:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,716,978
Активни 269
Страници 6,572
За един ден 1,302,066

Съдът реши, че няма нужда от екооценка за строежите в Пирин

Еколозите очакват министерството на околната среда да обжалва
СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
Според еколозите целта е застрояване на планината.
Няма нужда да се прави екологична оценка на проекта за актуализацията на Плана за управлението на Национален парк "Пирин". Това следва от решението на тричленен състав на Върховния административен съд, обявено в сряда. С него се отменя решението на служебния екоминистър Ирина Костова, че оценка трябва да има.

Съдебното решение, което не е окончателно, е взето с гласовете на Димана Йосифова и Милка Панчева. Третият член на състава - Тодор Тодоров, се е подписал с особено мнение. Основният мотив на съдиите е, че министерският акт не е мотивиран и е необоснован. И още - издаден е, без да бъдат изяснени всички значими факти и обстоятелства.

Скандалът с екооценката на Пирин се разрази през март. Първо министър Костова подписа решение, с което обяви, че няма да се прави екологична оценка на плана. Последва вълна от възмущение и протести заради начина, по който е взето решението - потайно, без да има време за обжалване и без дори да бъде обявено достатъчно публично. Въпреки уверенията на министерството, че се гонели срокове и нямало нищо скрито в процедурата, екологичните сдружения бяха категорични, че целта е тихомълком да се върви към застрояване на планината.

Намеси се и президентът Румен Радев - той обяви, че решението е прибързано. Така под натиска на обществото и институциите Костова се ангажира да отмени решението си със задна дата. След това общините Банско и Разлог пратиха отмяната на съд. От Национален парк "Пирин" не са се явили на делото, нито са пратили адвокат, става ясно от решението.

Съдът не може да санира немотивираните министерски решения, пишат магистратите. "Целта на съдебния контрол не е да замести, допълни или изведе предполагаемата воля на административния орган, а да провери правилността на съображенията му за издаване на акта", обясняват те.



БАВЕНЕ

"Добрата новина е, че сегашният екоминистър Нено Димов защитава идеята, че трябва да има екооценка", каза за "Сега" председателят на управителния съвет на Асоциацията на парковете Тома Белев. Според него екоминистерството сега може да обжалва решението на тричленния състав. Проблем била позицията на Банско и Разлог и на концесионера "Юлен". От една страна, те твърдят, че в плана няма нищо нередно и околната среда няма да бъде увредена, а екооценката само ще забави процеса. От друга страна, водят дела срещу решението да се направи екооценка и така забавят процедурата. "Досега вече щяхме да имаме екооценка на фазата на общественото обсъждане", предположи Белев.
14
2611
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
03 Август 2017 20:20
Съдът реши, че няма нужда ...

Съдът е за съд!
03 Август 2017 20:28
Кога Пирин ще реши че няма нужда от съда?
03 Август 2017 20:36
Съдебното решение, което не е окончателно, е взето с гласовете на Димана Йосифова и Милка Панчева.



От други източници:
Докладчик по делото е съдия Димана Йосифова, която през февруари беше командирована във ВАС от председателя на съда Георги Колев. Преди това Йосифова бе съдебен инспектор, а след това съдия в Софийския градски съд. С командироването си във ВАС бе заобиколена конкурсната процедура, по която се избират съдиите, а самата Йосифова "прескочи" две нива в съдебната система.

На официалния кариерен бонус братчед му, дет' се вика...
03 Август 2017 21:02
Съдебното решение, което не е окончателно, е взето с гласовете на Димана Йосифова и Милка Панчева. Третият член на състава - Тодор Тодоров, се е подписал с особено мнение.
Те затова феминизират съда и държавното управление.
04 Август 2017 00:41
Пиринският край без туризъм е загинал отвсякъде.
С младо пиво, мелнишко вино, фъстъци, паприкаш и голи баири са за никъде.
04 Август 2017 01:02
Пиринският край без туризъм е загинал отвсякъде.
С младо пиво, мелнишко вино, фъстъци, паприкаш и голи баири са за никъде.
А с още по-голи баири и с «туристическа индустрия» за къде са?

Те затова феминизират съда и държавното управление.
До неотдавна жените се смятаха за много о-трудни за корумпиране от мъжете.
Това обаче веч хич не е вярно.
Аналогичен е случаят с шофирането. Жените бяха за пример. Сега някои са като вакханки.
Прекалено много права даде съветската власт на жените, дето има един лаф.
Да ама не. Просто взимат последното, което им беше останало на хората. Достойнството. Ама пък те що си го дават.
04 Август 2017 01:11

Пиринският край без туризъм е загинал отвсякъде.
С младо пиво, мелнишко вино, фъстъци, паприкаш и голи баири са за никъде.


кво младо пиво?
къв паприкаш?

Кой точно ще оправят нови километри писти освен цеко и другите подобни криминогенни субекти?
04 Август 2017 04:27
Това на снимката Кончето ли е?Минавал съм го само веднъж,позабравил съм.
04 Август 2017 07:29
С него се отменя решението на служебния екоминистър Ирина Костова, че оценка трябва да има.


Браво на съда !
Време е някой да издърпа килимчето из под краката на Зелената мафия !
04 Август 2017 08:16
Когато става въпрос за "план за управление", а в заглавието на матриялчето се пише "строежите", това си е откровено лъгане и манипулиране.
"Строежи" в планина естествено изискват екооценка. Планове за управление - не. Каквито и фалшификати да се пишат по темата, колкото и да е вкусно папкането от зелената копанка, това е реалността.
04 Август 2017 08:35
Нещо не разбирам. Преди 30 год. в Разложката котловина имаше 5 гигантски /за сегашните разбирания/ дървообработващи предприятия, завод за фуражни дрожди, Целулозно-хартиен комбинат. Всичко това поглъщаше няколко хил. куб. дървесина дневно. За замърсяването на въздуха няма да говорим, това беше нещо, отнело здравето на стотици хора. Друга отделна тема - уранодобив и уранопреработка.
Всичко това беше закрито /сега има няколко десетки бичкиджийници със скромен капацитет/ като вредно за природата с високодекларираното намерение да се развива туризъм. /Не се сещам другаде в България да има такова съчетание на условия за за ски, летен планински туризъм, катерене, исторически , културен и балнео-туризам в окръжност с радиус 15 км/
Сега , когато районът вече стана привлекателен за туристи от близо и далеч, упорито се пречи на разширяването на капацитета на пистите.
Кой има интерес?

П.С. От горното не следва, че съм съгласен това да става без екооценка на рисковете. Точно обратното - според мен тя е абсолютно задължителна
04 Август 2017 10:43
егати, как манипулират хората. тия зелените спиркат нямат ей. са хората ще си мислят, че всеки може да си строи на воля, което е абсурдно. правила има, а тоя план няма нищо общо със строителството. но те винаги знаят как да завъртят нещата, че те да изглеждат добрите, а всички останали лошите. хич не ги слушайте, хорааа
04 Август 2017 11:31
Пиринският край , за да не се обезобрази трябва да има контрол и оценка ще има, но не може да се остави всичко диво и без човешка намеса, все пак има потенсиал района за туризъм
04 Август 2017 13:11
Освен колегата по форум който подчерта, другите правят ли разлика между Програма за управление и Инвестиционно намерение? На второто се прави екооценка и ако се прецени - ОВОС. На програмата на кое ще се прави екооценка? На хартията? На папките? Програмата може да има раздел Екология в които е описано опазването на водите, почвата, въздуха и т.н., План за управление на отпадъците и още други раздели. Но да се прави ОВОС на програма...
Прочетете на какво се прави ОВОС от наредбата за ОВОС преди да коментирате.
Заглавието наистина подвежда читателите.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД