След протестите на земеделци в Добружда Борисов нареди заповедта на екоминистъра Нено Димов да бъде спряна и заедно с него и вицепремиера Валери Симеонов отиде на разговори с хората от района. |
В края на миналата седмица се стигна до протести, след като се оказа, че министърът на околната среда Нено Димов е издал заповед, с която се забраняват всякакви дейности в териториите в района на Балчик, Каварна и Шабла, попадащи в защитената зона "Комплекс Калиакра", която е част от европейската мрежа "Натура 2000". Така освен строителството в района трябва да спрат и земеделието, и рибарството. От екоминистерството обясниха заповедта с това, че България е осъдена от съда на ЕС за това, че е допуснала строежи на вятърни централи и голф игрище в защитената местност. Страната ни има срок до края на септември да вземе мерки, иначе започват глоби от по 20 000 евро за всеки ден просрочие и еднократна многомилионна глоба. Министър Димов обяви, че заповедта му е именно в изпълнение на решението на съда, но не можа да обясни защо освен перките забранява и земеделието и защо изрично подчертава, че всеки, който до момента е получил разрешение за строеж, ще може да изпълни проекта си.
"Във вторник започваме отначало. Когато има три страни, с общи усилия трябва да намерим решение. Имот по имот, нива по нива ще разглеждаме. По-добре, вместо да плащаме глоба, тези пари на българи да ги дадем да останат в Добруджа, там, където е неразрешим проблемът. Имаме компенсаторни инструменти, с които да започнем. Трябва да намерим едно българско решение, което да не ощети нито вас, нито останалите български данъкоплатци", заяви вчера Бойко Борисов и даде да се разбере, че търсеният вариант ще е да се обезщетят собствениците на земеделските земи, които попадат под забраната. "Имаме 10 млн. евро във фонд "Екология", така че имаме откъде да започнем", увери премиерът.
На срещата във вторник ще присъстват и екоорганизациите. "НПО-тата са такива, каквито са. За хубаво или за лошо гласът им се чува силно в Брюксел, дори повече, отколкото на правителствата", каза Борисов. "Още сутринта потърсихме малтийския еврокомисар по екологията Кармена Вела, ще търсим и малтийския премиер, и Жан-Клод Юнкер по тази тема, ще го поканим да дойде и ще го заведем на място да се види цялата ситуация, защото по никакъв начин не сме съсипали природата там. Тя си е зелена, хубава, плодородна, развита и за инфраструктура знаете колко неща се направиха и ми се ще да проявите и вие разбиране към екоорганизациите, да не си ги правим врагове, а да опитаме на масата на преговорите и едното и другото мнение да чуем, защото тяхната помощ в Брюксел ще ми е много нужна", заяви пред собствениците на земи премиерът.
От гражданска инициатива "Да спасим Крайморска Добруджа" обвиняват за ситуацията експерти от БАН и Софийския университет и екоорганизациите. Според хората учените са картирали грешно данни за имоти и кадастрални карти. Те искат и главният прокурор Сотир Цацаров да се самосезира и да провери има ли свързаност между експертите и екоорганизациите.
ОТ ЗЛАТНИЯ ФОНД
"Аз съм бил кмет, знам какво иска населението, и затова сме и тука, защото яйцата на грабливите птици се люпят тука, при нас. Миналата година се излюпиха АЕЦ "Белене" - милиард и 200 милиона лева платихме, а милиард и 300 милиона за двете американски централи. А по-предишната година, когато дойдохме, ни се излюпи КТБ - 3 милиарда и 700 милиона лева. Значи за две години предишното правителство сме платили към 6 милиарда и 700 милиона живи пари и сега да се излюпят още да наливаме. Сега Варна се задушава - целият трафик от "Хемус", от аерогарата, който идва за вас, пак за Добруджа. Защото ти, като затвориш пътя, на твоите приятели от другата страна с хотелите им спираш бизнеса. Аз го разбирам, затова се вдигнахме на пожар веднага да дойдем и да решим как тези яйца да ги хвърлим в морето, да ги изядат рибите по възможност", каза още Борисов.