Кабинетът "Борисов" за малко не гласува скандална поправка в Закона за туризма, която дава широко поле за изява на частни интереси, свързани с курортния комплекс Пампорово и парковете Рила, Пирин и Витоша. Вчера от коалицията "За да остане природа в България" обвиниха премиера, че е "бетонирал беззакония" в полза на бившата си половинка - Цветелина Бориславова, която е акционер в комплекса. Така - докато говори за разследване на криминалната приватизация, премиерът я узаконява, изтъкват природозащитниците.
За промените се разбра от сканирани документи, публикувани от еколога Тома Белев. В тях са описани предложения за промени в Закона за туризма, които не са публикувани за обществено обсъждане и които идват от курортния комплекс Пампорово. Те много приличат на текстове, предложени от "Витоша ски" през 2012 г., които предизвикаха масови протести и доведоха до оставка на първото правителство на Борисов.
Една от поправките предвижда да се дава безсрочно право на ползване върху земеделските и горските земи, държавна и общинска собственост, заети от заварените ски писти, създадени при действието на стария закон за горите и стария закон за опазване на обработваемата земя и пасищата, отменени през 1996-1997 г. Друг текст гласи, че прилежащите съоръжения - ски влекове и лифтове към ски пистите, придобити въз основа на приватизационна сделка или включени в капитала на приватизирано търговско дружество, са законно изградени заварени строежи и за тях не се провеждат процедури по узаконяване и въвеждане в експлоатация. Предлага се също така за земите, заети от ски писти, лифтове и влекове, както и за другите обекти на туристическата и спортната инфраструктура, да не се извършват процедури по промяна на предназначението. От документите се разбира, че работната група принципно ги подкрепя и ги изпраща за съгласуване на компетентните министерства.
С поправките "се извършва скрита приватизация, като се подаряват публични земи за вечни времена. В държавни и общински гори пък ще може да се строи инфраструктура, без да се променя предназначението на земята или да се минават съгласувателни процедури, задължителни за всички други фирми и граждани. Всичко това ще става без търг и конкурс", коментират природозащитниците. От коалицията уточняват, че промените ще облагодетелстват не само Пампорово, но и други инвеститори със ски курорти. Според тях те са приети вчера от правителството.
В дневния ред действително имаше промени в закона за туризма. От министерството на туризма обаче обявиха, че сред приетите вчера текстове няма за земеделски земи и ски писти и обявиха твърдението на коалицията за "невярна информация". От ведомството не показаха приетия вчера вариант на законопроекта, който иначе е свързан със синхронизиране с европейски директиви и намаляване на административна тежест.
"Поправките ще бъдат един подарък и на практика не отменят факта, че работната група към министерството на туризма вече се е съгласила с тях", коментира пред "Сега" Тома Белев.
МИНАЛО НЕЗАБРАВИМО
Управляващите опитаха да прокарат сходни законодателни промени и при първото правителство на Борисов. Тогава по искане на друг инвеститор - "Витоша ски", в Закона за горите бяха инициирани поправки, които позволяваха върху горски терени да се строят ски писти, лифтове, влекове и пр., без да се променя предназначението на земята. Текстовете директно обслужваха "Витоша ски", но ГЕРБ го обясни със "съвпадение". След протести и сблъсъци на "Орлов мост" премиерът Борисов подаде оставка, "за да няма капка кръв на асфалта".