Немската компания "РВЕ Рейнбраун" ще бъде стратегическият инвеститор за Мини Марица-изток и приватизацията на комплекса ще завърши до края на годината, обяви енергийният министър Милко Ковачев по "Дарик радио".
Преговорите с германската фирма щели да се водят по схемата "предпочитан купувач", тъй като вече е постигната договореност между нея и предишното правителство, което регистрира смесено дружество между мините и "Рейнбраун", обясни Ковачев.
Според министъра, който заминава на едноседмично посещение в Германия днес, фирмите във въгледобивния бранш с мащабите на "Рейнбраун" са малко в света и това предопределило продължаването на преговорите с нея. В делегацията на енергийното министерство са включени и изпълнителният директор на мините Щерю Щерев, както и представители на синдикатите, които най-много воюваха за изгонването на "Рейнбраун" от комплекса. Преговорите текат вече трета година, но планът на германците за затварянето на рудник "Трояново север" послужи за отхвърлянето на техническите им проекти и оттам за блокиране на по-нататъшните преговори.











