При древните народи оракулът е място, предмет или свещено същество, чрез което говори божество. Редом с оракулите присъстват техните прорицатели или тълкуватели - т.е. хора, които превеждат божествената воля на човешки език. Често тези хора също носели прозвището оракули. Поклонникът задавал въпрос, на който получава отговор, често пъти двусмислен, предаден от прорицателя и обяснен от тълкувателите.
В развитите общества оракулите са по медиите - и степента на достоверност не е много по-голяма. "Дават 10 млн. лв за професиите на бъдещето", пише челно "24 часа". Държавата ще даде въпросните пари на бизнеса, който ще преквалифицира пунчовците във владетели на професии от бъдещето. Те щели да бъдат обучени в конкретни знания и умения. Крайният срок за подаване на офертите - 31 октомври т.г. Днешните оракули трябва да провиждат и политическото бъдеще, и професиите в това бъдеще.
И без оракули се вижда, че в една и съща държава бензинът и дизелът се продават с по няколко десетки стотинки за литър разлика. "20 лева отгоре, ако пълниш резервоара в София", описва на цели две страници "Стандарт". Вестникът отбелязва, че имало дори случаи, в които "в един град една и съща верига предлага горивата на различни цени". Като цяло за страната разликата за литър бензин стигала до 34 стотинки, а при дизела - дори до 42 стотинки. Отчетено е как "зареждаме най-скъпо на магистрала "Тракия". От друга страна - енергията на бъдещето е зелена, петролната икономика е на изживяване - разправят оракулите.
"Пети ден игра с огъня в Кресненското дефиле", пише на първа страница пък "Труд". 15 млн. лв и 50 години ще са нужни за възстановяването на гората. И няма отговор кой е виновен за бедствието, но пък "местните подозирали овчар, хвърлял пиратки".
Очевидно и за това ще трябва оракул - ще се хвърля боб, ще се гадае по жилките на сланина... У нас е така.
|
|