Столичната община ще бъде задължена да обсъди публично всички подробни устройствени планове за сгради с височина над 75 м. Става въпрос за обекти с обществено предназначение - офис сгради, лечебни заведения, спортни съоръжения, храмове, музеи, галерии и др., които са разположени в централната градска част и в зоните, предназначени за смесено строителство. На задължителна дискусия ще бъдат подложени и плановете за строителство на всички сгради над 125 м, независимо къде, но без жилищните.
Представянето на инвеститорските намерения за грандиозни по размер обекти пред гражданите е идея на главния архитект на София Здравко Здравков. Тя е заложена във внесен от него доклад за проектонаредба за реда и начина на провеждане на обществени обсъждания в София, която се очаква да бъде разгледана на следващо заседание на Столичния общински съвет. Според арх. Здравков "действащата наредба не предлага достатъчно ефективни способи за информираност и участие на обществеността в областта на пространственото развитие и устройството на територията на София". Наредбата трябва да замени тази от 2007 г.
В момента на обществено обсъждане подлежат общият устройствен план на Столичната община, проектите за измененията му, проектите за промяна на плановете за регулация и режимът на застрояване при преструктуриране на жилищните комплекси. Често обаче обсъждането не се обявява достатъчно публично или пък интересът към него е слаб, а впоследствие възниква напрежение.
Всеки проект ще бъде представян на сайта на районната община и гражданите ще могат да подават до нея писмени становища и предложения до 3 дни след представянето. Обсъжданията ще стават и чрез анонимни анкети по интернет или социологическо проучване, професионални консултации чрез разглеждане на документите или проектите от Общинския експертен съвет по устройство на територията в разширен състав. Запазва се и традиционният начин проектът да се обсъжда на заключителна дискусия в съответното районно кметство в края на работното или в извънработно време.
НЕДОВОЛСТВО
Вчера столичани насрочиха пореден протест срещу застрояване на 43-етажна сграда върху зелена площ - на кръстовището на бул. "България" и бул. "Петко Ю. Тодоров". Инвеститорското намерение за това датира от близо десетилетие, но се бавеше заради спорове между собственика и Столичната община. От 20 юни проектът е публикуван за обществено обсъждане на сайта на район "Триадица".
НИКМИ купува от общината мястото, върху което се предвижда да бъде изградена високата сграда през 2006 г. за около 6 млн. лв. Тогава теренът е бил отреден за обществено обслужване. През 2009 г. с изменения на устройствения план теренът е определен за парк или градинка, където може да има най-много църква, кафене или тоалетна. Междувременно обаче инвеститорът прави свои промени в плана за регулация, които превръщат терена му в смесена многофункционална зона, където вече няма ограничение във височината. През 2012 г., позовавайки се на устройствения план, тогавашният главен архитект Петър Диков отказва да разреши строителство там. НИКМИ обжалва и Административен съд-София постановява, че фирмата няма право да обжалва общия устройствен план. Миналата година обаче колегите им на последна инстанция във ВАС решиха, че върху терена може да се строи висока сграда, а накрая настоящият главен архитект Здравков беше глобен с 1000 лв. за това, че е отказал да се подчини на решението им. Нарушението на плана не е единственият проблем в случая. Здравков обясни още, че имотът се намира на място, което формално не може да се използва - през него минава инженерна инфраструктура, в близост се намира пешеходен подлез, спирка на градския транспорт и пр. Столичният кмет Йорданка Фандъкова също била на мнение, че теренът трябва да бъде запазен като зелено пространство.
Ми значи тоя инвеститор е пикал върху ви, и не само това, шуги долни!
Строежът е факт, текат довършителни работи, Дорис може да ви осведоми за темповете.