:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 349
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Приходите от цигарените акцизи изостават въпреки по-големите ставки

Заради високи мита вече купуваме захар не от Бразилия, а от Камбоджа
Държавата още не може да събере очакваните приходи от повишения акциз на цигарите от началото на годината. Това показват данните на финансовото министерство за изпълнението на бюджета за първите седем месеца. Оказва се, че търговците в края на 2016 г. са се презапасили с бандероли по старите, по-ниски ставки, които са продавали доскоро. Така постъпленията от акциз в хазната за първите седем месеца на годината са 2.736 млрд. лв., което е с 23 млн. лв. под нивото от предишната година.

От финансовото министерство припомнят още, че в средата на 2016 г. също е имало презапасяване с цигари заради промените в Закона за тютюна, с които се въведоха допълнителни изисквания за етикетиране, и това също се отразява на статистиката. МФ очаква обаче в следващите месеци изоставането в акцизните приходи да бъде преодоляно, а ефектът от сменените опаковки през 2016 г. да бъде неутрализиран.

Тютюневите изделия наред с горивата имат най-голям принос в акцизните постъпления в бюджета - делът им е почти 47%, колкото и този на горивата. За първите седем месеца на годината в хазната са влезли 1.272 млрд. лева акциз от цигари и 1.269 млрд. лв. от горива. Други 166.5 млн. лв. са от алкохолни напитки и пиво и 27.5 млн. лв. от електрическа енергия и въглища.

Интересни тенденции се наблюдават при вноса от страни извън ЕС, показват данните за приходите от мита. Оказва се, че от година силно е намалял вносът на захар от Бразилия. Вместо това сме започнали да купуваме захар от Камбожда. В резултат на това се отчита двоен спад на приходите от мито от тази стока - с 4.8 млн. лв. по-малко от предната година. Българските вносители са се ориентирали към Камбоджа, защото вносът от там е с нулево мито.

Вносът на китайски стоки у нас носи най-много постъпления от мита и те продължават да растат, показва статистиката. За периода януари-юли увеличението е с над 7%, като постъпленията достигат 48.1 млн. лв., което е 44.2% от всички приходи на мита.

На второ място по приходи от мита е вносът на руски стоки. За първите седем месеца тези постъпления са за 15.9 млн. лв., което е с 86.7% повече на годишна база. Този ръст основно се дължи на внос на оборудване за НЕК.

Силно растат и постъпленията на мита от внос от Япония - с 21.5% , като достигат 5.7 млн. лв. От внос на стоки от САЩ сме събрали 4.8 млн. лв. мито, което е с 1.6% по-малко от м.г. Общите постъпления от мита за първите седем месеца на годината възлизат на 108.7 млн. лв., което е 65.5 % от планираните и 9.3% повече от м.г.

През първите седем месеца на годината в хазната са влезли 5.471 млрд. лв. от ДДС, показва още статистиката. Това е с 382.8 млрд. лв. повече от същия период на м.г. От тях 2.303 млрд. лв. са приходи от внос.

С 8.5% са нараснали и преките данъци - данък печалба и данъка върху доходите. От корпоративни данъци са постъпили 1.317 млрд. лв., което е със 102 млн. лв. повече от м.г., а от данъци върху доходите на физическите лица в хазната са влезли 1.896 млрд. лв., което е със 150 млн. лв. повече.

Бюджетът е излязъл на излишък от 1.892 млрд. лв. в края на юли. За август финансовото министерство очаква той да надхвърли 2 млрд. лв.



ЕКВИЛИБРИСТИКИ

От 1 януари т.г. пропорционалният акциз на цигарите стана 27% от продажната им цена, а специфичният акциз се увеличи от 70 на 101 лв. на 1000 къса. Според акцизния календар на финансовото министерство до 2018 г. трябва да бъдат достигнати минималните нива на облагане за ЕС, като през последните три години увеличението бе в полза на евтините български цигари. В средата на тази година обаче тази стратегия бе променена - гласуваните преди месец промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс предвиждат от догодина българските цигари да поскъпнат с 15-20 ст. на кутия, а вносните леко да поевтинеят. Това ще стане като специфичният акциз се увеличи от 101 лв. на 109 лв., което прави 2.18 лв. на кутия, а в същото време пропорционалният се намали от 27 на 25% от крайната цена.

7
1686
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
03 Септември 2017 21:12
Оказва се, че от година силно е намалял вносът на захар от Бразилия. Вместо това сме започнали да купуваме захар от Камбожда.

При социализма произвеждахме захар от захарно цвеколо - цена на дребно 0.70 лева.
04 Септември 2017 09:15
Мда-а, лошо беше – трябваше да се работи дори и за захарта, а сега – камбоджанците "на тръстиката", ние на гръцкото море...
04 Септември 2017 09:21
Имаме 3-4 завода за захар, имаме прекрасна земя, а внасяме захар! Ето това не мога да го разбера!
04 Септември 2017 11:01
имаме прекрасна земя, а внасяме захар!


Говореше се , че ще започне да се стимулира производството на захарно цвекло. Това било дори ЕС политика !!!
Чрез акциза ли, чрез субсидии ли, но ставаше по-изгодно захарта да се произвежда тук.
Обаче за контрабандата това няма да е добре, сещате се. Инак, как ще убедиш данъчните, че един кораб захар се е стопил от дъжда на Бургаското пристанище ?!
04 Септември 2017 17:09
Ами санирането ?
04 Септември 2017 17:21
Нещо лъжат за презапасяването.
тоя път цигарите бяха изтеглени и се получи някакъв период около седмица, в които цигари от определени марки /моята/ просто ги нямаше никъде.
04 Септември 2017 17:22
Но нищо де, нека си неутрализират, при тоя излишък в хазната, дето Бочко и Цвъки все го приказват скоро може и данъците да свалят.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД