:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 140
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Училищата увеличават професионалните паралелки за сметка на профилираните

За първи път т.г. седмокласниците могат да избират измежду 11 профила
Броят на професионалните паралелки за прием след 7-и клас тази година почти се изравнява с този на профилираните паралелки. Това показват данните за утвърдения от просветното министерство план-прием в гимназиите след завършено основно образование за учебната 2017/18 г.

През миналата учебна 2016/17 г. МОН утвърди 34 хил. свободни места за прием след седми клас в общо 797 профилирани паралелки (математически и езикови) и доста по-малко професионални паралелки в цялата страна - 518. За новата 2017/18 г. картината изглежда така - утвърдени са 1185 профилирани паралелки и 1160 професионални, в които са планирани 60 464 места. Учениците, които т.г. завършват седми клас, са 57 359.

Освен седмокласниците, тази година трябва да кандидатстват и 30 066 осмокласници, които м.г. не са успели да влязат в желаната гимназия или са останали в старото училище. За тях в гимназиите са осигурени 30 338 места, 20 хил. от които са за професионално обучение. Това произтича от училищния закон, според който основното образование вече се завършва след седми клас, а не след осми. Така 2017-а е последната година, в която се организира прием след осми клас. Занапред всички ще кандидатстват след седми клас. От това пък следва друга особеност - всички седмокласници вече трябва да кандидатстват за прием в осми клас дори ако искат да останат в същото училище. Има и още една новост - за първи път се прави план-прием в пети клас в профилирани гимназии с профил "Математика" и "Природни науки".

От министерството обясняват, че броят на отпуснатите места е по-голям от реалния брой на седмокласниците с цел децата да имат по-голям избор. Паралелките са изчислявани с максимална пълняемост от 26 ученици, но някъде броят на децата в паралелка може да е и 18. Т.е. възможно е 78 деца, които иначе биха се разпределили в 3 паралелки по 26 деца, да бъдат приети и в 4 паралелки, всяка от които с по-малко ученици (т.е. така те ще имат по-богат избор на паралелки). Оттук идва и малко по-високият брой на утвърдените места, посочват от министерството.

За първи път от т.г. седмокласниците могат да избират между 11 различни профила. Традиционно най-голям е броят на паралелките по чужди езици - 406. През предстоящата учебна година ще има и 140 паралелки по софтуерни и хардуерни науки, които изпреварват с малко тези по природни науки (135) - тенденция, характерна и за университетите. Не са малко и паралелките по предприемачество - 128. Гимназиите разкриват и 113 паралелки по хуманитарни науки. На този фон приоритетното направление математика изостава с 93 паралелки. Най-малко са възможностите за профилиране в спорт и изкуства - спортните паралелки са 22, тези по изобразително изкуство - 20.5, а по музика - 17.5.



ДИНАМИКА

Данните на МОН сочат, че за разлика от предни години сега децата в седми клас се увеличават. Има обаче и области, където завършващите седми клас намаляват - Ямбол, Силистра, Русе, Разград, Пловдив, Видин и Габрово. Броят на завършващите осми клас намалява - такава тенденция има в областите Ямбол, Търговище, Шумен, Хасково, София-област, Русе, Пловдив, Кюстендил, Кърджали и Добрич, посочват от ведомството.
1
1605
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
28 Май 2017 19:22
Стари мераци - увеличение на обучаващите се за сметка на образование за децата...
------------------
Сайтът на Генек
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД