В "документа за размисъл" изрично е спомената възможността европейските пари да се отпускат само ако се спазват правовите принципи. "Това засега не е окончателно решено, а само се обсъжда", заяви Йотингер, без да разкрива повече детайли. До края на сегашния бюджетен период, т.е. до 2020 г., не е предвидено обвързване на плащанията със спазването на задължения към ЕС, например в сферата на мигрантската политика. Ако подобна мярка влезе в сила, то държави като Полша, Унгария и Словакия ще бъдат засегнати най-силно, тъй като отказват да приемат бежанци на своя територия. Проектът за бюджет за новия програмен период ще бъде готов до средата на 2018 г.
Междувременно ЕК предложи да бъде въведена нова общоевропейска пенсия в страните членки, от която ще се възползват хората, които се местят в различни части на Стария континент, писа в. "Гардиън". Брюксел ще препоръча националните правителства да дадат най-изгодното данъчно облагане, което могат да си позволят за този нов продукт. Предложението включва и идеята пенсионното облагане в общността да бъде хармонизирано, но това изисква продължителни консултации между държавите от ЕС. Брюксел се надява общоевропейската пенсия да насърчи работниците, особено тези, които се възползват от свободното движение в ЕС, да спестяват през живота си. Едва 27% от европейците на възраст между 25 и 59 г. ползват пенсионен продукт, според данни на ЕК.
МЕРКИ
ЕК предлага да бъде създадена в ЕС единна база данни за чужденците от трети страни, които имат осъдителни присъди, обяви еврокомисарят, отговарящ за правосъдието, защитата на потребителите и равенството между половете Вера Йоурова, цитирана от информационните агенции. "Предлагаме да бъде създадена нова система с имената и пръстовите отпечатъци на лицата, което не са граждани на ЕС и в миналото са били осъждани в страна членка", обясни тя. Тази мярка ще бъде част от борбата с тероризма.