Алгоритъм, който разпознава хомосексуални и хетеросексуални лица по външния вид на лицето, е обект на проучване от университета в Станфорд. Това съобщение предизвика бурни медийни и обществени реакции. Изследването все още не е официално публикувано, но вече бе заклеймено като "боклук", неетично и опасно. Пред Journal of Personality and Social Psychology учените обявиха, че не смятат да се отказват от проекта.
Става въпрос за алгоритъм. Той е съставен, след като учените са използвали снимките на 35 000 лица на възраст между 18 и 40 г., които сами са посочили сексуалната си ориентация. Резултатът е софтуер, който според характеристиките на лицето разкрива дали човекът е хомосексуален или не. Алгоритъмът е базиран на това, че лицата на гейовете често са нетипични по полов признак. Гей мъжете имат по-тесни челюсти и по-дълъг нос, а лесбийките имат по-големи челюсти.
Алгоритъмът се оказва точен в 81% от случаите при мъжете и 71% при жените.
"Проучването пренебрегва големите сегменти на ЛГБТ общността, което включва тъмнокожи хора, транссексуални и бисексуални лица, по-възрастни хора, които не използват такива сайтове и не публикуват своите снимки. Прибързани резултати биха могли да служат като оръжие срещу хетеросексуалните, които са неточно отчетени от алгоритъма, както и срещу хомосексуалните, за които общественото изнасяне на тяхната сексуална ориентация може да представлява опасност", се казва в изявление на асоциацията Glaad. "Технологията не може да определи сексуалната ориентация на някого. Тяхната технология разпознава модела, но взема за база малка подгрупа от бели хомосексуалисти", добави Джим Халоран от асоциацията.
Асоциацията за човешки права смята, че "Станфорд трябва да се разграничи от тази "псевдонаука".
Виж още тук:
https://www.cnbc.com/2017/09/08/a-i-can-detect-the-sexual-orientation-of-a-person-based-on-one-photo-research-shows.html
Прибързани резултати биха могли да служат като оръжие срещу хетеросексуалните,
Бе що не земат да ги разстрелят на бърза ръка тез уроди, хетеросексуалните, вместо да харчат пари за научни изследвания и нови технологии.
Девять граммов в сердцах и въпросът е решен. По-евтинко, че и бързичко ще излезе за някви си там 6-7 милиарда унтерменши.