:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,425,663
Активни 218
Страници 28,560
За един ден 1,302,066

Държавата пак се активизира за строежа на АЕЦ "Белене"

НЕК и "Атомстройекспорт" спорят по цената за преконсервация на оборудването за Втора атомна централа
Снимка: БГНЕС
Петьо Иванов
Управляващите активно разработват бизнес модели за финансирането на построяването на АЕЦ "Белене", които включват и държавно участие. Един от тях предвижда разликата между производствената и пазарната цена на електроенергията да бъде поета от т.нар. фонд "Сигурност", в който производителите на ток правят отчисления от 5% от приходите си, а парите отиват за подпомагане на закъсалата финансово Национална електрическа компания (НЕК). Тези отчисления са сред основните аргументи да се иска увеличаване на крайните цени за битовите потребители на ток и на парно.

Идеята бе представена от Валентин Николов, бивш шеф на АЕЦ "Козлодуй", а сега депутат от ГЕРБ и заместник-председател на енергийната комисия в Народното събрание, на годишния форум за атомна енергия, който се провежда от вчера край Варна. "Проектът за изграждане на нови ядрени мощности в България не може да стане без участието на държавата, но и да го финансира само правителството, е абсурд. Не съществува въпросът дали реакторите на "Белене" ще заработят, а само къде", обясни той, цитиран от БТА.

Според Николов разликата между себестойността на тока, произвеждан от "Белене", и постигнатата на свободния пазар цена, трябва са поеме от фонда. "По последни изчисления токът от Втора атомна би струвал 79 долара за мегаватчас, докато средната пазарна цена на електроенергията в момента е 42 долара", обясни Николов. Именно тази почти двукратна разлика можело да бъде поета от фонда.

Позицията на кабинета на Бойко Борисов по строителството на АЕЦ "Белене" е динамична. Допреди дни позицията на кабинета на Бойко Борисов изключваше държавно финансиране, държавни гаранции или дългосрочни договори за изкупуване на тока. "Три милиарда лева са вложени в този проект - за площадката и оборудването, които са платени, без да има яснота как да бъде реализирана централата", заяви преди дни енергийният министър Теменужка Петрова. Затова и държавата не можела да си позволи да я довърши - очакваните разходи били за поне 20 млрд. лв. "Ако няма инвеститор за АЕЦ "Белене", ще се търси друга алтернатива - най-вероятно за седми блок в АЕЦ "Козлодуй", обобщи тя. "С пари от бюджета няма да строим. Единственият вариант минава през публично-частно партньорство или приватизация на проекта с някакво държавно участие", каза в понеделник обаче премиерът Бойко Борисов.

Досега разходите за АЕЦ "Белене" са около 3 млрд. лв., включително 1.1 млрд. лв., които бяха платени за оборудването на двата ядрени блока, произведени от "Атомстройекспорт". Към момента руската фирма е доставила само част от машините, останалите трябва да пристигнат до края на лятото в България. Отделно от това НЕК и АСЕ водят разговори за преконсервация на оборудването. Според шефа на БЕХ Петьо Иванов поисканата от руснаците цена е прекалено висока и се водят разговори за намаляването й. Колко точно са поискали руснаците, шефът на "Росатом Централна Европа" Вадим Титов, който също участва във форума, не коментира.

Какво е бъдещето на АЕЦ "Белене", ще стане ясно, след като БАН изготви дългоочаквания си анализ. Той трябва да е готов през септември и в него ще бъдат разписани вижданията на учените за бъдещето на проекта. "След това, както му е редът, ще бъде подложен на обществено обсъждане. Едва тогава правителството ще прецени какво да предприеме", обясни зам.-министърът на енергетиката Красимир Първанов. В документа ще намерят място и "правните аспекти" по отделянето на активите на "Белене" в отделна компания. След това "Белене" ще евентуално ще бъде предложена на частни инвеститори, обясни шефът на БЕХ Петьо Иванов.

Засега няма признаци за особен интерес към проекта за новата ядрена мощност. От водени до момента разговори обаче става ясно, че потенциални кандидати искат държавата да се ангажира с проекта - или като акционер, или с ангажимент за задължително изкупуване на тока.

43
4568
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
43
 Видими 
07 Юни 2017 20:02
"По последни изчисления токът от Втора атомна би струвал 79 долара за мегаватчас, докато средната пазарна цена на електроенергията в момента е 42 долара", обясни Николов.

Опашата лъжа!
7.3 ст./КВтЧ средна цена???
На този би трябвало да му се наложи бой с пръчки за заблуждаване на обществото!
07 Юни 2017 20:03
Казано и доказано е,че най -добро е първото предложение на Путин.А то през 2013 бе:С направените до момента разходи Бълагария става собственик на 51% от работещата атомна централа.Руската фирма за своя сметка завършва централата и я пуска в експлоатация.След това България може да стане пълен собственик.Аама Борисов вика пред американците:Спрях три изгодни за България руски енергийни проекта,защото са неизгодни за САЩ.Защото сме приятели...И сега...НИЩО сътворено от третомандатника.Музей ще сътвори.
07 Юни 2017 20:13
Спорад въпросният лъжльо по-горе, чиято цел очевидно е да покаже, че токът от "Белене" ще е много скъп, заявява, че цената на тока от "Белене" в периода на изплащане на централата ще бъде 13.7 ст/КвтЧ, т.е. с ок. стотинка и половина по-скъп от "Мариците".
Да си спомним обаче за какви стойности говореха седесарските "експерти" - за 70, 80,90 ст/КВтЧ.
07 Юни 2017 20:44
дъвкано, предъвквано...
20-22 ст./КВч себестойност на изхода минимум - и то при оптимални условия, и изпълнение в срок и без преразходи ...
(каквито в реалния свят рядко се случват)

и без допълнителни кражби, хаха...

07 Юни 2017 21:03
Тоя Николов сигурно е оня къдравия "иксперт" с баничките
07 Юни 2017 21:05
Казано и доказано е,че най -добро е първото предложение на Путин.А то през 2013 бе:С направените до момента разходи Бълагария става собственик на 51% от работещата атомна централа.Руската фирма за своя сметка завършва централата и я пуска в експлоатация.След това България може да стане пълен собственик.Аама Борисов вика пред американците:Спрях три изгодни за България руски енергийни проекта,защото са неизгодни за САЩ.Защото сме приятели...И сега...НИЩО сътворено от третомандатника.Музей ще сътвори.


Борисов закопа България толкова сталбилно, че няма изравяне.
07 Юни 2017 21:12
Затова и държавата не можела да си позволи да я довърши - очакваните разходи били за поне 20 млрд. лв.

А защо не 30 или 40 млрд., създание теменужено?
07 Юни 2017 21:26
"По последни изчисления токът от Втора атомна би струвал 79 долара

Възможно е да струва толкова ако изчисленията включват изплащане на инвестициите за определен срок от време!
07 Юни 2017 21:50
BiBi-an
07 Юни 2017 21:03

Тоя Николов сигурно е оня къдравия "иксперт" с баничките

Съвсем сигурно,гарантирано от ГерБ. Въпросната калинка, бивш герберски шеф на АЕЦ, е приравнил производствената цена на киловатчас енергия, произведена в АЕЦ Белене, на производствената цена на една баничка.
Цената на мегаватчас от Белене ще е 79 долара според въпросната калинка, само защото Уестинхаус предложи да ни построи един реактор в Козлодуй, който да дава ток по 75 долара на мвтч/ сегашните реактори дават ток по 17.5долара на мвтч/, на цената на АЕЦ-Белене.Натисни тук
07 Юни 2017 22:08
Преди малко удари една гръмотевица и спря тока. Върнаха ме във времената на соца, когато електрификация плюс съветска власт, беше равно на режим на тока.
Държавата мигаше като дискотека, въпреки работещите на макс реактори на АЕЦ-а!
07 Юни 2017 22:13
Държавата мигаше като дискотека, въпреки работещите на макс реактори на АЕЦ-а!
Ква е мислата?
07 Юни 2017 22:16
Възможно е да струва толкова ако изчисленията включват изплащане на инвестициите за определен срок от време!
Така е. Ако срокът за изплащане е определен един ден, то цената ще бъде 33 456 825 лв. /кВт.час
07 Юни 2017 22:20
Ква е мислата?

Мислата е, че дори и да построим във всеки областен град по един АЕЦ, но тока отива за износ на безценица и пълни джобовете на определени другари...или господа, то отново ще плащаме най-скъпата електоенергия, а може и до режим да ни докарат!!!
07 Юни 2017 22:32
то отново ще плащаме най-скъпата електоенергия,

Сигурен ли си, че плащаме най-скъпата електроенергия?
07 Юни 2017 22:36
В сравнение с доходите - да!
07 Юни 2017 22:37
Пуснаха ми тока Браво на ЧЕЗ!!!
07 Юни 2017 22:39
Мислата е, че дори и да построим във всеки областен град по един АЕЦ, но тока отива за износ на безценица и пълни джобовете на определени другари.

Нещо да си слушал за капитализъм, борси, борсови цени на елекроенергия?
Коя е тая световна или регионална борса за елктроенергия, в която допуск получават "определени другари", пък неопределените такива не ги допускат?
Как мислиш, дали тия "определени другари" са такива тъпунгери, че продават нещо за 80 лв., при условие, че могат да вземат 100?!?
07 Юни 2017 22:43
плащаме най-скъпата електоенергия
Превъзходна степен предполага да очертаеш кръга обекти, с които се сравняваш. Давай!
07 Юни 2017 22:45
Коя е тая световна или регионална борса за елктроенергия, в която допуск получават "определени другари", пък неопределените такива не ги допускат?

Питай др. Р.Овч!
А, от капитализъм и пазар какво ли разбирам. Нищо, че през живота си имам точно 18 месеца държавен стаж
А, ти бачо? От колко години си на държавна хранилка? Питам само!
07 Юни 2017 22:47
В сравнение с доходите - да!

Понятието "стойност" известно ли ти е?
07 Юни 2017 23:03
От колко години си на държавна хранилка? Питам само!
Две години и половина - в ЗТМ - държавна собственост. Три години -докторантура /тогава се наричаше аспирантура/ . Оттогава досега - в частниия бизнес.
Изчислявай! По мои сметки 36 мес. съм тежал на държавния бюджет. /В същото време съм участвал в проекти по НИС и съм бил хоноруван асистент на мизерене хонорар/
Ти може да получиш друг резултат.
07 Юни 2017 23:38
След като се смени властта във Вашингтон Баце може и да вземе някое самостоятелно решение.
07 Юни 2017 23:49
Мислата е, че дори и да построим във всеки областен град по един АЕЦ, но тока отива за износ на безценица и пълни джобовете на определени другари...или господа, то отново ще плащаме най-скъпата електоенергия, а може и до режим да ни докарат!!!

Ти не беше ли с американски паспорт?!
Там как е? Токът е без пари, капиталистите само се чудят как да угодят на народа си
08 Юни 2017 06:25
Соломонът, който петни фамилията на баща си, се е произнесъл вчера на някаква енергийна сбирщина, че БГ най-после имала шанс да получи частна АЕЦ. И даже е споменал евентуалния бъдещ собственик. От което произнасяне следва, че:
1. Мноо опасните руски реактори аФтоматически стават безопасни в ръцете на поредния-мечтан-чужд-частен-западен "инвеститор".
2. Мноо рисковоземетръсното място /вж. Едуин/ също аФтоматически става безрисково в ръцете на поредния-мечтан-чужд-частен-западен "инвеститор".
3. Милионите, налети в гьола, реакторите и неустойките от джобите ни ще бъдат харизани на поредния-мечтан-чужд-частен-западен "инвеститор".
4. Соломонът не е запознат с казуса "Фукушима" в детайли и със стопанисването от страна на поредния-мечтан-чужд-частен-западен "инвеститор".
5. Соломонът очевидно и в бъдеще няма да има трудности с прехраната на домочадието си, за което ще се грижи и поредният-мечтан-чужд-частен-западен "инвеститор".
08 Юни 2017 06:31
Соломонът високо стои над дребни детайли като например: къде поредният-мечтан-чужд-частен-западен "инвеститор" ще складира отпадъците от производството на частната АЕЦ.
Аман от Соломони!
Няма ли да се намери някой, след 27 лета соломонска разруха и разпродажба, да ги възСпре най-сетне?!
08 Юни 2017 07:42
СЕГА и аз да рекна нещо. Шо списващите тази миризлива статия не вземат малко да се ограмотят и да прочетат мненията на водещите в света специалисти, а не нашенски баничари, какво е бъдещето на адрената енергетика. Според тях (няма да ги соча, всеки е длънем да бъде умен), ръста на производстворо на ток от АЕЦ в бъдеще ще се увеличава все повече, ама ния нали сме умни и красиви, напук на себе си, нема да строим АЕЦ.
Що се отнася до цената на АЕЦ Белене, по въпроса има само спекулаци, но не и точни разчети. Съгласно първоначалната спогодба, която според мен може да се възроди с малко усилия, цената на на АЕЦ бе около 6 милиарда евро, което е около 11 милиарда лева. Интереснто обаче е в това, че руската страна поемаше и нагажимента да прибира обратно отпадъка.
СОЛОМОНЕ, КОЙ ще прибира отпадъка от ПЪРВА ЧАСТНА и единствена такава в света АЕЦ ????
08 Юни 2017 07:51
Защо го наричате Соломон??? Нали, уж, всички сте чели Библията? Там Соломон е представен като глупак и продажник, ли?
08 Юни 2017 08:35
Ами , какво ще се прави с изгубеното време изобщо не става ясно....
08 Юни 2017 08:40
Защо го наричате Соломон?

С благотворителна цел - за да провокирам безсмислени въпроси за съответния брой постове, на когото са жизнено необходими.
08 Юни 2017 09:02
Според мен се подготвя общественото мнение за договор от типа на Мариците и договорите със собствениците на соларни паркове! Как не си напълниха джобовете тия политици и чиновници!!! Ей го Костов- той забърка предните договори, но поне мина на втора линия... Може би го гризе съвестта, или теменужките така са го посъветвали!
Възпиращото и контролиращо отсъствие на държавата ще доведе само до беди и то големи! Частният бизнес в България се доказа като най хищническия и се държи като отвързан луд! От частник в България можеш да очакваш всякаква безотговорност!
08 Юни 2017 09:03
Всички, дето сте постнали свежи мисли под горния материал, обърнете последната си фактура от ЧЕЗ и на гърба й ще видите 100-те процента ток в кошницата, от която ЧЕЗ ни го продава на нас -домакинствата, от кои производители са напазарувани!!!! Ма много Фнимателно я разгледайте таблицата и "тортата" под нея, и пак елате тука да си бъбрем за токо от АЕЦО, и за токо от "американските" ТЕЦове и от ВЕИ-латифундистите!!!
08 Юни 2017 09:30
wvw
08 Юни 2017 09:02
08 Юни 2017 12:52
"anana 08 Юни 2017 07:51

Защо го наричате Соломон??? Нали, уж, всички сте чели Библията? Там Соломон е представен като глупак и продажник, ли?"

Там– не, но в "Бог знае" на Хелър, Шломо не е гордост за баща си Давид.
08 Юни 2017 13:19
Себестойността на тока от Белене няма как да е по-висока от пазарната.
08 Юни 2017 13:30
79 долара за МВтч.
Над 16 милиона МВтч годишно.
1,3 милиарда долара годишно.
Проектът струваше 6 милиарда.
С тази цена на тока ще се изплати за 5 години.
08 Юни 2017 14:58
за цените на на ел. енергия от Белене, Основни заключения :

(A) Капиталовите разходи не са достатъчна информация, за да се определи цената на електрическата енергия, която ще произвежда АЕЦ “Белене”. При едни и същи капиталови разходи (5 млрд. евро) цената на електрическата енергия варира от 3.7 до 16 евроцента за кВтч. в зависимост от сроковете на строителство и финансовите условия.
( При едни и същи капиталови разходи и срокове за строителство (5 години) цената на електрическата енергия нараства два пъти при нарастване на лихвите по привлечения капитал от 5 до 10% - от 4,2 до 8,6 евроцента.
(C) При едни и същи капиталови разходи и финансови условия (8%) цената на електрическата енергия нараства с 80% при удължаване на срока на строителство от 3 до 7 години – от 5 до 9 евроцента за кВтч.
(D) Колкото по-дълги са сроковете за изграждане, толкова по-осезаемо става влиянието на финансовите разходи върху цената. Цената при петгодишен срок на строителство и 5-процентова лихва е два пъти по-ниска в сравнение с цената при 10-процентова лихва. При седемгодишен период на строителство тази разлика е трикратна – от 4,9 до 16,1 евроцента за кВтч.

(E) Доколко и при какви допускания ядрената мощност ще е конкурентна на лигнитните базови централи ще зависи от търговията с емисии на парникови газове:

• Ако няма търговия с емисии, новата ядрена мощност ще бъде конкурентна на лигнитните мощности, ако бъде изградена за не повече от 4 години и при лихвен процент не по-висок от 7%;
• При търговия с емисии и при цена 20 евро/т СО2 новата ядрена мощност ще бъде конкурентна на лигнитните мощности , ако бъде изградена за не повече от 5 години и при лихвен процент не по-висок от 8%;
• При търговия с емисии и при цена 40 евро/т СО2 новата ядрена мощност ще бъде конкурентна на новата лигнитните мощности дори при период на изграждане 7 години и при 8-процентови лихви по кредити.
Искам да отбележ,а че досега кредити за строителство на АЕЦ Белене не са взимани и крайната цена на ел.енергията би трябвало да е по ниска, и цената за площадката е занижена от сегашните "специалисти", подготовката на площадката е най капиталоемкото нещо и дълъг времеви хоризонт, площадката за АЕЦ Белене се подготвя още от края на 70 те години на минали век и геологически вече се различава от съседните терени и са вложени милиарди в "Гьола" , ат ой наистина трябва да е гьол в момента. Това трябва също да бъде оценено при едно евентуално частно партньорство. Договори за разлика за АЕЦ Белене не са предвидени в модела разработван от Световната банка , така че баничаря от къде си ги измисля тези неща не знам. Договорите за разлика предложени за да се прекратят дългосрочните договори от американските и веи-тата. Резюме от доклада на СБ го има на страницата на министерството на енергетиката ,който се интересува да чете там. Тези 20 млд.лев ги вземаха герберите от куция доклад на HSBC за АЕЦ Белене. За да може да се сравнява цената на тока от АЕЦ Белене с настоящи цени (на АЕЦ Козлодуй,средна за страната и т.н.) трябва да намерим Настоящата стойност на Производствената цена (Настояща цена ), като деиндексираме Нормираната Цена. В николов не прави тази разлика или заблуждава , 74,9 евро на МВч е песимистичния вариант за нормирана цена по доклада на HSBC приведена към настояща е 29.7 евро на МВч което към настоящия момент е дори ниска при средна 67 лв МВч. на БНЕБ. за другите два варианта усреднен и опитимистичен са 71,3- 22.5 и 67,1-17,4 евра на МВч.
08 Юни 2017 15:13
Абе проценти-мроценти - тука требе Баце да намаже и Шломо (педер@са) покрай него.
08 Юни 2017 15:19
Мамут,
Както винаги, ясно и професионално!
..........................
Моля те да обясниш каква би била стойността на централата и цената на тока през периода на изплащане, ако руснаците се съгласят да се придържат към схемата, която бяха предложили, за финансирането на остатъчните дейности и запазване на 51% собственост на българската държава.
Предварително благодаря!
08 Юни 2017 15:36
Тути много е дълго , но най-важните неща са срок на изграждане, и лихвения процент за привлечен капитал (заем) , срок на изплащане 10 или 15 зависи какво ще се избере. Срока на експлоатация на реакторите по проект е 60 години. По горе съм ти писал за данните от доклада на HSBC дори и при тях се върцзват нещата, особеното е настояща и нормирана цена . Нормираната цена е теоретична цена , която не се променя през 60 години експлоатация, докато Производствената Цена се индексира във времето според ескалацията на цената на тока. Нормираната цена е бъдеща цена и тя НЕ МОЖЕ да се сравнява с настоящи цени , както прави г-н Николов от незнание или за да заблуждава. Това е все едно да сравним настоящата цена на тока от АЕЦ Козлодуй със средната цена на тока от преди 30 години и да твърдим , че цената на тока от АЕЦ Козлодуй е 4 пъти по‐висока и следователно той е губещ обект.
По прогнозни сценарии които съм гледал за 2050 за България и региона дават , че средната цена на ел.енергия ще достигне ниво 87 - 90 евра на МВч.
Прогнозите са правени за ЕК от Виенския Технически инститят заедно с Будапещенския съвместно, Праймса на Атинския технически дава приблизително същите цени. Така че цените на ел .енергията ще растат няма да падат дори при 50% производство от "екологични ВЕИ" централи, а с новите изисквания за въглищните тези нива можеби ще се стигнат и по рано към 2030г, все пак АЕЦ произвежда базова енергия, която главно се купува от производствени предприятия тежка индустрия. ВЕИ, освен голям язовир от типа на Братската ВЕЦ, не виждам как ще произвежда базова енергия -това е основния товар в системата-24 часа в денонощието.
.
08 Юни 2017 15:56
Да, и аз моля колегата mamut за тези сметки...
08 Юни 2017 16:48
за съжаление в момента имам работа а и достатъчна информация за новите условия за изграждане, това което съм писал е за данни 2012г. Ако се върнете в архива на форума има достатъчно е писано от форумни колеги. Нека първо правителството си изясни точно какво и как и тогава да се правят сметките на ново при новите условия.
08 Юни 2017 17:18
Мамуте, имам спомен (поправи ме, ако греша), че ставаше дума за финансиране от руска страна с ок. 5% лихва, за цена на тока ок. 5.5 евроцента за киловатчас и срок за изплащане ок. 16-17 години.
Спомням си, че в някои интервюта Румен Овчаров говореше дори за 4-4.5 евроцента/КВтЧ и срок за изплащане 14-15 години.
08 Юни 2017 20:31
С пари от бюджета няма да строим. Единственият вариант минава през публично-частно партньорство или приватизация на проекта с някакво държавно участие", каза в понеделник обаче премиерът Бойко Борисов.
И защо не ?
В Царство България, възловите стопански отрасли са били "обществени предприятия"
В Народна Република България -- също.
И в Царство България и в Народна Република България имаше истинска Държавност.
Република България има много да учи -- и от Царството и от Народната Република. РБ се е самодокарала до там, да не владее нищо от възловите стопански отрасли, т.е. да не владее държавата си.
Република България (РБ) наистина не е Народна, а частна и то чуждо-частна република, на чужди банки, корпорации, монополи, картели, медии -- на чужда олигархия, излупила дори политиците в Родината ни.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД