Като председател България ще води ЕС шест месеца чрез програма, сведена до три основни послания: консенсус, конкурентоспособност и кохезия. Те са гръбнак на приетия вчера от правителството проект за задачите на Съвета на ЕС през първата половина на 2018 г., който ще бъде утвърден в края на годината. Тогава ще стане ясно какво е постигнало до момента естонското председателство.
"Наричаме ги трите "К", обясни министърът на европредседателството Лиляна Павлова. България ще търси европейска перспектива за Западните Балкани и ще предложи "поетапно възприемане на правилата за роуминг в ЕС и от страните от Западните Балкани, преминаващо през постепенно намаляване на таксите за роуминг и увеличаване на възможностите за широколентов интернет достъп". Тя ще работи "за засилването на видимостта на Дунавския и Черноморския регион, включително чрез повишаване на свързаността помежду им". Друг консенсус трябва да се постигне по темата сигурност и миграция, укрепване на контрола по границите и по-ефективно връщане на лица с отказано убежище в ЕС. За постигането на "ефективно, бързо и справедливо правосъдие" държавата се ангажира "да работим приоритетно за институционализирането и стартирането на работата на Службата на европейския прокурор".
Във второто послание - конкурентоспособност - има две главни направления: единен пазар и дигитализация. "Още повече тук и с новоизбрания български еврокомисар Мария Габриел имаме сериозен законодателен пакет на общоевропейско ниво", казва Павлова. Правят впечатление призивите за "справедливо и ефикасно данъчно облагане на корпоративните печалби и предотвратяване на възможностите за укриване и невнасяне на данъци"; "насърчаване на предприемачеството и социалните иновации"; "подобряване на бизнес средата за малките и средните предприятия при спазване на принципа "Мисли първо за малките", както и "утвърждаване ролята на учителите като ключови участници в образователния процес" (!?).
България ще води ЕС към "стабилен Европейски енергиен съюз (...) чрез насърчаване изграждането на липсващата инфраструктура с оглед преустановяване изолацията на част от държавите от европейските газопреносни и електропреносни мрежи". Освен това ще работи за "подобряване на действащите правила за командироване на работниците", за да няма "злоупотреби със системите за социална сигурност, социален дъмпинг или "изтичане на мозъци". Това е тема, която противопоставя Западна и Източна Европа, защото по-богатите страни искат да спрат притока на евтина работна ръка от Изтока чрез принуждаване на работодателите да наемат при еднакви условия свой и чужд персонал. Под предлог за социална справедливост те биха загубили интерес към работниците от Изток, които предлагат труда си по-евтино ("социален дъмпинг").
Третото "К" - кохезия - означава сближаване. В тази област България се интересува най-много от запазване на кохезионните фондове (безвъзмездните помощи) в Многогодишната финансова рамка след 2020 г., както и запазването на Общата селскостопанска политика с програмата за развитие на селските райони и схемата за единно плащане на площ.
Коментар - в "Наблюдател"