Провинциалният парламент на Каталуния се събира днес да отговори на решението на испанския премиер Мариано Рахой да задейства чл. 155 на конституцията и да отнеме самоуправлението на провинцията. Възможно е в отговор да бъде провъзгласена независимост, замразена на 10 октомври от провинциалния премиер Карлес Пучдемон, писа вестник "Конфиденсиал".
Прякото управление на провинцията от централното правителство ще стане възможно след решение на Сената, което се очаква в петък. Мадрид ще прати свой пълномощник, който да поеме контрола над регионалния парламент, местната полиция "Мосос д'ескуадра", на другите институции, както и на обществените радио и телевизия. Дотогава седмицата ще протече в обстановка на безвластие, защото решенията на местните органи ще бъдат обречени на отмяна.
В надпреварата между местната и централната власт кой кого да постави пред свършен факт възникна въпросът за съдбата на Карлес Пучдемон, който рискува да бъде осъден на 30 години затвор заради подстрекаване към антидържавен метеж. Испанският външен министър Алфонсо Дастис Кеседо заяви вчера пред Би Би Си, че никой не възнамерява да арестува Пучдемон. Член 155 на конституцията, за която през 1978 г. са гласували и 60% от каталунците, предвижда оставката на ръководителя на регионалната администрация (Пучдемон) и на 13-те регионални министри, наричани "съветници". Временно автономията ще бъде оглавена най-вероятно от Роберто Бермудес де Кастро, държавен секретар (заместник-министър) по въпросите на териториалната администрация на Испания. В срок до шест месеца той ще трябва да организира предсрочни провинциални избори.
Правителството на Рахой получи в четвъртък подкрепа от Европейския съвет, включително и от България, а германската канцлерка Ангела Меркел използва думите "неразривно единство на испанската нация", за да покаже, че сепаратизмът не се насърчава в ЕС. Европейските лидери се опасяват, че евентуална независимост на Каталуния ще окуражи сепаратистите и в други райони на Испания - в Страната на баските, във Валенсия и Галисия. Освен това могат да бъдат събудени отцепнически настроения и в други европейски държави.
Испанската конституция допуска отделяне на автономна област само по два начина: чрез общонационален референдум на територията на цялата страна и чрез поправка в конституцията.
Обвинение
Местният премиер Карлес Пучдемон определи в телевизионно обръщение в събота опеката на Мадрид като "най-страшното нападение срещу институциите и народа на Каталуния след военната диктатура на Франсиско Франко". Той обвини дори краля Фелипе VI: "Не за пръв път каталунските институции са подложени на атаки от страна на държавата с подкрепата на краля, за да ги отслабят, дезориентират и направо да ги смачкат".