:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,425,051
Активни 240
Страници 27,948
За един ден 1,302,066

МОН предлага уседналост за приема на първолаци

Промени в правилата обаче ще има най-рано догодина
СНИМКА: БГНЕС
Красимир Вълчев
Просветното министерство ще предложи да се въведе принцип на уседналост при приема на първолаци. Това ще стане другата седмица на среща с общините, на която ще се дискутира промяна в правилата за прием в първи клас, съобщи министър Красимир Вълчев след блиц контрол в просветната комисия.

Така родителите ще трябва не просто да имат адресна регистрация в близост до училището, както е сега, а да докажат, че са на този адрес от определен период от време. Личното мнение на министъра е, че периодът на уседналост трябва да е повече от 1 г., но колко точно ще бъде, ще се изясни при дебатите.

Вълчев призна, че уседналостта крие рискове, тъй като е несправедлива към семействата, на които действително им се е наложило да се преместят. Смяната на адресната регистрация специално заради училището обаче е един от най-срещаните проблеми при приема в София, главно при някои популярни училища. Друга практика е родителят да декларира, че работи от вкъщи, което също може да му донесе допълнителни точки, а трудно може да се провери.

Необходимостта от поредни промени в правилата за прием в първи клас възникна след жалба на родители от София до прокуратурата, в която се твърди, че децата им не могат да се класират в кварталното училище заради семейства с прясна адресна регистрация в района. В случая става дума за 40 деца, които са сменили адреса си в последните няколко месеца, а приемът в първи клас е от 100 деца. Министър Вълчев посочи, че фалшивите регистрации трудно могат да се проверят от образователните институции.

"Общото мнение на всички е, че принципът на близост до училището трябва да се запази", коментира Вълчев. По думите му оттук нататък, за да се гарантира, че дете, което живее близо до училището, действително ще има по-големи шансове да бъде прието в него, трябва да има единна информационна система по подобие на тази в детските градини, която да класира учениците според желанията им. Вълчев не се ангажира със срокове за въвеждането на въпросната система, тъй като изпълнението й е трудно като софтуер. Въпрос на технологични възможности е това да стане догодина. Според шефката на регионалното управление по образованието в София Ваня Кастрева и другите промени в приема могат да се осъществят от 2018 г., а не сега.

РЕФОРМА

Над 1000 училища ще съкратят един клас и ще обучават до седми вместо до 8-и клас. Това стана ясно от отговора на министъра на депутатски въпрос. До 31 май всички 1100 основни училища у нас трябваше да решат дали да съкратят един клас и да станат основни до седми клас (според новия закон основното образование приключва в седми, а не в осми), или да се преобразуват в обединени - от 1-ви до 10-и клас. Само 50 от школата обаче са поискали са станат обединени, като досега МОН е подписало преобразуването на 30 училища в обединени.
17
3089
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
07 Юни 2017 20:28
А местоработата няма ли да има отношение? Аз и съпругата ми например работим на центъра и в никакъв случай не можем да пристигнем в кварталното училище в 17:30 часа - това е времето, когато госпожите си тръгват и оставят децата на охраната. Пътят до квартала е половин час. Кой се грижи за децата ни през това време? Нямаме баби, нямаме роднини в града. По отношение на кварталното училище - то е на 75 процента с ман*али (пардон ромули ремки и други индийци). Е, сори, но няма да си запиша детето в подобно училище!
Хубавото е, че не планираме трето дете, а сегашните две са в подходящо училище, на удобно за нас място.
07 Юни 2017 20:39
Аз и съпругата ми например работим на центъра и в никакъв случай не можем да пристигнем в кварталното училище в 17:30 часа - това е времето, когато госпожите си тръгват и оставят децата на охраната
Че то училището е направено за да учи, а не за да се грижи за децата ви докато се шляете насам-натам. За гледането ще се грижите вие. Като нямате баби, наемете си гледачки.
07 Юни 2017 21:40
Сека година - нова липосистема...
07 Юни 2017 22:48
Как бавно и полека се връщат доста неща от преди демокрацията. Трябваше да разтурят всичко, да се обособят училища-гета ,да се отвърже престъпността, та да не могат децата вече нито да ходят и се връщат сами от училище, нито да играят пред блока, родителите да се чудят как да се оправят с работодателите си когато трябва да излизат, за да си приберат децата.... А сега откриват наново топлата вода.
07 Юни 2017 23:34
Едно време в кварталните училища имаше място за всички деца. Ама целият квартал с всички подквартали беше 250 блока, с 9 училища. Сега блоковете са над 600, училищата пак са си 9 - за толкова време не е построено нито едно училище. Защото "инвеститорите" искат само жилища да строят, не друго. А Столична община сякаш нехае, и си затваря очите. С детските градини е същото. А, всъщност, сега строят една. Надявам се да не е върху частен терен
08 Юни 2017 00:16
karaKoliu, от постинга ти разбирам, че нямаш деца. Абсурдно е човек без деца да разбере родители.
08 Юни 2017 06:13
В Бургас е пълно с преселници от Ямболско, Сливенско, чак от Плеввнско /не зная кой ги е излъгал, че тук по има поминък в несивия сектор/. По логиката за "непрясна" регистрация техните деца няма да могат да се запишат в нито едно училище. Както и децата на закупилите си ново жилище. А децата, за които през седмицата се грижат дядо и баба, живещи на друг адрес, понеже родителите им работят далеч, на смени пр.? Крастева, след като оправи закона и МОН, няма кой да я спре да продължава с оправянето.
08 Юни 2017 09:15
Така ще оставят лишат селата и от малкото останали там български семейства, понеже последните ще се преместят за да запишат детето си да учи извън цигански паралелки!
08 Юни 2017 10:12
иде реч, че на много от пишещите, не във форума, не им е ясен проблема и нямат бегла представа за какво става въпрос. жалко. форумните коментари не са важни, но от опит знам че има професионалисти сред пишещите тука, пълно е с даскали и даскалици. живи и здрави да са, че добро не ги чака.
08 Юни 2017 10:34
araKoliu, от постинга ти разбирам, че нямаш деца. Абсурдно е човек без деца да разбере родители.
Имам деца и си ги гледам. Но виждам, че очакваш да ти гледат децата в училище докато (и когато) ти решиш да си ги вземеш. Няма такова нещо. Никъде по света. След края на училищните занимания децата си отиват в къщи и гледането им е грижа на родителите.
08 Юни 2017 10:47
Що се отнася до записването на първокласниците. Мисля, че би трябвало децата да бъдат записвани автоматично в най-близките училища по адреса на живеене на детето (родителите). И само ако има някакви грешки или други причини, тогава да се подават допълнително заявление и документи от родителите, за записване или преместване на детето в друго училище. Нали поддържаме сумати министерства, агенции и дирекции, които уж следят и се грижат за гражданското състояние, адресна регистрация, образование и здравеопазване на децата. Защо тези държавни органи да не свършат поне една полезна работа и да запишат служебно първокласниците в училище, без да създават всяка година паника и скандали, и да късат нервите на родителите.
08 Юни 2017 10:55
Сега да попитаме, като били законни разрешителните за нови блокове в Младост или другаде, колко нови места в градини и училища са планирани едновременно(!) с времето на построяване на новите блокове по план? Над онези, които лисват и за хиляди деца няма места в градини в София например?

Отговор:

НУЛА.

Наемателите в стари блокове, дори да НЕ са местни, не натоварват с изисквания за градини и училища, защото тези училища и градини са били планирани!!!!
Наемателите в стари блокове, дори да НЕ са местни, не натоварват с изисквания за градини и училища, защото тези училища и градини са били планирани!!!!

Общината има право да не дава разрешителни, ако не е предвидена инфраструктура. Точка. Но ако дава, е длъжна да строи веднага и инфратруктура.



08 Юни 2017 12:19
"Мисля, че би трябвало децата да бъдат записвани автоматично в най-близките училища по адреса на живеене на детето (родителите)."

Тези може да си ги мислиш когато всички плащаме поне по 2000 лв. данъци на месец като мен. Тогава може и здравеопазване по равно и пенсии и социални услуги по равно но иначе просто ме крадете. Как виждаш да плащам 25 000 лв. на година на държавата и децата ми да учат където е решила държавата а не където аз искам.

Може пък държавата да ми върне данъка за последните 10 години 250 000 лв. и аз се оправям както си искам.


08 Юни 2017 12:24
karaKoliu, вероятно работиш от дома си, или не работиш. Прае си, никой не е длъжен да ми гледа детето в училище. Училището е до 17:30, работното ми време е до 17:30. До дома ми са 40 мин в час пок, до близкоъо фо местоработата ми училище - 2 мин пеша. Задачата е за първокласници. По ред причини не желая в кварталното училище - директорът приема цигани, деца от фомове и какви ли не, за да пълни делегирания бюджет. Изкарахме една година с какеи ли не ситуации - пикаене в клас, викане и гьобеци в час, премазани пръсти, вадене на нобове, ритани учители и какво ли не. И ти предлагаш някакви чиновници от общината да ми запишат автоматично детето при мангалите? Запиши твоето!
Системата с делегираните бюджети е сбъркана. Трябва реална конкуренция между училищата или твърда дисциплина, без лигави права на родители или ученици.
08 Юни 2017 13:19
Тези може да си ги мислиш когато всички плащаме поне по 2000 лв. данъци на месец като мен. Тогава може и здравеопазване по равно и пенсии и социални услуги по равно но иначе просто ме крадете. Как виждаш да плащам 25 000 лв. на година на държавата и децата ми да учат където е решила държавата а не където аз искам.


Ето това е! И още нещо. Моето дете е на 4г. Може да смята на пръсти, знае половината азбука и решава логически задачи за 6 годишни, говори на 2 езика. Е няма как да го оставя в близкото школо с децата на кварталните запалянковци и билотаджии.
08 Юни 2017 15:03
Поредното безумие ! Няма да оправим преподаването в училищата, така че да няма чак такова значение дали детето е в някое от 5-6 добри училища, а ще задължим децата да учат в лошите училища само защото имат нещастието такива да са министри на образованието.
Как този не роди нещо нормално, след като от толкова години е в това министерство, включително доста време като главен секретар?
08 Юни 2017 16:48
Приоритет трябва да имат децата, чиито родители са собственици на жилище в района.
Всички останали - уседнали, полегнали, наематели и т.н. се подреждат след тях.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД