Разширяването на магистрала "Тракия" между София и Пловдив с трета лента вече е в приоритетите на кабинета. Това стана ясно от думите на премиера Бойко Борисов при приемането на програмата за управление на правителството до 2021 г. Документът не е публикуван, но от кабинета разпространиха стенограмата от разискването на приоритетите. Дебатът е в тон "много изградихме, но имаме още много да градим" и "много е направено, но и много трябва да се направи". А земеделският министър Румен Порожанов дори намира повод да се похвали, че имаме най-добрата реколта на пшеница и ечемик от много години насам.
"С АПИ в неделя правихме едно съвещание, министерството на транспорта, регионалното министерство и трябва да ви кажа, че ние започваме да мислим до Пловдив да разширяваме "Тракия" с още една лента. Извадихме статистиката от камерите на АПИ - между 45 и 50 хил. автомобила се движат по "Тракия" на денонощие", обяснява премиерът Бойко Борисов на министрите си. Не се споменава колко би струвало това и кога евентуално може да започне. Но по думите на Борисов с тези 50 хил. коли на ден "на третата, четвъртата, петата година трябва да се подменя асфалтът при такова натоварване. И ние тогава пак трябва да даваме по 100 милиона за отсечките да започнем да ги ремонтираме". За "Хемус" пък желанието на премиера е "да можем максимум в мандата да отидем до Търново и до Търговище, образно казано, с "Хемус".
Наред с магистралите не е подминат и новият приоритет - железниците. "Знаете, изградихме стотици километри нови жп линии, рехабилитирани с нови контактни мрежи, които позволяват до 180-200 километра в час да се движат влаковете. Искам да видя по София - Бургас, София - Варна нови влакове. 100% екологично чисто и много по-сигурно", заявява Борисов.
За социалната сфера Борисов повдига въпроса с инвалидните пенсии и "особено за фалшиви ТЕЛК-ове", който трябва да се реши. "Образованието е изключителен приоритет на коалицията - не само с финансирането в повече, но и самите програми. Виждате, огромни инвестиции идват в България, завод след завод се строи - квалифицираната работна ръка, експертното ниво, максимум трябва да можем да отговорим на интереса, който има към България", обяснява премиерът.
Програмата за управление обхваща 20 области с 65 приоритета и 902 мерки, които ще допринесат за тяхното развитие, посочват от МС. "Всеки ден работа! Просто нямаме алтернатива, няма по-добри от нас и всеки ден трябва максимално да се доказваме и да си изпълняваме програмата. Това изпълним ли го като програма, аз мисля, че ще се случат доста по-добри неща", казва на финала на изложението си Борисов. Задоволство от подготвения документ изразява и коалиционният партньор. "Програмата е добра, доста детайлна, стегната", заявява вицепремиерът Валери Симеонов.
ЗАКОНОДАТЕЛСТВО
Кабинетът ще променя общо 89 нормативни акта до края на година. Седем чисто нови закона трябва да произведат министерствата. Двете програми - законодателната и оперативната, също още не са публикувани, като за първи път те ще имат и оценка на въздействието. Законодателната програма предвижда да бъдат променени 47 закони. Според оперативната програма пък ще бъдат разгледани 39 проекта на нормативни актове от компетентността на правителството.
Току-що с ушите си чух, че проиритет ще е Хемус, за Тракия нищо не се каза.
