Може да са безнадеждно старомодни, идеологически обременени, фаворити на няколко режима и далеч от авангарда на съвременното руско кино (от драмите на Звягинцев до холивуд-стайл екшъните на Бекмамбетов), но филмите на братята Михалкови обикновено не са загубено време. Изключение прави "Лешникотрошачката 3D" на Кончаловски, която бе откровен провал.
Сега големият брат, приел моминското име на майка си вместо семейната фамилия, се връща към сериозните теми и към по-добрата си форма с драмата за Втората световна война "Рай". Името е подлъгващо - твърде малко събития и преживявания на екрана ще кореспондират с идеята за Едем, това е филм за ужасите на войната и нацистките концлагери.
36 години по-младата съпруга на Кончаловски Юлия Висоцка е в ролята на руска аристократка в изгнание, сътрудничка на модно списание в Париж, която в началото на Холокоста крие в дома си еврейски дечица. Тъкмо когато й предстои съглашение с плах френски чиновник-колаборационист - секс срещу свобода, той бива убит от Съпротивата пред очите на сина си. Олга е пратена в лагерите на смъртта. Тя понася стоически изпитанията, но в един момент в лагера се озовава Хелмут - млад, красив, образован и надъхан до козирката на фуражката с идеите на националсоциализма, едно от "златните момчета" на СС, миропомазано за служба лично от Химлер (в любопитно карикатурно превъплъщение на Виктор Сухоруков). Той е тайно влюбен в Олга, с която е имал мимолетен флирт в Италия по време на буржоазните им забавления в мирно време. Ролята се изпълнява от чудесния немски актьор Кристиян Клаус. На този етап филмът рязко завива към мелодрама.
"Рай" използва интересен наративен подход: тримата ключови герои - Олга, Хелмут и французинът Жул, се явяват в гола стая, изглежда, за разпит, пред неназована власт (в хода на филмовия разказ става ясно коя е тя), а паралелно в ретроспекция вървят действителните им преживявания.
Филмът е заснет на три езика, изцяло в черно-бяло, с майсторска работа на оператора Александър Симонов.
|
|