:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,281,586
Активни 492
Страници 12,278
За един ден 1,302,066

Парламентът заръча електронно здравеопазване до 2 години

Снимка: Юлиян Савчев
Предложението за електронно здравеопазване дойде от ДПС. На снимката: депутатът на движението и зам.-председател на парламента Нигяр Джафер.
В срок до 2 години министърът на здравеопазването да извърши необходимите действия за въвеждане на електронно здравеопазване у нас с всичките му компоненти - електронно досие, карта, направление и рецепта, гласи решение на парламента, гласувано вчера като част от стратегията за развитие на болниците у нас. Подобни решения имат пожелателен характер. Ако след 2 години се окаже, че електронно здравеопазване още няма, единственото, което може да направят депутатите, е да привикат здравния министър и да питат защо то не е станало факт.

За електронно здравеопазване, от което се очаква да спре поне част от източването на здравната каса, се говори от 15 години. Последно през март служебният здравен министър Илко Семерджиев обяви, че през януари 2019 г. то ще е факт, тъй като тогава се очаква да приключи проектът на здравното министерство за доизграждане на Националната здравна информационна система, който включва и разработване и въвеждане на регистри и номенклатури в областта на здравеопазването, внедряване на единен идентификатор, фармако-терапевтична експертна система, въвеждане на електронен здравен запис, електронно направление, електронна рецепта.

До края на тази година пък здравният министър трябва да докладва на парламента и готовността на МЗ за въвеждане на единни стандарти за управление и контрол на държавните и общинските болници, част от които в момента са в тежко финансово състояние. Идеята е, че други държавни болници се справят далеч по-добре и затова МЗ трябва да въведе общи правила за управление. Също до края на годината МЗ трябва да представи и концепция за осигуряване и развитие на медицинските кадри у нас. Два пъти годишно - през юни и декември депутатите ще искат да изслушват и доклад за финансовото състояние на болниците.



НОУ ХАУ

"Говорим само за дълговете на държавните и общинските болници, но не и за частните. Значи моделът на управление там е добър и трябва да се поучим от тях. Това става с контрол, контрол и пак контрол, публичност на всеки изразходен лев", обяви пред парламента здравният министър Николай Петров. Според него проблемите в системата са на тактическо ниво и са свързани с формулата на разпределение на средства от НЗОК. "Това са нашите пари и на всички ни е ясно, че те не са достатъчни, за да задоволят абсолютно всички потребности на 343-те болнични заведения в страната", обясни министърът.
1005
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД