:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,697
Активни 650
Страници 26,262
За един ден 1,302,066

Част от рибата на пазара се оказа пълна с олово и живак

На първо място по произход на замърсената замразена стока е Испания, следвана от Виетнам и Индонезия
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Ако ще купувате замразена риба, не се спирайте на филета, съветват от "Активни потребители". Често пъти тя е обработена не само с нож, а и с вкарване на допълнителна вода и различни соли.
Част от рибата на пазара съдържа вредни за здравето тежки метали. Те са в стойности, близки или дори надхвърлящи нормата, показва ново проучване на асоциация "Активни потребители". Изследването включва 12 марки замразена вносна риба от най-купуваните видове на пазара, разказа авторът му д-р Сергей Иванов от Центъра по биология на храните. Той даде пример с цаца от Балтийско море, в която са открити олово, кадмий и живак, като оловото е над нормата и рибата е негодна за консумация. Всички проби са само от две големи търговски вериги.

"Употребата на такава риба няма да доведе директно до проблем за здравето, но определено няма място на пазара", каза Иванов пред Би Ти Ви. Засечени са още скумрия от Атлантическия и Тихия океан с високи стойности на олово, хек от Западния Атлантически океан с близки до нормата стойности също на олово, както и две проби с изтекъл срок на годност. Проверени са и сафрид, филе от треска, филе "Минтай", тилапия, пангасиус, сьомга.

В същото време част от рибата е пълна с вода. При някои марки - най-вече при т.нар. филетирани риби, това е написано на етикетите. Стойностите за допълнително вложената вода, глазура и фосфати са от 8 до 30%, изтъкват от "Активни потребители" и подчертават, че това, освен некоректна печалба, е и риск за здравето на потребителите.

Това е първото в България официално публикувано такова изследване, коментира Иванов. Той изтъкна, че досега Българската агенция за безопасност на храните нито веднъж не е засичала тежки метали в рибата, а това означава занижен контрол. "Нашият извод е, че на този етап замразената риба все пак е сравнително слаб риск, но това не означава, че той трябва да се игнорира", обобщи Сергей Иванов.

Бизнесът обаче категорично отрече проучването на "Активни потребители". Според Йордан Господинов от Асоциацията на производителите на рибни продукти от 12 видове риби всички са под нормата с изключение на един вид балтийски шпроти, които са обявени за цаца. "В Балтийско море цаца няма. От 12 проби 11 са под нормата по изискванията на регламента. Нормално е, всичко в природата се отлага - и във водата, и в почвата, и т. н.", коментира той.

Интересни са и данните за произхода на рибата с тежки метали. Любопитно е, че на първо място е Испания, следвана от "обичайните заподозрени" - Виетнам, Индонезия, Сингапур и др. В световния океан се съдържат в разтворено състояние много токсични за хората химикали, подчертават от "Активни потребители". В допълнение замърсяванията на водите с индустриални, битови и аграрни отпадъци влошават тяхното качество, а оттам и това на рибата и рибните дарове. Консумацията на риба, уловена или отглеждана в такива условия, може да представлява умерен до сериозен риск за здравето на хората, предупреждават експертите.



ЧЕРНО НА БЯЛО

Справка в европейската система за бързо оповестяване за опасни храни и фуражи показва общо около 5400 сигнала за нередности или опасности в рибните продукти. Всъщност рибата е най-замърсената с тежки метали храна изобщо. На нея се падат около 40% от всички докладвани случаи на тежки метали (1410 от 3600), а ако включим и другите морски храни (миди, раци, скариди, октоподи), числото скача над 50%. Контролът у нас е поверен на Агенцията по храните, като за последно тя е съобщила за проблем при рибата през 2014 г.



ФИПРОНИЛ

Български яйца с фипронил над нормата са били продавани в Гърция и Румъния. Сигналът за това идва от Системата за бързо предупреждение за храни и фуражи на ЕС (RASFF). Количеството инсектицид е 0.19 мг/кг - около 6 пъти повече от това, което беше засечено през септември в български яйца, продавани у нас. Успоредно с това в RASFF е постъпил сигнал от Франция за това, че в корен от репей, внесен от България, е засечен забраненият от години пестицид ДДТ.
18
7920
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
25 Септември 2017 19:37
Бесни глупости!
Пълна била рибата с олово и живак?!!?
25 Септември 2017 19:59
Йордан Господинов от Асоциацията на производителите на рибни продукти не разбира нищо от риба.

Цацата е шпрот. (Sprattus sprattus)
Независимо дали я наричаме трицона, цаца, копърка или шпрот, това е един вид риба.
25 Септември 2017 19:59
Бизнесът обаче категорично отрече проучването на "Активни потребители".


ма как бееее
25 Септември 2017 20:09
Кайленце, спирай рибката, душко, че не трето, ми и пето оче ш'ти поникне...
25 Септември 2017 20:37
Какво ще ги правим толкова тежки метали... Може да ги издаваме за вторични суровини, поне някой лев ще извадим.....

Майтапа настрана. Статията е така усукано написана, че трябва три пъти да я прочете човек, докато разбере какво се казва.
Не разбирам защо се твърди, че има разминавания между данните на двата източника, в крайна сметка стойности над нормата има само за оловото в балтийската цаца, в другите риби дори и да има открити тежки метали те са под допустимите стойности - това е което е написано в горната част на самата статия. Така че и едните и другите казват същото. А пък заглавието ...."пълна с олово и живак" подхожда повече на жълта медия.
25 Септември 2017 21:18
Бесни глупости!
Пълна била рибата с олово и живак?!!?

ако е била стреляна със сачми, може да съдържа доста олово.
25 Септември 2017 21:30
К'ъв зарган излезе къде нас онзи ден, не е истина ! Кал ...
25 Септември 2017 21:32
Пак ни удрят в грамажа
25 Септември 2017 21:34
ако е била стреляна със сачми, може да съдържа доста олово.

А ако с бренеке пък хич...
25 Септември 2017 21:38
Пак ни удрят в грамажа


Ми требе да избият грамажа от събирачите дет пълнят торбичките с камичета.
25 Септември 2017 21:57
Български яйца с фипронил над нормата са били продавани в Гърция и Румъния.
...
Количеството инсектицид е 0.19 мг/кг - около 6 пъти повече от това, което беше засечено през септември в български яйца, продавани у нас.
Понеже риба не близвам, за мен по-интересна беше срамежливо сбутаната под материала истина за "безопасните" български яйца...
25 Септември 2017 22:14
Най замърсената с тежки метали риба в света е норвежката сьомга.
Г-да журналистите да си направят домашната работа.
25 Септември 2017 22:14
Част от рибата на пазара се оказа пълна с олово и живак
Сигурен съм, че и плънката е включена в цената.
25 Септември 2017 22:16
Farmed Norwegian Salmon World’s Most Toxic Food

http://www.youtube.com/watch?v=RYYf8cLUV5E

25 Септември 2017 22:29
Плувай ловко, не е риба!
26 Септември 2017 01:46
рибата на пазара се оказа пълна


Не стига, че им доставят готова пълнена риба, ами и недоволни!
26 Септември 2017 08:32
аз затова съм на стриди , пълнени с лимонов сок...от домашния
26 Септември 2017 14:45
Пълна била рибата с олово и живак?!!?

Не виждам какво ново има в това, когато още през 2013-2014 г. Световната Здравна Асоцияция многократно препоръча силно да се занижи яденето на океанска риба, защото силно се е увеличило нивото на тежките метали в рибата, ловена в Атлантическия и Тихия океан. Тогава това накара норвежците да почнат да отглеждат сьомга в рибарници, където уж пречистваха водата със специални филтри.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД