:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,300,062
Активни 552
Страници 7,630
За един ден 1,302,066

Кметове санират "безплатно" без разрешително за строеж

Регионалният министър трябва да си изясни до есента как ще продължи програмата
СНИМКА: БГНЕС
Министър Николай Нанков заяви, че да сравняваме различните цени в санирането било като да сравняваме чушки и домати.
Още един дефект на "безплатното" саниране лъсна от вчерашните разисквания в парламента по програмата на правителството на ГЕРБ за безплатното саниране, поискани от БСП. Оказа се, че има общини, в които дейностите започват без разрешително и без нужните строителни книжа. Това съобщи регионалният министър Николай Нанков. Той призна, че има нарушения в процеса на изпълнение на програмата, но всички те можело да бъдат отстранени.

Нанков даде пример с община Самоков, където 6 сгради били започнати без разрешително за строеж. Това е пореден случай, в който става ясно, че самата община допуска абсурда - защото именно кметската администрация е една от трите страни в договора по санирането. В същото време общината е и институцията, която следи за незаконно строителство. "Нормално е в един строителен процес да постъпват сигнали по време на изпълнението", допълни министърът и призова гражданите да се обръщат към ведомството му, когато има нередности.

За референтните цени и разликите в стойностите на отделните сгради Николай Нанков каза, че сравнението било като "да сравняваме чушки с домати". Еднаква квадратура не значи една цена, защото има различни дейности, обясни той. По данни на министерството половината от санираните до момента около 500 блока са минали и през конструктивно укрепване. Именно то струвало по-скъпо.

Нанков потвърди и за много сигнали за дефекти при самото саниране и най-вече за наводнени сгради, след като са били обновени, но побърза да увери, че всички допуснати пропуски ще бъдат покрити за сметка на "недобросъвестните" фирми изпълнители по договорите. Кой ще поеме разходите за ремонта на наводнените апартаменти обаче не бе уточнено. Строителите се избират също от общините след обществени поръчки. Според данните в санирането по тази програма са ангажирани около 600 фирми.

Дискусията очаквано породи политически спорове, които обаче преминаха изключително вяло - и от страна на опозицията, и от страна на управляващите. Според Жельо Бойчев от БСП, след като има толкова много заявления за участие, е важно хората да разберат как ще продължи програмата. От обясненията на министър Нанков това не стана ясно. С решение депутатите го задължиха до 15 юли "да се отчете" пред тях за "изпълнените цели и спестената енергия". До 31 юли той трябва да представи данни за похарчените пари и сключените договори, а през септември трябва да внесе "визия" за бъдещето на националната програма.

Червеният депутат Манол Генов пък се впусна да цитира медийни публикации, включително и на в. "Сега" - за начислените 3 млн. лв. лихви от забавените плащания на регионалното министерство към ББР. Александър Ненков от ГЕРБ пък иронизира БСП, че преди говорели за прекратяване на програмата, а сега свели критиките до дефекти. В защита председателят на групата на ГЕРБ Цветан Цветанов включи и познатата тежка артилерия за провалени червени проекти и натърти как "за 80 мегавата за "Цанков камък" българският данъкоплатец плати 1 млрд. лева", докато при санирането ефектът бил явен.
3
1105
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
10 Юни 2017 04:40
"По данни на министерството половината от санираните до момента около 500 блока са минали и през конструктивно укрепване. Именно то струвало по-скъпо."

Нагла лъжа!
Никъде това не е правено.
Да стигнеш до връзките ще рече, да разбиеш целия апартамент.
Тъй ли не се намери някой да направи няколко снимки, как се прави конструктивно укрепване?
Искам да видя разкъртени дюбели и корозирали заварки.
За тази лъжа -- оставка!
10 Юни 2017 10:33
Присъединявам се! Убедена съм, че никой не е правил конструктивно укрепване! Ако някой иска да ме убеди в обратното- само да ми покаже снимка на вече саниран блок с разбитите и запълнени в стаите фуги. Доколкото си спомням наредбата, шпакловката и мазилката вътре в апартамента след това не са в обхвата на санирането и трябва да си ги правят собствениците.
11 Юни 2017 11:46
За тази лъжа -- оставка!
1000 лъжи или 1001
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД