:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,132
Активни 723
Страници 23,697
За един ден 1,302,066
34 линии за илачи спират работа окончателно

Едва 10 от 55 цеха за български лекарства работят

Няма да има дефицит и спекула, обещали производителите
Едва 10 цеха за производство на основни български лекарства работят в момента, съобщи шефът на Изпълнителната агенция по лекарствата Борислав Борисов. От останалите около 45 производства 34 са затворени, а десетина са в ремонт. Причината е, че в петък изтича крайният срок за въвеждане на правилата за добра производствена практика (GMP). След това цеховете и заводите без GMP нямат право да произвеждат лекарства.

34-те затворени производства на общо 23 производителя вероятно затварят врати окончателно. След тях са цехове на "Софарма", "Балканфарма", "Медика"-Сандански и по-малки фирми. Хапчета вече няма да се произвеждат в завода на "Балканфарма" в Троян, а в Разград - сиропи и свещички. Част от производствата обаче се пренасочват към други заводи на "Балканфарма", където има въведени стандарти за добра производствена практика. От агенцията по лекарствата твърдят, че сред лекарствата на затворените цехове няма такива, които да са единствени и уникални на пазара.

Заради ремонтите например "Софарма" известно време няма да произвежда ампулни форми, заводът на "Балканфарма" в Троян - инфузионни разтвори, а в Дупница - таблетки. Въпреки че това са единствените подобни производства у нас, Борисов увери, че дефицит и спекула няма да има, тъй като преди затварянето цеховете работили денонощно и осигурили нужните количества медикаменти на пазара. Ремонтите трябвало да приключат за 2-3 месеца.

Във фармацевтичната ни индустрия работят около 10 000 души. Производителите обещаха да няма социални сътресения при закриването и пренасочването на производства, каза Борисов. Не се знае и дали и с колко въвеждането на GMP-стандартите ще увеличи цената на българските лекарства.
982
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД