Шестимата учени от НАСА, които живяха изолирано на Хавайските острови от януари месец в условия, близки с тези на Марс, излязоха от изолация миналата седмица.
Групата от четирима мъже и две жени беше част от проект, насочен към изследване на психологическите последици от евентуалните мисии на космическите астронавти.
"Важно е да знаем как да подобрим бъдещите изследвания на Марс и изследванията на Космоса като цяло", каза Самюел Пейлър, учен от НАСА.
Въз основа на информациите от проекта НАСА ще прави по-лесен подбор на лица и групи с подходящи качества, готови да посрещнат стреса, изолацията и опасностите, които им предстоят в двегодишната мисия до Марс. НАСА се надява да изпрати експедиция до Марс до 2030 г.
Експерименталният екип беше настанен в подножието на Мауна Лоа, най-големия активен вулкан на Земята. Всеки път, когато излизаха от дома, учените обличаха скафандри. Хранеха се само със замразена и консервирана храна. Екипажът имаше задачата да извърши геоложки проучвания, да направи карти на местността и въобще да поддържа жилището като на Марс. Учените имаха на разположение две спални, кухня, лаборатория и една баня.
По време на престоя им в изолация учените следяха за съвместимостта им и нивото на стреса. Всеки член на групата даваше регулярен отчет за това как се чувства. Отделно от това те бяха покрити със специално проектирани сензори.
|
|