Лекари убивали неспасяемите пациенти по време на евакуацията на болниците след урагана "Катрина", съобщава в. "Дейли телеграф". Болничните управи в Ню Орлиънс взели решение да се прилага евтаназия на пациентите, които нямат шанс да оцелеят. Медиците били принудени да дават смъртоносни дози морфин на безнадеждно болните.
"След урагана разделихме пациентите в болницата на три категории: такива, които имат достатъчно сили да оцелеят, спешни случаи и умиращи. Последните ги "приспивахме" с морфин", споделя лекарка, пожелала анонимност. На леглата на третата категория пациенти имало окачени табелки: "Не подлежи на реанимация". В щата Луизиана евтаназията е незаконна, затова медиците разказват за кошмара, който им е наложил да престъпят Хипократовата клетва, единствено при условие, че имената им ще останат в тайна.
"Моля се на Господ да ми прости", допълва лекарка, отнела живота на неколцина от пациентите си, за спасението на които се е борила до този момент.
Над 2 млн. останаха без ток, след като "Катрина" удари крайбрежието на Мексиканския залив. Известно време болниците работили с енергия от собствените си генератори, но много скоро се наложи целият град, включително и медицинските заведения, да бъде спешно евакуиран.
В крайна сметка броят на жертвите на урагана "Катрина" се оказа доста по-малък от очакваното, заяви вицеадмирал Тад Алън, който координира спасителните операции, цитиран от АФП. По предварителни данни 424 са загинали при преминаването на урагана през района: 197 в Луизиана, 211 в Мисури, 14 във Флорида и двама - в Алабама.
Джордж Буш за първи път влезе в наводнения Ню Орлиънс, който ще стане отправна точка в третата му обиколка в района по крайбрежието на опустошения от "Катрина" Мексикански залив. Посещението ще даде на президента възможност "да продължи да преценява ситуацията на място" и да се срещне с ръководителите на спасителните работи, каза говорителят на Белия дом Скот Маклелън. Очаква се до втората половина на октомври Ню Орлиънс да бъде отводнен, което е доста по-рано от очакваните 80 дни. За това ще допринесат благоприятните прогнози за времето.
Почти две седмици след бедствието пострадалите започват да търсят застрахователите си. Последните обаче твърдят, че в случая става въпрос за щети от наводнение, за които те не плащат обезщетения. В стандартните застрахователни полици са споменати вятър, буря и дъжд, но щетите от наводнения се покриват от правителствена програма, изискваща допълнително заплащане. Цитирани от Ройтерс специалисти посочват, че заради разходите за възстановяване след урагана "Катрина", които се оценяват на 150-200 млрд. долара, бюджетният дефицит на САЩ ще остане рекордно висок през следващите няколко години.
|
|