Еволюцията на човека започва по нашите земи, смята проф. Николай Спасов, директор на Националния природонаучен музей при БАН . Особено важните моменти от човешката еволюция са се случвали в Средиземноморието. Тази зона не е случайна - климатичните условия, природната обстановка е такава, че са благоприятни за развитието и еволюцията. Това заявява пред БГНЕС проф. Спасов, който е един от ръководителите на международен екип от учени. Проф. Спасов обосновава тезата, че най-древният предтеча на човека е живял преди 7,2 млн. години на Балканите. На 22 май т. г. бяха публикувани две статии от работата на международен научен колектив, ръководен от него и проф. Мадлен Бьоме от Зенкенбергския център за човешка еволюция към университета в Тюбинген. Те показват, че еволюционната линия, водеща към човека, се заражда на Балканите преди 7,2 млн. години. Статиите са публикувани в PLOS ONE и в тях представят хипотезата, че най-ранните предчовеци би трябвало да са свързани не с Екваториална и Източна Африка, както досега се смяташе, а по-скоро с Източното Средиземноморие, тъй като най-древните останки от тях са намерени в Гърция и в България. Наричат ги грекопитеци (Graecopithecus freibergi). Още през 2007 г. професор Спасов и неговият френски колега Денис Жерад си дават сметка, че един зъб, който виждат в частната колекция на Петър Попдимитров от Чирпан, е на хоминид, т.е от семейство на съвременния човек. Правят изследвания и успяват да установят възрастта му - около 7 млн. години. "Това ни даде възможност да преценим, че този зъб е най-старият представител на човешкото семейство в Европа", посочва Спасов. Българският учен още тогава свързва находката с друга - челюст, намерена още в края на Втората Световна война край Атина, в Гърция. Тази връзка се оказва началото на изследването и с проф. Мадлен Бьоме започват търсенето. "И малко по малко стигнахме до извода, че тези две находки представляват едно и също същество, и то има белезите, които го правят хоминин, т.е. представител на тази еволюционна линия, която води директно към човека. Същевременно датировката показва, че това са най-старите известни до момента представители на предчовеците", каза българският учен. До този момент се смята, че Тумаи, салехантропусът от Чад е потенциалният първи хоминин или първи предчовек. Неговата възраст, казва проф. Спасов не е така прецизно установена като на нашите находки, но се смята, че тя е между 6 и 7 млн. години, т.е. той при всичко положения е по-късен от нашите две находки.
"Бъдещите изследвания ще имат нужда от доста средства. В момента с проф. Бьоме мислим за разкопки извън в България. Благодарение на ръководството на БАН съм намерил малко средства за разкопки в Македония, където също очаквам да бъде намерено това същество в някои находища, които би трябвало да имат същата възраст, но мислим евентуално за Иран, Ирак, за Арабския полуостров", казва още професорът.
-----
Бел. на отдел "После": Сакън! Нам теориите на професора допадат, но не харесваме, че първите хоминини ги наричат грекопитеци. С тези бъдещи разкопки в Македония нищо чудно да открият и мандибулата на някой македонопитек, а това да стане повод за нови дрязги на полуострова. Държим пръв да е булгаропитекът и точка!
въпросът е докога ще ги има, а не кога възникват, бановете.