:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,716,877
Активни 256
Страници 6,471
За един ден 1,302,066

Отказът от реформи в програмата за управление е скрит със стратегии

От приоритетите на "Борисов 3" отпаднаха ключови обещания като вдигане на всички пенсии и демонополизация на НЗОК
Снимка: БГНЕС
Когато има добра инфраструктура, има и инвеститори, заяви преди година премиерът Борисов в отговор на критиките, че "асфалтът не се яде". Сега управляващите отново залагат на пътищата.
Управленската програма на третото правителство на Бойко Борисов е хибрид от половинчати или отказани реформи, замаскирани с куп стратегии. Има и отстъпление от ангажименти, обещани през април при формирането на коалицията между ГЕРБ и "Обединени патриоти". Освен това някои от точките в програмата се отнасят до вече гласувани закони и заявката, че ще се работи по тях, е странна.

Програмата бе приета на последното правителствено заседание, почти три месеца след съставянето на кабинета. "Просто нямаме алтернатива, няма по-добри от нас и всеки ден трябва максимално да се доказваме и да си изпълняваме програмата", заяви тогава премиерът. Датайлен прочит на документа показва, че летвата на поставените задачи е твърде ниска. Амбициите са занижени спрямо приетите общи приоритети, около които през пролетта се формира коалицията, а някои от най-шумните обещания са се изпарили.

Кабинетът вече не обещава рязко увеличаване на старите пенсии, както се ангажира при встъпването си в длъжност пред депутатите Борисов. В коалиционното споразумение ГЕРБ и патриотите бяха записали, че ще преизчислят всички пенсии, отпуснати преди 2010 г., със средния осигурителен доход за 2009 г., макар да нямаше конкретика кога. В управленската програма няма и дума за това. Другите ангажименти за доходите обаче присъстват - 650 лв. минимална заплата до края на мандата, 1500 лв. - средна, двойно увеличение на учителските заплати и 200 лв. минимална пенсия от октомври, което вече е решено.

Статуквото ще се крепи и в здравеопазването. Въпреки обещанията на ГЕРБ за поетапна демонополизация на НЗОК управленската програма предвижда единствено първия етап - "иницииране на обществен дебат". Въвеждането на нов модел за финансиране на болниците - "въз основа на диагностично свързаните групи като метод за заплащане", се прехвърля още от първия кабинет на Бойко Борисов. Предвижда се "развитие на механизмите за осъществяване на селективен подбор при избора на изпълнители на медицински услуги, финансирани от НЗОК, въз основа на националната здравна карта", но без конкретика. Прословутото усъвършенстване на ТЕЛК и пресичане на измамите с инвалидни пенсии ще се случи най-рано от 2019 г.

В програмата няма конкретни мерки и по основния приоритет на патриотите - демографската криза. Липсват мерки за третото дете, което вицепремиерът Валери Симеонов обеща да се издържа от държавата. Мерките за ограничаване на демографската криза са твърде общи: "създаване на условия за раждане, отглеждане, възпитание и социална реализация на деца в предвидима и сигурна семейна и обществена среда".

В щекотливата област на правосъдието правителствените обещания са претърпели любопитно развитие. От ангажимента, посочен през април - "до края на 2018 г. да бъдат изпълнени 17-те препоръки от 10-годишния доклад по Механизма за сътрудничество и оценка" - е изпаднал срокът. Липсва и ключовото обещание "въвеждане на тримесечни доклади на главния прокурор и председателите на ВКС и ВАС пред Народното събрание, в това число и за политиката за борба с корупцията, за организираната и битовата престъпност и по други въпроси от висок обществен интерес". Спрямо април има друга интересна новост - управляващата коалиция категорично е записала "активни действия...за отпадане на Механизма за сътрудничество и оценка".

Еволюция е претърпяло и гръмкото обещание "полицейско присъствие във всяко населено място". След усърдна гимнастика на езика то е заменено с "преразпределяне на кадровия ресурс с цел увеличаване присъствието на униформения полицейски състав в малки и средно големи населени места чрез назначаване поне на 1000 униформени служители в полицията и жандармерията на свободни длъжности по незает щат".

На фона на тези пожелателни ангажименти много чиновници ще прекарат и следващите години в писане на безчет стратегии, планове и пътни карти. В купища бумаги ще бъдат облечени всякакви въпроси - от насърчаването на активния живот на възрастните хора до оказването на подкрепа на българите зад граница. Ще има стратегия за възпитателната работа в образователните институции, за дългосрочна грижа, "във връзка с Пакета за кръгова икономика", за адаптация към изменението на климата, за закупуване на тягов и нетягов подвижен железопътен състав и пр. Накрая правителството ще напише и национална стратегия за развитие "България 2030". Основен ремонт за пореден път ще претърпи и законодателството - в плановете на кабинета са да има промени в над 100 закона, някои от които непрекъснато се кърпят на парче, като Закона за движение по пътищата, Кодекса на труда и пр.



Кабинетът обещава 250 нови километра на "Хемус"

На хоризонта се завръща АЕЦ "Белене"
Истински разцвет на пътната мрежа вещае правителствената програма в сферата на транспорта. В икономиката пък се мъдрят вехти нереализирани приоритети, а от енергетиката плахо надзърта АЕЦ "Белене".

До края на мандата е поставена цел да се изградят три отсечки от общо около 250 км на магистрала "Хемус", трябва да се завърши и магистрала "Струма" от Благоевград до Сандански. В приоритетите е записан обходният път на Габрово, но без тунела под Шипка, който трябва само да се подготви в рамките на този мандат. Трябва да се изгради магистрала Калотина - София и да се осигури финансиране на магистралите Русе - Велико Търново и "Черно море". Управляващите смятат и да довършат Околовръстното в столицата в оставащите участъци от магистрала "Тракия" до пътен възел "Младост" и от "Бояна" до автомагистрала "Люлин".

Кабинетът смята да въведе и "по-справедлив модел" за таксуване при ползване на пътищата чрез въвеждане на смесена система - електронна винетка за леки автомобили и тол такса за тежкотоварните автомобили. Ден по-рано, на последното правителствено заседание, премиерът Бойко Борисов се разгневи заради поредното блокиране на търга, на който трябваше да се определи изпълнител. Заради липсата на тол система "по най-елементарни сметки" България губела милион, милион и половина на ден. Виновен за това бил служител по чистотата.

"Обжалване, обжалване, обжалване, обжалване от "Суходолска" №3, обжалване от "Суходолска" №3. Проверихме жалбоподателя, той мете пред "Пирогов", нали разбирате? ... "В момента, в който се произнесе КЗК, минута след това пристига жалба! Години наред! Защото, по най-елементарните, пак казвам, сметки, поне милиард и триста, милиард и петстотин директно...Това са сметките. Сиреч ние и "Хемус", и Ботевград - Мездра, и тунела под Шипка можем да направим, без въобще да пипаме парите от бюджета", разсъждава премиерът.

В сферата на енергетиката кабинетът "Борисов 3" отново ще затяга разходите на НЕК, АЕЦ "Козлодуй", "Марица-изток 2" и др. държавни компании, които ще бъдат под постоянен мониторинг. Сходна идея имаше и в предишното правителство, но така и не се разбра точно как е била реализирана, защото и до днес голяма част от енергийните дружества трупат загуби заради цените на тока или лошия мениджмънт. На хоризонта се връща и АЕЦ "Белене", която липсваше в управленската програма на коалицията между ГЕРБ и патриотите, обявена в началото на мандата.

Все пак на този етап ще се прави единствено "анализ на възможностите" за използване на оборудването. Каквото и да бъде решението обаче, то щяло да се изпълнява на пазарен принцип, без пряко или косвено участие на държавата, без държавна гаранция и без държавен ангажимент за дългосрочно изкупуване на произведения ток. Приоритет ще бъде и търсенето на нефт и газ в Черно море, газовите връзки със съседите, както и либерализацията на пазара на ток и др.

В икономиката управляващите правят поредната си заявка за намаляването на данък "бюрокрация". За бизнеса ще се създаде пътна карта на документооборота, а инвестициите ще се насърчат. Точно как - не става ясно. Залага се и на възможностите по програма "Иновации и конкурентоспособност", част от мерките по която вече отдавна работят, а разплащането на средства също върви добре.

Пак ще се формират доброволни отряди срещу престъпността

Предвижда се масово видеонаблюдение, без яснота кой ще го плати
Невъзможността на МВР да се справи с битовата престъпност възроди брадясала идея - създаването на доброволни отряди, които да помагат на полицията. Правителството смята да изготви Закон за доброволчеството, който ще регламентира как отряди на гражданите ще опазват обществения ред. Как точно - конкретика липсва.

Заради битовата престъпност ще бъдат назначени нови 1000 полицаи в МВР. Вътрешният министър Валентин Радев обяви, че вече са назначени 700 души, а останалите се обучават. Ще се купят и нови коли за полицията.

Масовото видеонаблюдение е друга, бленувана от всички правителства, но засега неосъществена мярка. "Постигане на пълно покритие на цялата страна по общини за видеонаблюдение на основните артерии с криминогенен потенциал, гарантирана връзка с районните управления на полицията и областните дирекции, конкретен график за всички общини, осигуряване на достъп до изграденото видеонаблюдение на охранителните фирми и конкретни ангажименти от страна на тези фирми по линия на превенцията и противодействието на конвенционалната престъпност", обещава управленската програма. Кой ще плати за камерите, за пореден път не е ясно.

Управляващите разчитат много на частните охранителни фирми. Освен че искат от тях ангажименти в борбата с битовата престъпност, е посочено още, че трябва да се подобри сътрудничеството с тях, а в едноименен закон да се включат и специални изисквания за охранителите на пристанища и прилежащата към тях инфраструктура. Проект за нов закон вече бе представен.

Повече полицаи по селата и повече военни по границата, затворени центрове за бежанци, мерки срещу евентуална радикализация и терористични актове, както и по-сериозен контрол по пътищата са основните приоритети за сектор "Сигурност".

Редовно ще се извеждат нелегални мигранти с полети, които трябва да се съгласуват с европейската гранична служба "Фронтекс". Центърът за бежанци в Пъстрогор трябва да се превърне в затворен тип. И част от лагера в Харманли трябва да стане затворен. МВР не е се отказало и от идеята си за "транзитни центрове" по границата, която през миналия мандат доведе до редица протести. Ще се увеличи броят на военните по границата и ще се купи нова техника за граничната полиция.

Според програмата у нас има рискови групи, склонни към радикализация. Планира се система за наблюдение и обмен на информация между местна и централна власт и неправителствени организации "по проблемите на радикализацията и тероризма". Отново без повече подробности е записано, че трябва да се изработи "специализиран софтуер за противодействие на тероризма в интегрираната национална система за видеонаблюдение". Отделно от това МВР трябва да създаде регистри на национално и местно ниво, в които да се посочи в кои частни обекти и места с голяма концентрация на хора са поставени камери, както и как лесно информацията от тях да се прехвърля към полицията. Трябва да се засили и обменът на информация с чужди служби за резервации и пътувания по въздух и вода.



РЕМОНТИ

МВР иска да ремонтира изцяло полицейското училище в Пазарджик. Академията в София също има нужда от сериозни ремонти. Освен това трябва да се увеличи двойно и капацитетът на висшето училище. Там се обучават по 1000 души годишно.



ПО ПЪТЯ

Да се отмени изцяло Законът за движение по пътищата и да се приеме нов, предвижда правителството. Според програмата сегашният, приет през 1999 г., е твърде остарял и не отговаря на променените обществени отношения. Друга мярка за повишаване на пътната безопасност е да се увеличи броят на камерите на КАТ.
СНИМКА: БГНЕС
Над 100 служители на МВР излязоха на протест пред областната дирекция в Благоевград в четвъртък. Те искат увеличение на заплатите с 15-20% със задна дата от 1 юли и нов закон за МВР. За това няма и дума в управленската програма.
5
3553
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
03 Август 2017 20:47
Освен това някои от точките в програмата се отнасят до вече гласувани закони и заявката, че ще се работи по тях, е странна.


Ми програмата би трябвало да е за мандата, не за последните 3 години и 9 месеца от него. Където вече има нещо свършено, е странно, където пише, че ще се прави закон, например за доброволческите групи, не било конкретно и законът не бил приложен към програмата. Не че нещо, ама единственото, за което е написана статията май е, да видиме бате Бойко що е без шапка.
03 Август 2017 23:56
Така е в Страната на окончателно победилата Мафия, законен наследник на старата партийна номенклатура. Надежда всяка оставете...
04 Август 2017 08:31
Някой да е очаквал нещо друго?
И Борисов-15 да има правителство - все тая ще е.
Пък вие си гласувайте за него!
04 Август 2017 09:18
Казано с други думи - "Нищо ама от сърце"!
04 Август 2017 11:45
Правителството бори ТЕРОРИЗЪМА с правописни грешки
http://www.mignews.info/pravitelstvoto-bori-terorizama-s-pravopisni-greshki/
И авторите на управленската програма, която ще повишава грамотността, се показаха неграмотни
http://www.mignews.info/wp-content/uploads/programa-greshki.jpg
„Противодействие на ТЕРОРИЗЪМА, организираната престъпност и корупцията. Като цел под формулирания приоритет е посочено изречението: „Ефективно противодействие на ТЕРОРИЗЪМА, организираната престъпност и корупцията.
В същото време в раздела за образованието е записано, че ще провежда „решителна политика, насочена към ликвидиране на неграмотността и задължителното образование…“. Очевидно управленците трябва да започнат ограмотяването от себе си или в най-добрия случай – от подчинените си чиновници.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД