:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 329
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Няколко програми са рискови при усвояването на европари

Въпреки забавянията София изпреварва значително Букурещ по плащания
СНИМКА: БГНЕС
Министърът на околната среда Нено Димов (в средата) призна, че има опасност да загубим европари за екология.
В средата на програмния период част от европейските фондове за България не успяват да достигнат дори 10 процентно разплащане. Нещо повече - някои от тях, като "Добро управление" и "Околна среда", дори не могат да минат прага от 5% реално разплатени средства. Най-зле обаче е "Морско дело и рибарство", по която в предишния програмен период България вече изгуби пари. Платените пари по нея към момента са 0.23% от общия й бюджет от над 222 млн. лева.

Все пак въпреки тази не особено оптимистична картина България изпреварва Румъния по бърз темп на усвояване. Данните на Европейската комисия (ЕК), оповестени наскоро, отчитат, че страната ни е договорила 40% от средствата за програмния период и е изплатила около 7.5% от тях. Справка в Информационната система за управление на средствата от ЕС (ИСУН) разкрива дори още по-положителна картина - договорените са над 44%, а реално платени са вече повече от 13% от европарите. Това означава, че в икономиката на страната под една или друга форма са влезли 2.3 млрд. лв. от 17.8 млрд. лв., колкото е общият бюджет на еврофинансирането за България до 2020 г. Но въпреки това има какво да се желае, ако България не иска да наваксва в последния възможен момент и да направи риска от загуба на средства още по-реален.

На този фон Румъния, която традиционно ни води в различни икономически класации, е успяла да договори 13.5% и да изплати едва 1.1% от европарите, които й се полагат до 2020 г., отчита ЕК. Друга наша съседка също диша праха на България. Гърция е договорила 38.7% от полагащите й се европейски средства (общо 24.7 млрд. евро). Изплатени са само 8.3%. Най-силната икономика в Европа - германската, явно също не бърза. Берлин разполага с общо 44.7 млрд. евро по европейските програми до 2020 г., но е договорил 42% и е получил около 8% от тях.

Въпреки че на фона на Гърция и Румъния България се представя по-добре с европарите, всъщност част от програмите куцат и има реален шанс да се стигне до загуба на средства. Един от най-сериозните рискове е пред програма "Околна среда", за която ресорният министър Нено Димов вече допусна възможна загуба. Загуби се очертават и по "Наука и образование", по която са платени само 7% от общия й бюджет от 1.3 млрд.лв., а според експерти няма да се разминем и без загуби по Програмата за развитие на селските райони, която не е включена в общата информационна система. И до ден днешен не е съвсем ясно какво точно се случва по нея, макар че не един и двама министри се заричаха тя да стане публична. Общият й бюджет е 2.9 млрд. лв., но колко от тях са разплатени, по кои мерки и до кои фирми са стигнали, не става съвсем ясно.



ЗА ПРИМЕР

Наред със слабото усвояване на част от програмите България успява бързо да договори и изплати известни суми по друга част от тях. Сред отличниците с най-много разплатени пари са програма "Храни" (30.7%), Фонд "Вътрешна сигурност" (24.82%) "Иновации и конкурентоспособност" (19.83%) и "Човешки ресурси" (19.42%), показва ИСУН. С 93.47% усвояемост се отчита и "Инициатива за малки и средни предприятия". Всъщност това е наследникът на инициативата Джереми и подобно на нея и тук става въпрос за кредити, без да е ясно колко фирми са се възползвали от тях. Затова и данните на ИСУН се изкривяват леко в положителна посока.
919
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД