Няма изоставени сгради в София, които да са общинска собственост, стана ясно след приключване на проверката, наредена от столичния кмет Стефан Софиянски. "Останаха само няколко частни, но и с тях ще се оправим", обясни кметът на район "Лозенец" Тодор Николов. Същото е положението и в районите "Триадица" и "Средец". "При нас открихме 4 вместо 2 по списък. 2 са продадени, а другите 2 подлежат на събаряне", обясни кметът на "Триадица" Емил Милев. 131 бяха изоставените сгради в София по списък на Столичен инспекторат. Такъв проблем нямаха само районите "Младост", "Студентски", "Люлин" и "Връбница".
В средата на май пък ще бъде готов списъкът на пожароопасните сгради в столицата, обясниха от пресцентъра на националната пожарна. Те започнаха проверката миналата седмица, след като къща се срути на ул. "Кирил и Методий" до строителното министерство и рани 22-годишна жена.
"След като констатират такива сгради, ще ни пратят предписания на нас, а ние вече ще сме ги съборили", смята лозенският кмет. Процедурата със събарянето на частни сгради била по-сложна от тази на общинските. "Нужно е съгласието на собственика, а понякога собствениците са много и е трудно да ги издирим", обясни Тодор Николов. Вчера той е подписал заповед за събарянето на последната изоставена къща в "Лозенец" на ул. "Бугатица" 1. Собственици на имота са били 18 души. Той опроверга разпространеното мнение, че общината има право да събаря опасна частна сграда без съгласието на собствениците й. В случай че собствениците са 3-ма или повече, се събаря, ако има мнозинство в полза на този метод и след оглед на вещо лице, обясни Николов.
|
|