:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,410,683
Активни 252
Страници 13,580
За един ден 1,302,066

КЗК глоби три известни фирми за фалшиво сирене

Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
.
Три предприятия ще бъдат глобени от Комисията за защита на конкуренцията, защото са продавали "нестандартно" сирене, в което кравето мляко е било смесвано с неживотински мазнини. Нарушителите са "Рафтис-милк", "Сирма Приста" и "Чех - Йосиф Новосад", а санкциите са 1% от оборотите им за 2016 г., съобщи вчера КЗК.

Комисията бе сезирана за съмнителни изделия в българските магазини от Асоциация "Активни потребители". Гражданското сдружение подаде сигнал миналото лято, след като направи собствено изследване на 36 проби и установи, че някои марки с етикети "краве саламурено сирене" съдържат палмово олио, а освен това са с наднормено съдържание на сол и вода, недозрели и с дефицит на калций.

Сега КЗК потвърждава, че някои стоки, предлагани от трите фирми, действително е трябвало да стоят в магазините на рафтовете, на които се нареждат т. нар имитиращи продукти. Анализът на комисията показал, че "всяко от трите дружества предлага на пазара "сирене от краве мляко", в което има немлечни мазнини, но това не е написано на опаковката на продукта и е подвеждане на купувачите. Недопустими примеси са открити в изследвани партиди от марките "Дъга", "Старопланинско", "Тракия", "СВА, "Каракачанка", Белииса".

Нередностите, установени първо от "Активни потребители", са били потвърдени от Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) и от Националния диагностичен ветеринарномедицински институт, които също са изследвали проби от стоките на трите фирми, обясняват от КЗК. Предприятията са отнесли глоби от БАБХ, а едно от тях дори е било затворено за половин месец миналата година.

10
3261
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
11 Август 2017 02:05
Чакай да сметнем сега. 1% от оборота значи. На 100К ще им вземат 1000 лефа. На 1Мил - 10 000. Хммм. Ами не е лошо! Ако само това е санкцията това едва ли ще спре фирми да произвежда и продава това което му казвате 'бяло саламурено сирене'.
Аз бих им друснал 50% от оборота и отнемане на лиценза за 3 годни. Дали ще има мераклии да опитат да мамят потребителя при наличието на такива санкции???
Струва ми се че не. Вие как мислите?
11 Август 2017 07:20
50% и 3 години без лиценз ще доведе до утежнения - основно несъбираемост на глобата, по-нататък запори (ако производителят и търговецът са едно и също лице и има какво да се запорира), съдилища и т.н.
Пълна проверка от НАП и МЗХ (в т.ч. доставчици на суровина, изпълнение на квоти и т.н.) глоба в рамките на 1,5-2% от реалния оборот, оповестяване на името и търговската марка, строг контрол върху качество и съответствие между етикет и съдържание. И банкова гаранция в размер на 1% от оборота, която може да отпадне след 12 месеца коректна работа.
11 Август 2017 09:29
А някой може ли да ми обясни Зоров с каква суровина произвежда сирене, кашкавал и мляко и държи сигурно 20% от пазара, като няма нито една крава?
То вярно , че на киселото мляко пише, че се произвежда с мляко от врачанският балкан, ама съм ходила там пък не съм видяла нито една крава да припка....
Иначе появи ли се по телевизора, да обясни как той произвежда най-качествената продукция, и веднага цените на млечните продукти скачат.Последния път като се появи и маслото стана 6 лева за 250 гр.
11 Август 2017 09:59
Някой от даващите предложения за глоби май е забравил разликите между оборот и печалба. Обаче оповестяване трябва да има. Защо когато Защита на потребителите правят изследвания публикуват хубава спретната табличка с производител, продавач и картинка на етикета? А когато Агенцията по храните прави проверки, излизат едни съобщения че някои фирми правят някои нарушения. За пръв път цитират имена.
11 Август 2017 11:14
Наскоро купих айран, който като постоя малко се получи бяла утайка като тебешир и мръсножълта вода отгоре.
11 Август 2017 11:58
А някой може ли да ми обясни Зоров с каква суровина произвежда сирене, кашкавал и мляко и държи сигурно 20% от пазара, като няма нито една крава?

Взимат млякото от селата долу и го качват на мандрата на Пършевица, всичко е маркетинг..
За самия Зоров ако разпиташ из града също няма да чуеш много хубави неща..
11 Август 2017 12:45
Чувала съм, преди няколко години, когато въведоха БДС стандартите и вдигнаха цената с 50% че инженер - технолог в неговата фирма взима около триста няколко лева чисто на месец заплата.
11 Август 2017 14:47
Интересен е фактът ,че останалите производители не сезират КЗК за такива нарушения.
11 Август 2017 15:45
Естествено, че има разлика между оборот и печалба. Тъй като второто е в голяма степен имагинерно на Територията (с различни врътки, фактури и т.н. печалбата, а от там и данъците, се стопяват; най-сиво, почти черно, е при земеделци, строители, прекупвачи на зърно и др.), е логично да се търси процент от оборота. На бюрото, чакаща кредитиране, имам папка за фирма Х с приходи почти 350 млн. лв. и печалба 750 хил. лв. Е, реално цифричките са маааааалко по-различни, но официално е това.
11 Август 2017 15:56
А Зоров имаше ферма някъде из района, май Добри дол. Над 3000 глави добитък имаше. По спомен карам, с данни от 2013-2014 някъде. Фермата за преработка е точно до х. Пършевица, поне чат-пат ремонтират пътя. По едно време и семейството на Зоров живееше в къща до фермата.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД