За една година МВР е успяло да разкрие едва 42-ма корумпирани сред своите. Това става ясно от Годишен отчет за степента на изпълнение на мерките от Плана за действие за превенция и противодействие на корупцията - 2016 г., публикуван на страницата на ведомството. За система като вътрешното министерство от 50 000 служители числото очевидно е пренебрежимо малко. От отчета не става ясно дали това се дължи на слаба антикорупция, или в МВР работят само изрядни служители.
В документа е посочено, че дирекция "Вътрешна сигурност" на МВР за миналата година е получила 392 сигнала, съдържащи данни за корупционно поведение на служители на МВР. По 210 от тях е била извършена проверка и само 42 са се оказали основателни.
"През 2015 г. получените сигнали са 261, като по 205 от тях са извършени проверки, от които 53 са основателни. От данните се вижда, че през 2016 г. са получени с 50% повече сигнали, но е намалял броят на основателните", пише в отчета. Пак там е отбелязано и че за 2016 г. 28 сигнала с данни за извършени престъпления от служители на МВР са изпратени на съответните прокуратури за отношение по компетентност. Отделно от това били заведени 75 дела на оперативен отчет (ДОО) за корупционни деяния на служители на МВР. По инициатива на дирекция "Вътрешна сигурност" са образувани 55 досъдебни производства, от които 20 за корупционни прояви на служители, отчитат още от МВР. От отчета не става ясно какво се е случило с другите 22 от приетите за основателни сигнали и дали за корумпираните служители са предприети поне някакви вътрешни мерки. От откъслечните обяснения може да се предположи, че по тях продължава да се работи, включително и чрез специални разузнавателни средства, тестове, полиграфи.
МВР изрично подчертава в отчета, че разминаванията в някои числа може да е, защото част от сигналите "са приобщени за работа по дела за оперативен отчет, а други са останали за проверка през следващ отчетен период".
МВР отчита, че през миналата година е осъществил много от начертаните антикорупционни мерки. Осъществена е опреснителната обучителна програма и методически указания върху Етичния кодекс на служителите в МВР, с полагане на тест. Въпросното обучение се е осъществило без откъсване от работа. Като осъществена антикорупционна мярка е отчетено и че Институтът по психология е разработил и предоставил на дирекция "Човешки ресурси" дизайн, програма и обучителни материали на тема: "Личностен смисъл, ценности и мотивация като регулатори на социално поведение".
Посочва се, че миналата година служители от Института по психология са изготвили нова версия на тест за интегритет при първоначалния подбор за назначаване в МВР.
Като антикорупционна мярка се посочва и извършването на ротации на служители в главните дирекции на пожарната, Гранична полиция, Пътна полиция, "Миграция" и "Български документи за самоличност". Като успех се отчита, че с промените в Закона за МВР от миналата година се регламентира извършването на проверки на обстоятелствата, свързани с имотното състояние на служителите в МВР, както и извършването на тестове за интегритет от Вътрешна сигурност.
В общи линии, като единствена слабост на МВР по темата се отчита "липсата на добра външна комуникация за популяризирането на работата на МВР по отношение на борбата с корупцията". Т.е. обществото не е информирано достатъчно колко добре се справя ведомството.
Заедно с отчета МВР пуска и План за действие за превенция и противодействие на корупцията през 2017 г. Той предвижда цели 58 мерки. Например на интернет страницата на Гранична полиция ще се поддържа актуална информация за всички изисквания за преминаване на граждани през границата и престоя им в чужди държави. Ще има електронен адрес и номер на денонощна телефонна линия и факс, на които гражданите да могат да съобщават за проблеми при пътуването си през българските гранични пунктове. Предвижда се изграждане на интегрирана система за видеонаблюдение на 300 автомобила за нуждите на Охранителна полиция. Това означава, че 300 патрулки ще имат камери, които да заснемат всичко, което полицаите правят по служба. Предвиден е и мониторинг на служители по границата и върху тези на пътя. Като мярка е заложено и интегрирането на информационната система на МВР с Търговския регистър. Предвижда се ротация и въвеждане на случаен принцип дори при подбора на служители от отдел "Противодействие на незаконната миграция", които да извършват адресни проверки на чужденци. Интересна антикорупционна мярка за 2017 г. е въвеждането на система за случайно разпределение на делата при разследващите полицаи. Това трябваше да е факт още преди години.
дирекция "Вътрешна сигурност" на МВР за миналата година е получила 392 сигнала
Ама иначе като се зачетеш в коментарите, ще се окаже, че всеки има данни за корупция, ама необяснимо защо си трае.