"Намерих ръкописа на предлагания сборник от разкази и фейлетони случайно. Не казвам, че го намерих в архива на Братя Мормареви. С Мориц архив нямаме, тъй като никога не сме се взимали на сериозно", пояснява Марко Стойчев появата на бял свят на "Преди 1969 г. (Диагнози на онуй време)". През въпросната година младите тогава Братя предложили сборника на младия тогава редактор Дончо Цончев в тогавашното издателство "Народна младеж". Той ги посрещнал с обяснението, че "някакъв френски издател искал от начинаещите автори да му представят по десет книги, за да е сигурен, че наистина има работа с писатели" и двамата Мормареви си подвили опашките. Аргумент-трепач! Не ще да е бил прост този Цончев.
Формалните белези за ценността на книгата са няколко. В нея са двата разказа, по които по-късно Братята написват сценария на филма "Таралежите се раждат без бодли", тук е и разказът с идеята за романа "Мъже без мустаци", също филмиран. Тук е и разказ, поръчан им от Радой Ралин специално за готвен от него хумористичен сборник. Сборникът не видял бял свят. Най-сетне - ето една българска книга от чекмеджето. Неформалните белези за ценността й ще се отбелязват тепърва.
Кварталната ОФ, стенвестникът и кафене "Бамбука" са отдавна исторически факти. Някак романтично стои хуморизирането на онези нрави при днешния прочит. Обаче злободневието не се е променило кой знае колко, сменят се имената - на вещи и хора. А хуморът в "Диагнози" (такова е оригиналното заглавие на книгата) е ферментирал, освободил се е от тленните съставки. Жанрът има такива свойства, когато е от качествен материал.
Живият Мормарев се е отнесъл грижливо към сегашния читател. Добавил е тълковен речник - за думи и изрази, към които времето бе по-немилостиво. Но Мормарев си е Мормарев - граматическото начинание се е превърнало в нова диагноза. Като прекарва някогашната фразеология през ухото на днешната чувствителност, си е вдянал пак своята игла. Защо не го подсети някой, че въпросният речник плаче за продължение?
|
|