Референдумът за независимост на испанската автономна област Каталуния премина вчера в силно напрегната атмосфера, като се стигна до сериозни сблъсъци между органите на реда и граждани, тръгнали да гласуват, съобщиха световните медии. Според каталунската власт около 50% от 5.3 млн. каталунци с право на глас бяха участвали до ранния следобед вчера в допитването, което официален Мадрид смята за незаконно и направи всичко възможно, за да попречи на провеждането му. Испанското правителство изпрати в Каталуния полицаи, чиято задача беше да затварят изборните секции и да конфискуват бюлетините. Мадрид предприе тези действията, след като голяма част от каталунските органи на реда първоначално отказаха да се съобразят с нареждането. По-късно обаче те се разкаяха и започнаха да изпълняват задълженията си. Органите на реда блокираха достъпа до много от 2135-те секции, като още в събота бяха затворени 1300 от тях. Полицаите използваха и гумени куршуми, за да разпръснат гражданите, като някои от тях още през нощта се бяха събрали пред училища, където се помещаваха секции. Най-малко 337 души са пострадали при сблъсъците, съобщи говорителят на каталунското правителство Жорди Турул. Десетки бяха арестувани. Според представените от Турул данни 96% от секциите са били отворени в ранния следобед вчера. Сутринта имаше съобщения за 73% работещи секции.
Каталунският регионален премиер Карлес Пучдемон обвини испанските власти в неоправдана, непропорционална и безотговорна употреба на насилие. "Палките, гумените куршуми и насилието от страна на испанската полиция показаха ужасния външен имидж на Испания", заяви той, след като успя да гласува. Първоначално Пучдемон трябваше да пусне бюлетина в секция в град Жирона, но полицията спря достъпа до нея и той отиде да гласува в близкото градче Корнелиа де Тери.
Властите в Каталуния поискаха незабавната оставка на представителя на испанското правителство в региона Енрик Мильо, като го обвиниха за репресиите. Испанският вицепремиер Сорая Саенс де Сантамария обаче защити полицията и обяви, че действията на органите на реда са оправдани и пропорционални. Според нея референдумът не се е състоял. "Нямаше референдум. Нямаше дори наченки за допитване. И няма смисъл това да продължава. Призовавам каталунското правителство и партиите, които го подкрепят, да спрат с проявите на безотговорност. Няма смисъл да продължава този фарс. Би трябвало да го прекратят незабавно", заяви тя.
Според одобрения през септември от каталунския парламент закон за референдума избирателната активност няма значение. Ако повечето от гласувалите са се обявили за независимост, то в рамките на 48 часа Каталуния има право да я обяви.
ПРИЗИВ
Каталунската власт призова международната общност да отдели специално внимание на ситуацията в региона. Говорителят на местното правителство Жорди Турул подчерта, че проблемът е достигнал до европейско ниво. "Това не е вътрешен испански проблем, това е проблем на ЕС", заяви той. В петък председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер заяви, че ЕК уважава решенията на Испанския конституционен съд и парламент, които обявиха вота за незаконен. Шефът на ЕП Антонио Таяни също подчерта, че референдумът е нелегален.
------
96% от избирателните секции в Каталуния са били отворени вчера в ранния следобед, твърди говорителят на каталунското правителство Жорди Турул.