Депутати от ГЕРБ подкрепят искането на бизнеса за отпадане на класа за прослужено време, но обясниха, че няма политическо решение дали това ще се случи. Опозицията в парламента пък е против. Разнопосочните реакции са в отговор на заявената преди ден подкрепа за отпадане на класа от вицепремиера Валери Симеонов.
По данни на бизнеса добавката за прослужено време е средно 12% към заплатата. Онзи ден, след изненадваща среща само с работодателите, на която не присъстваха нито социалният министър Бисер Петков, нито синдикатите, Симеонов подкрепи бизнеса по отдавнашното им искане. От социалното министерство все още нямат официална позиция. Синдикатите, естествено, са против, защото това според тях означава да се замразят заплатите.
Председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова (ГЕРБ) коментира, че като икономист смята, че "класът е остаряло понятие". Според Стоянова класът в частния сектор трябва да влезе към основната заплата, както се е случило при държавните служители. По думите й това не е довело до намаляване на заплатите на чиновниците. "Същото трябва да се направи и в Кодекса на труда, за да има равнопоставеност между начина, по който се образува заплатата на държавните служители в цялата администрация и в частния сектор. Това дали имаш повече години прослужено време не означава, че ти си по-високо квалифициран и имаш по-добра производителност от някой млад човек, който е започнал работа преди 5 години. Има много случаи, в които това е обратнопропорционално", коментира Стоянова. Тя каза още, че заплатата на всеки трябва да отговаря на неговата квалификация и производителност на труда.
Класът за прослужено време обаче е механизъм за увеличаване на заплатите с годините, защото за всяка година стаж той расте. Ако отпадне, няма гаранция за това, че служителите ще получават увеличение на заплатите си, още по-малко пък всяка година. Депутати от БСП и от ДПС се обявиха против тази идея. "Ако този клас отпадне и това доведе до намаление на доходите, ще създаде огромно напрежение в обществото", коментира председателят на социалната комисия Хасан Адемов. Той обясни, че при държавните служители този въпрос е решен отдавна, но там ситуацията е различна, защото държавата плаща личната им осигуровка. "Това поставя в неравнопоставено положение тези, които работят в частния сектор", обясни Адемов.
|
|