Европейската комисия показа вчера два нови жълти картона на България заради неспазване на евродирективи - и двете свързани с транспорта. Страната ни получи последно предупреждение, че бави законовата уредба за изграждане на зарядни станции за екоавтомобили, работещи на ток, природен газ и водород.
Директивата, която урежда изискванията към точките за зареждане с автогорива, различни от бензин и дизел, е от 2014 г. и трябваше да бъде приложена най-късно до ноември 2016 г., но България и още 8 държави закъсняват вече с цяла година. Ето защо преди месеци ЕК започна наказателна процедура, а вчера обяви, че ако до два месеца София не приеме необходимите нормативи, случаят ще бъде предаден на Съда на ЕС. Евродирективата за разгръщане на мащабна инфраструктура за алтернативни горива цели "да намали зависимостта на транспорта от петрола, да се смекчи въздействието му върху околната среда и по този начин да се укрепи водещата роля на Европа в борбата срещу изменението на климата", припомнят от Брюксел.
Другата заплаха за завеждане на иск срещу България в Евросъда идва заради неспазването на директива, която изисква всяка държава от ЕС да има независим орган за разследване на тежки жп инциденти - аварии, катастрофи и т.н. Вчера ЕК отправи последно предупреждение, защото у нас има смесване и дублиране на функции - с такива разследвания се занимават и спецзвено в Министерството на транспорта, и отделна служба в Изпълнителната агенция "Железопътна администрация". Точно заради това срещу страната ни върви наказателна процедура. Критиките на ЕК са, че агенцията отговаря за безопасността на жп транспорта, като контролира работата на БДЖ и НКЖИ, и не е редно нейни кадри да разследват и жп произшествията, причинени от машинисти, кантонери и т.н.
Министерството на транспорта е подготвило законови промени и в мотивите към тях твърди, че така България ще изпълни повелята на евродирективата за независимост на разследващото звено. Но поправките още не са стигнали до обсъждане в парламента. Ето защо сега ЕК дава ултиматум: ако до два месеца София не убеди Брюксел, че вече е изрядна, наказателната процедура ще мине в най-тежката фаза - Еврокомисията ще отнесе казуса до Съда на ЕС.
НА ОПАШКАТА
България сериозно изостава от повечето държави в ЕС в преминаването от петролни деривати към по-чисти автогорива - ток, природен газ, водород. Това се дължи и на слабата инфраструктура за зареждане. Холандия например е по-малка от България, но там има 20 хил. зарядни станции за коли на ток и хибриди, а у нас няма и 100. В Норвегия се движат над 100 хил. електромобила, а у нас са едва неколкостотин. Германия, Франция и други държави вече обявиха срокове за пълен отказ от колите, чиито двигатели се "хранят" с дизел.
|
|