Просветният министър Красимир Вълчев се зае с промяна на наредбите, от които недоволстват голяма част от учителите. |
Оценките от олимпиади бяха включени като елемент от балообразуването през миналата година заради казуса с Националната природо-математическа гимназия. Новите правила в училищния закон, приет на 1 август 2016 г., отнеха правото на гимназията да организира собствени, вътрешни изпити по природни науки. Заради възникналото недоволство и за да може все пак училището да отсява по-мотивираните ученици, от МОН добавиха към балообразуването и резултатите, получени от олимпиади и/или състезания от календара на МОН по учебни предмети, по които не се провежда национално външно оценяване през съответната учебна година (химия, физика и др.). Максималният брой точки, които можеше да донесе резултатът от подобна олимпиада, бе 100 т., а останалите 400 т. идват от двете оценки от националните външни оценявания по български език и по математика (всеки предмет може да донесе по 100 т.) и оценките от двата предмета, избрани от училищата, от свидетелството за завършено основно образование на ученика.
На училищата бяха дадени за избор общо 6 варианта, по които да формират бала за прием на своите бъдещи ученици - да удвоят максималния резултат от НВО по български (200 т.) и резултата от НВО по математика (200 т.), да утроят резултата по български (300 т.) и да вземат веднъж резултата по математика (100 т.) или обратно и т.н. За следващата учебна година се предлага и още един вариант - в бала да се включат по един път резултатите от изпитите по български език и литература и един път тези по математика. Когато се избере този вариант, резултатите от национален или областен кръг на олимпиади или състезания от календара на МОН ще се удвояват и ще носят максимални 200 т. На практика промяната гарантира почти наполовина приема в подобни гимназии на децата, които са се представили отлично на олимпиади.
-------------ЕЛЕКТРОННО
Поправка в друга наредба пък - за информацията и документите в системата на предучилищното и училищното образование - предвижда край на задължителния хартиен дневник и замяната му се електронен вариант. Предвидено е промените да влязат в сила от учебната 2018/19 г. Тогава директорите ще имат право да използват само електронен дневник, без да се налага да го водят паралелно с традиционния книжен вариант. Е-дневниците ще са част от национална електронна и информационна система за предучилищното и училищното образование. Идеята е всички школа да разполагат с подобен дневници, но ако в някои това е невъзможно да се случи през 2018 г. по технически причини, те ще продължат да използват хартиените. В столичното 119-о училище например електронни дневници се ползват от 2012 г. Те позволяват след нанасяне на оценка или забележка на даден ученик в дневника тя да се изпрати почти веднага и на родителите.