За да отхвърли упреците, че не провежда обществено обсъждане и не се съобразява с президентското вето, ГЕРБ обяви, че ще покани правния екип на държавния глава Румен Радев да се включи в работата по новия закон за концесиите, който Народното събрание разглежда в момента. Поканата отправи лично шефът на парламентарната правна комисия Данаил Кирилов. От президентството коментираха пред "Сега", че Радев ще изрази публично позицията си по законопроекта днес. Именно върху него президентът наложи първото вето за своя мандат в началото на годината с мотива, че законът "въвежда широки граници на субективизъм, възможности за корупционни практики и вземане на решения, ощетяващи обществения интерес". Същият закон обаче бе одобрен вчера с леки редакции от парламента на първо четене. Подкрепиха го 124 депутати от ГЕРБ, "Обединени патриоти" и ДПС. Отхвърлиха го 68 от БСП и "Воля".
В новия вариант на закона се запазва противоречивата разпоредба, с която таванът от 35 години за продължителност на концесия се заменя с максимален срок, който се определя от възложителя. За да отхвърлят обвиненията, че създават предпоставки за "вечни концесии", управляващите предлагат процедурата по отдаване за 35 години или повече да стартира само след решение на НС. Същото се отнася и за общинска концесия с такъв срок. "Решение на НС е всъщност решение на мнозинството", контрира соцдепутатът Крум Зарков.
Макар че подкрепиха новия закон, от ДПС възнегодуваха, че нарушава правата на общините. Причината е, че разпоредбите му фиксират на 30% заплащането, което общините могат да получат от концесия на минерални води - държавна собственост, намиращи се на тяхна територия. Досега бе минимум 30 процента.
Патриотите пък се ангажираха да внесат поправки между първо и второ четене, с които сключените до влизането в сила на новия закон концесионни договори запазват своето действие за договорения срок, без право на удължаване. ГЕРБ обаче не пожела да коментира дали би подкрепила идеята.
|
|