Венеция има своя Канал Гранде, който е най-важното трасе на водния транспорт в града. Дължината му е около 3800 м, ширината е между 30 и 90 м, има S-образна форма. Панама пък си има своя изкуствено прокопан канал, който пресича Панамския провлак в най-ниската му част на територията на Панама; свързва Тихия океан с Атлантическия такъв и разделя Северна Америка от Южна такава. Панамският канал е обявен за едно от Седемте чудеса на модерния свят.
България няма как да остане дистанцирана от тези инфраструктурни факти и също има своя Канал Булгар, който обаче нито ще влезе в световната романтика, още по-малко пък ще се пребори за чудесо на света. Канал Булгар са трасетата за свободно движение на нелегални хора, стоки и капитали.
"Канал за преселници върти бивш полицай", пише "Труд". През канала са прекарвани "тайно иракчани и сирийци срещу 500-1000 евро". В дописката четем вълнуващи подробности, като как например "криминалисти дебнели групата от 2-3 месеца и заложили капан на магистрала "Тракия". "Бивша барета прекарва бежанци със синя лампа", пише и "Стандарт". От този вестник се разбира, че тартор на каналджиите била "Калина от Хасково". "Бивша барета и жена въртели канал за бежанци", събира началниците в едно заглавие "Монитор".
И от затвора да излезеш си има канален ред - и няма нужда да копаеш тунел, за да се измъкнеш през канализацията.
"Затворничка поиска да я пуснат на петия ден от присъдата й", разказва "Труд". Госпожата лежи за грабеж - отнела насила златни детски обеци и била осъдена на година затвор. Тя се пробвала да се възползва от нова законова възможност и поискала още на 5-ия ден от престоя си в Сливенския затвор да бъде предсрочно освободена. Все пак съществува и друг законов запис, според който тя трябва да е излежала поне половината присъда, та си е останала в килията.
Ами като не знае на кого да се обади за една поправчица в закона - ще си излежи наказанието.
|
|