:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,124,804
Активни 439
Страници 3,913
За един ден 1,302,066

Учители и родители посрещат на нож удължаването на учебната година

Според тях предложените от МОН промени са "пълен абсурд"
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
---
Предложението на просветното министерство за удължаване на учебната година с една седмица, което ще принуди учениците до 4-ти клас да приключат догодина на 7 юни, тези до седми клас - на 22 юни, а гимназистите - чак на 6 юли, се посрещна на нож от учители и родители. Още при съобщаване на новината, която все още е на етап проект, из интернет форумите се завихри "буря" от отрицания, заваляха и петиции против предложените промени. Въпреки че от гилдията признават, че страната ни има едни от най-дългите ученически ваканции в Европа, повечето от техните коментари са от рода на "пълен абсурд", "не е нормално", "кой ще учи през юлските жеги" и т.н.

От МОН мотивираха промяната с нуждата от задържане на децата по-дълго време в училище. Просветният министър Красимир Вълчев добави пред Би Ти Ви и още аргументи - че през дългата лятна ваканция учебният материал се забравя по-лесно, особено при децата от маргиналните общности, както и че през зимата ще се спестят част от разходите за отопление (според предложените промени коледната ваканция се удължава с 4 дни, а зимната се намалява с един ден).

Според родителите обаче въпросните аргументи са несъстоятелни. "Когато се предлага нещо, то трябва да разреши някакъв проблем. Как точно децата ще се задържат по-дълго в училище? На практика учебните им седмици остават същия брой", коментира майка на четвъртокласник от София. Според нея 2-3 дни по-малко работа за училищата няма да намали с кой знае колко разходите им за парно. "Навсякъде в Европа има така наречената спортна ваканция през зимата. Как да отидеш на ски за 3 дни? Пак ще трябва да правим глупости с бележки от доктора", споделя друг родител. Майка на деветокласничка, подписала се върху петиция срещу предлаганите промени, пък призна, че класът на дъщеря й е приключил с учебния материал на 20 юни и до края на юни всички са ходили по молове. "Какво ще правят до 6 юли?", недоумява тя.

Оказва се обаче, че жегите през юни и юли са най-често срещаната причина предложените промени да се окачествяват като "пълно безумие". "Дамите и господата от климатизираните кабинети да не забравят, че в българските училища климатици няма! А за да разберат за какво иде реч, ги каня да ни гостуват след 15.06., но да седят в часовете и да преподават или да учат - каквото те пожелаят. Да извършват умствена дейност, когато едничката им мисъл ще бъде: "Няма ли отнякъде да полъхне ветрец?", е написала учителка в интернет. "Ако започнат да припадат учениците в жегите, кой ще бъде отговорен?", пита неин колега. "Ако не се вземе решение да бъдат поставени климатици, или идват МОН-ските чиновници да ми водят часовете в стая, в която след 11 часа трудно се диша, или ще правя с децата всичко друго, но не и да им наливам нещо в главите."

"Училищата не са пригодени за горещини. Ще се влоши качеството на учебния процес. Ще се намали в горещините посещаемостта на учениците", смятат и родители. Според някои от тях по-добрият вариант би бил учебната година да започва по-рано, примерно на 1 септември.

Единични гласове, че ваканцията е твърде дълга, също се намират. "Само по себе си това е ни риба, ни рак. Но в същото време би могло да е стъпка към една много важна реформа. Според мен лятната ваканция е излишно раздута. Това е наследство от времената, когато лятото се е "освобождавало", за да могат децата да се включат в земеделските работи. Сега това е ненужно. През дългата лятна ваканция децата губят форма - това също е излишно", представя мнението си пък друг родител. Според него лятната ваканция трябва да се съкрати до 2 месеца за сметка на по-големите зимни, пролетни и междусрочни почивки.

Някои майки и бащи пък подозират зад допълнителното удължаване на учебната година и отлагането на изпити във времето "още бизнес за частни школи и уроци".



ПОЗИЦИИ

От синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" заявиха, че предложението за удължаване на учебната година не е съгласувано с тях. Оттам в момента подготвят становище по въпроса, но като цяло са резервирани към него, тъй като смятат, че ученето през юли едва ли ще доведе до по-добри резултати за учениците. МОН засега не казва дали е склонно да промени първоначалната си идея. Оттам подчертаха, че предложението все още е проект и по него тече обществено обсъждане. "Нека да видим какви становища ще получим, включително и по официалния ред, не само по "Фейсбук", коментираха от министерството.
30
6233
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
28 Юли 2017 19:52
Нормалните родители вероятно ще се съгласят! Тия дето мрънкат са много малко, но гръмогласни!

На времето, когато Българското средно образование беше едно от най-добрите в света, се учеше пак от и до същите дати, но се учеше на 6 дневна седмица, включително и в събота!

В СССР пък, който имаше може би малко по-качествено образование от нас, учениците учеха от 1-ви септември. В Русия и досега е така и средното образование е на порядък по-качествено от нашето.
28 Юли 2017 19:56
Няма как учителите да не са против.
Техните колеги в ЕС почиват само, когато ползват годишната си отпуска, докато в БГ, как е?
3 месеца лятото, 2 семици коледна ваканция, 2 седмици пролетна ваканция - бонус е дървена ваканция плюс годишен отпуск.
Практически 5 месеца в годината си ветреят фустите и гащите.
28 Юли 2017 22:46
Дето вика Домусчиев - търтеи. Нали така бобърче?

Но пък защо наистина горните двама не отидат в някое училище и да поработят от 29 юни до 6 юли? Когато юлските жеги нахлуят в класните стаи на 18-19 годишните ученици?
28 Юли 2017 23:21
Точно така колега - Братя Стругацки!

И веднага пример в подкрепа:

Значи Американският университет в Благоевград

започва учебната година на ... 25 август.
И завършват около 9 май.

От 1991 г. насам - неизменно.

Покрай тях и вземайки добрата практика от датите
начало - край на УЧЕБНАТА година
и другият университет в града вече започвал учебната си дейност
на 1 септември.

Е, нали се сещате, че американците нито са будали, нито са абдали.
При тях всичко е обследвано, проучено и т.н.
кога трябва и защо тогава трябва за се прави нещо!

И защо питаме "умниците" от МОН не изтеглят учебната година
от 1 септември.
Тези две седмици след 2-та месеца ваканция
са ужасно тежки за родителите, които се чудят как да пазят децата си.
(особено тези за първи клас - няма детска градина, няма нищо)

АЛОООО, "УМНИЦИ" ОТ МОН, Я ПИТАЙТЕ АМЕРИКАНСКИЯТ УНИВЕРСИТЕТ
ЗАЩО АДЖЕБА, ПОЧВАТЕ УЧЕБНАТА ГОДИНА НА 25 АВГУСТ?!

Ма на американците им трябват читави кадри, а не "УВРЕДЕНИ" физически и умствено
кадри от такива български МОН-експерти.

Трябва ли всички дивотии в държавата да се "изправят" след
височайшата намеса на Борисов?!

Ай сиктир ви и на .....


28 Юли 2017 23:27
Значи, предлагам децата да станат съвсем държавни. И за да не се грижат родителите за тях, нека направо живеят в пансиони. Раждат, вземат детето и толкова. Държавата има нужда от служители, от военни, а не от някакви си семейства!
29 Юли 2017 00:26
Тъй-тъй. Родното училище трябва да се превърне в забавачница. То почти се е превърнало де. Пък дето се дават примери с Американския университет, ама не забравяйте, че не става въпрос за студенти, а за ученици, за деца. На мен друго ми направи впечатление от цитираното изказване на министъра - малцинствените групи значи забравяли наученото през ваканцията. Абе докога все с циганите ще се съобразяваме?! Масата от тях нищо не са научили, щото не ходят на училище, та да забравят.
29 Юли 2017 05:00
Foxy, нали си чувал приказката за жабата, дето видяла, че подковават вола и тя вдигнала краче ?

Започването и завършването на учебната година във всяка страна е породено преди всичко от климата й. В последствие тази традиция може да се разширява географски, заедно с пренасянето на носителите й, но в основата си е логична, а не произволна.

В северна Европа започват учебната година на 20 август. В повечето страни на 1 септември. В България се е утвърдило 15 септември, във връзка с приключването на селскостопанските работи. Все пак 80% от населението е било селско, а и голямата част от жителите на градовете са се занимавали със земеделие.

В България реално учебната година започва на 1 октомври и приключва на 24 май. Останалото преди и след това е психическа подготовка за започване и завършване на учебната година.

И у нас е възможно учебната година да започва на 1 септември и да приключва на 30 юни. Но няма смисъл.

Смисъл биха имали две неща - цялостна реформа към единно 18 годишно образование (1 година предучилищна, 1-4 клас начално, 5-7 основно, 8-12 средно, 1-5 курс висше), базирано на постепенно профилиране на учащите, според интересите и талантите им. Няма никакъв смисъл от механичното набиване на специализирани знания в област, която няма да бъде усвоявана в последствие. Колко от хората използват ученото по математика, освен аритметиката и геометрията, за да си смятат в магазина или си правят сметките или изчисляват помещенията и терените ? Колко от литературните произведения, които сте учили в училище помните, ако сте се насочили в точните науки ? Колко хора помнят, това за което са попилели сума излишни часове ? Естествено свойство на мозъка е да забравя ненужното, за да може да оперира с полезната за даден човек информация.

Та, учебна година от 1 октомври до 24 май, намаляване на общия обем часове, но увеличаване на часовете по предметите на постепенно профилиране. И разбира се официализиране на 6 часовият работен ден на учителите. Никой няма реален интерес да се моткат в училище, когато нямат часове, само и само да си уплътнят формалното работно време.
29 Юли 2017 07:45
"На времето, когато Българското средно образование беше едно от най-добрите в света, се учеше пак от и до същите дати, но се учеше на 6 дневна седмица, включително и в събота! "

Така е.
Обаче като започнехме училище на 15 септември, 2-3 седмици ходехме на бригади. Първата ми бригада беше в 3-ти или 4-ти клас. Брахме памук между Бургас и Житарово. Явно някой гений тогава е решил, там е подходящо за плантации.
От друга страна, от всяка лятна ваканция, един месец отиваше за бригада.
Ама не в Англия или в Америка, а в някое ТКЗС.
29 Юли 2017 07:58
Това като част от реформата в образованието ли да го разбираме?Пълни глупости и простотии....по толкова по- важни неща има да се работи в образованието, те се занимават с ваканциите.Щели децата да забравят материала, та тия ваканции са от 100 години и ние сме учили така!
29 Юли 2017 07:59
На времето, когато Българското средно образование беше едно от най-добрите в света


То се видя колко е добро. Сегашната картинка в България държим почти изключително на хора, завършили невероятното средно образование в соц. България. Образовани, интелигентни, знаещи езици, познаващи световната история и култура
29 Юли 2017 08:49
От МОН мотивираха промяната с нуждата от задържане на децата по-дълго време в училище. Просветният министър Красимир Вълчев добави пред Би Ти Ви и още аргументи - че през дългата лятна ваканция учебният материал се забравя по-лесно, особено при децата от маргиналните общности, както и че през зимата ще се спестят част от разходите за отопление

Мотивите са тъпи, затова хората скачат срещу решението. Задържане?...
Абе ... димки за отклоняване на вниманието.
29 Юли 2017 09:02
В България се е утвърдило 15 септември, във връзка с приключването на селскостопанските работи. Все пак 80% от населението е било селско, а и голямата част от жителите на градовете са се занимавали със земеделие.

Ъхъ... ама друг път... В България училището е започвало на Първи септември... и е приключвало на св.св. Кирил и Методий...
Нооо... слизат бодрите партизани ут Балкана... и се сещат, че 1-ий септемрий е Симеонов ден - имен ден на Симеончо... И куту тъй - повлияни ут марксистко-ленинската етика на тов. Сталин ( Бог да го поживи у комунистическите ловни полета) местят датата...
29 Юли 2017 09:02
ManfromUtopia 29 Юли 2017 07:45

Така беше!
И аз брах памук в същото поле по това време. Отдавна го няма.
Но и пари не получавахме, някакви жълти стотинки даваха...
29 Юли 2017 09:06
В добрата стара Англия лятната ученическа ваканция е само един месец за да не се откъсват прекалено дълго учениците от училището.
През годината имат и няколко седмични ваканции.
Толкова!
29 Юли 2017 09:30
В момента българското образование дава възможност на децата да се развиват много повече, отколкото при ограниченията на комунизЪма. българчета печелят повече състезания и имат по-добри резултати на международните състезания. Както и в живота, който е амбициозен и има цели - успява, който е мързелив - не. Няма я сивотата от "тухла в станата" през социализма.
https://dariknews.bg/regioni/ruse/chetiri-medala-i-goliamata-kupa-za-rusenskite-matematici-ot-mezhdunarodnata-olimpiada-v-singapur-2037808
29 Юли 2017 10:25
За учителите не знам,ама за 80% от българските "ученици" това вече няма абсолютно никакво значение, да не говорим за полза,те ще продължат да живеят "виртуално" в обърната наопаки ценностна система и ще са абсолютно нечувствителни към каквито и да било опити за изваждането им от дупката, в която са попаднали в голяма степен с чужда помощ
29 Юли 2017 10:25



Len
Приятелю, - ... не били студенти, най-били ученици, деца.
Ами колега – още по-важно значи е - да се вземе под внимание
„начало-край на учебната година“.

Защото приятелю,
формирането на нагласи, на знания и умения става в
детско-юношеският възрастов период.
Но явно в МОН
не са учили нито педагогика, нито психология и т.н.
И редуването на - УЧЕНЕ с ваканции, има огромно значение!

Neopol
Благодаря колега, но всичко има значение.
Защото работоспособността и успеваемостта на личността зависи
как ... отпочива и от РАЗБИРАЕМОСТТА на учебното съдържание,
както и Вие сте отбелязал! Ще се съгласите, надявам се.


Бармалей


Деси и Ку-ку
Ами колеги, четете повече за българите
45-50-60-годишните (днес), които работят в чужбина.
Всички са на суперпозиции и изключително ценени
специалисти.

На една среща в Англия за хармонизиране на БГ-законите
с тези на ЕС преди около 20 години на нашите представители
беше казано, че трябва
ДА СИ СВАЛИМ НИВОТО НА ОБРАЗОВАНИЕ,
ЗАЩОТО СМЕ ЗАПЛАХА ЗА ТЯХ.

На всички конкурси в един високотехнологичен завод в Англия,
нашите хора от затритото (унищожено буквално) ДЗУ – Стара Загора
им скрили ... шапките. Спечелили ги нашите.

И дойде Иван Костов с Веско Методиев, който взе да се цепи,
че децата трябва повече да играят и се започна с „таковането“
на българското образование....

Е, към днешна дата може да се каже, че действително – успяха
да създадат НЕГРАМОТНОСТ, нечувана в 21 век.

...............................
П.с. А доброто образование не се отнася до политиката, която
„налагат“ отвън на днешните БГ-управляващи.
Отношение има ...
алчността и посредствеността им, и
най-вече ТАРИКАТЛЪКА и т.н., колега Ку-ку.


29 Юли 2017 10:28
Много малка част от децата ни разбират колко е важно да са образовани,те отдавна са "под критичната маса" ,която да дърпа страната ни напред,да не говорим,че част от будните деца няма да останат в тази ошмулена мутренска държава.
29 Юли 2017 10:42
Търсенето на училище от страна родителите е с мисъл за насилието: какви ще са другарчетата в клас, в какъв район е училището. На образованието в училище много малко се разчита и то само за първите класове. След това почват уроци, щото да влезе в по-добра гимназия. Гимназията е добре да бъде от ония, които дават повече шансове за заминаване в чужбина. Чужбина, която да има безплатни университети: Германия, Холандия или Шотландия. И ако може детето там да се хване за някоя програма за обмяна, че да иде и в друга страна. И продължителността на учебния процес въобще няма никакво значение, понеже най-качествената образованост не е в системните училища.

Накратко: училището е първо сигурна среда и след това трамплин за емиграция. А в БГ университетите остават тия, които не са успели да отидат в странство. С едно-две изключения. Някога тия деца просто не учеха висше образование, но пък така обясняваме що имаме толкова много с университетска диплома. И като гледам колко много млади хора напускат страната като студенти, все си мисля, че образованието не е толкоз лошо. Аз практически не познавам семейство, което да няма дете в чужбина - което в момента да учи или да е завършило там. В интерес на истината знам и за завърнали се деца, но това е защото родителите имат някакви позиции у нас.

Вие да не мислите, че аз постъпвам по друг начин?
29 Юли 2017 12:28
Аз пак да наблегна: "особено при децата от маргиналните общности" - ами няма какво да се коментира! Циганистан!
29 Юли 2017 13:33
Искам да вържат цялото Министерство на образованието в южна класна стая през юни. Пълни малоумници. Всяка година последните две седмици на юни са физически изпитание и за ученици, и за учители. Училищата са проектирани така, че слънцето да влиза максимално в стаите. И това е чудесно до края на април. Но от средата на май до края на юни, както и първите две седмици на септември си е слънчев ад. Ама от МОН такива работи на акъла не им идват. Ама как да се ползва нещо, дето го няма.
29 Юли 2017 15:52
Ако ''малцинствените групи'' забравят наученото при два и половина месеца лятна ваканция, то, според скромното ми мнение те ще забравят наученото и след два месеца и една седмица. Не, че нещо са запомнили, де.
*****
А що се касае до южните класни стаи - колко му е ''наша'' фирма да спечели обществена поръчка за климатици. Не са се договедили ония от МОН, все ще излезе нечий братовчед в бизнеса с внос на китайски боклуци.
30 Юли 2017 00:03
Да, ама това означава някой да даде пари за тока. А пари не искат да дават. освен ако не принудят родителите да плащат тока от климатиците в жегите :-)
30 Юли 2017 09:23
само заради маргиналните, тия са за ******
30 Юли 2017 11:31
В България се е утвърдило 15 септември, във връзка с приключването на селскостопанските работи.

Помня, че една година започнахме по съветски на 01 септември. Трябва да е било учебната 1957/58 (втори клас бях). Тогава изпукахме от горещина и повече не се повтори.
Същата година опитаха да въведат лилавото съветско мастило. Изпомацахме се с лилаво и после и това беше забравено. После си се мацахме пак със синьо.
30 Юли 2017 11:38
От друга страна, от всяка лятна ваканция, един месец отиваше за бригада.
Ама не в Англия или в Америка, а в някое ТКЗС.

Да, и то парàсъз. Aнгария.
30 Юли 2017 14:59
Крайно време е ИМЕНАТА на "реформаторите" - "експерти" от МОН

да стават публично известни, за да носят ПЕРСОНАЛНА ОТГОВОРНОСТ,

а не да се скриват зад - Решение на просветното министерство.

Анонимността и на тази поредна РЕФОРМА - дивотия -

изключително пагубна за психичното и физическо здраве

на БЪЛГАРСКИТЕ ДЕЦА,

вероятно отново е под давлението на "консултантите" от Световната банка.

Затова - ИСКАМЕ ИМЕНАТА НА МОН-ЕКСПЕРТИТЕ,

да ги видим всички - колко са загрижени за шепата БЪЛГАРСКИ ДЕЦА.

..............................


п.с. Извинете, колега Nickolas, обаче екстраполирането
на отделни факти от миналото към настоящето по Вашия начин
не е от полза нито за собствените Ви, нито за чуждите
деца и внуци...

04 Август 2017 21:03
На некои хора жегите им влияят зле
04 Август 2017 21:03
*
04 Август 2017 22:00
Удължаването на учебната година в българското училище, само при едно условие - всяка класна стая с климатик.

П.С. Закъснял съм. Писи Миси вече се е изказала по въпроса.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД