До 3 октомври мнозинството в съвета ще вземе между 10 и 20 брутни заплати. Доходите във ВСС са между 5500 и 7500 лв. |
През март пленумът на ВСС гласува, че стажът в съвета, както и в инспектората към него, всъщност е магистратски стаж и отвори вратата кадровици и инспектори, включително бивши, да искат щедри обезщетения при напускането си - максимумът е 20 брутни заплати.
На 13 септември представляващият ВСС Димитър Узунов е възложил на главния секретар да се събере необходимата информация, свързана с определяне размера на обезщетението на всеки, да се подготвят заповедите и парите да бъдат платени до 3 октомври, когато изтича мандатът на този състав.
По инициатива на мнозинството в този съвет парламентът изравни заплатите му с тези на главния прокурор и председателите на двете върховни съдилища. В зависимост от добавките за стаж, членовете на съвета вземат между 5500 лв. и 7500 лв.
Според Закона за съдебната власт при освобождаване от магистратите с над 10 г. стаж имат право на еднократно парично обезщетение в размер на толкова брутни месечни възнаграждения, колкото прослужени години имат в органите на съдебната власт, но не повече от 20. И членовете на предходния съдебен съвет разчетоха тази разпоредба в своя полза и магистратите сред тях, освен Галина Захарова, си получиха обезщетенията след мандата, макар че се върнаха на работа в съдебната система. С разширеното си тълкуване сегашните членове на съвета дават възможност и на членовете си, които не идват от съдебната власт, но имат поне 5 години предишен стаж в нея, да си тръгват с обезщетение. Такива са Васил Петров, Незабравка Стоева и Юлиана Колева. То е в полза и на тези от тях, които идват от системата, но не са си взели компенсацията при избора им в съвета.
Калин Калпакчиев и Соня Найденова са единствените, които се обявиха против обезщетенията и подадоха заявления, че не ги искат. Двамата опитаха да отворят нов дебат по темата в съвета вчера, но мнението им беше прието само за сведение. Найденова преди време сезира и Върховната административна прокуратура, но и оттам отказаха да се занимават с казуса с бонусите. По време на вчерашното заседание на съвета се разбра, че и бивш негов член е подал заявление за обезщетение според новото тълкуване на закона. Става дума за Марияна Дундова, научи "Сега". Преди да влезе в съвета, тя беше адвокат, но има и предишен магистратски стаж.
Освен солидните парични обезщетения членовете на съвета ще могат да се възползват и от още един бонус - да си изберат в кой орган на съдебната власт да се върнат да работят.
ИНСПЕКТОРСКИ
"Тази тема не стои на вниманието на ВСС. Ако намери за необходимо, инспекторатът ще направи каквото трябва". Така главният инспектор Теодора Точкова отговори на Калпакчиев дали ще се самосезира за данните в декларацията на един от кандидатите за председател на Върховния административен съд. Калпакчиев визираше избрания Георги Чолаков. Президентът Румен Радев още не е подписал указа за назначаването му.