Поредно правителство прави пореден опит да намали раздутата администрация и да направи работата й по-ефективна. Вицепремиерът Томислав Дончев стартира вчера съвместен проект със Световната банка, който предвижда закриване на многобройните дирекции и отдели, занимаващи се с една и съща работа в различни ведомства и териториални поделения, и създаване на централни звена за обслужване. Става дума за сливане на службите по счетоводство, "ТРЗ", "Личен състав" или "Кадри", правните отдели, звената за IT. Реформата трябва да доведе до значителни съкращения на чиновници и спестяване на бюджетни разходи.
Световната банка е съветник на правителството по провеждане на тази реформа, като за услугите си ще получи 2.4 млн. лева хонорари. А общо проектът ще струва 5 млн. лева, като финансирането е по европрограмата "Добро управление", наследник на предната ОП "Административен капацитет". Липсват обаче прогнози и точни разчети колко души ще засегнат промените и какви ще са икономиите на държавни средства.
"Въвеждаме принципа на споделените услуги в организацията и работата на централната администрация. Сега всяко ведомство, дори и най-малкото, си има собствени счетоводства, юристи, специалисти по управление на човешките ресурси и други дейности, които са еднотипни за всички администрации. Добрите практики предлагат тези еднотипни дейности да бъдат предоставени на центрове, различни от самите администрации", обясни Томислав Дончев.
До края на 2018 г. в две пилотни министерства трябва да се въведе централизирано обслужване на човешките ресурси и счетоводните дела на всички техни подопечни агенции и регионални структури.
Договорът със Световната банка за пилотно въвеждане на споделените услуги в администрацията бе подписан през май от служебното правителство на Огнян Герджиков. Предвижда се банката да оцени възможните подходи за споделяне на обслужването на документооборота, управлението на човешките ресурси, финансите и информационните технологии. За целта предстои да бъде направен преглед на поне 5 международни практики за споделени услуги в администрацията, от които българското правителство трябва да избере кои са най-подходящи за прилагане у нас. До 2020 г. този подход трябва да се приложи в общо 10 администрации, заяви вицепремиерът Томислав Дончев. Кои ще са двете пилотни министерства, ще решава Съветът за административна реформа.
Засега вицепремиерът не посочва до какви съкращения на кадри ще доведе тази мярка и какви разходи ще бъдат спестени. Наскоро председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова заяви, че 30% от чиновниците са излишни. Вицепремиерът Дончев вчера подчерта, че част от експертите от закритите служби ще бъдат преквалифицирани и преместени на друга работа.
Освен икономии реформата трябва да доведе и до въвеждане на единни стандарти на работа. В комбинация с все по-масовата електронизация на администрацията това ще подобри услугите за гражданите и фирмите и ще намали таксите.
Според последния доклад за състоянието на администрацията - за 2016 г., щатната й численост е 132 648 души плюс още 11 779 бройки, които не са на щат. Спрямо предходната година се отчита намаление на чиновниците с около 5000, но 35 държавни и общински структури изобщо не са подали данни за персонала си.
БАЗИТЕ НА ВЛАСТТА
В рамките на проекта Световната банка ще изготви и оценка на управлението на почивните бази, които са собственост на държавни ведомства. Възможно е в бъдеще тяхното управление също да стане централизирано, без чиновниците да загубят право да почиват в тях. "Над 100 почивни бази се стопанисват от държавната администрация. Те обаче не работят добре, трупат загуби, а качеството на услугите им е лошо", обясни вицепремиерът Томислав Дончев. Една от причините е, че приходите от дейността им отиват в централния бюджет и мениджърите и персоналът нямат стимули да привличат повече гости. "Този модел ще се смени, като например ще се предложи общ модел за резервации и записвания", поясни Дончев.
а депутатите га?? "Унгарският парламент прие изменение на конституцията за намаляване почти наполовина на броя на депутатите по предложение на дясната управляваща партия ФИДЕС.
Така от 2014 г. в унгарския парламент ще има 200 депутати вместо сегашните 386."