Ден след като шефката на бюджетната комисия в парламента внесе промени в Закона за кредитните институции, те ще бъдат гледани на първо четене. |
В законовите промени са отразени забележките и препоръките на Световната банка и МВФ след направения от тях преглед на финансовия сектор у нас по-рано тази година, става ясно от мотивите на вносителя. Ключов проблем според този преглед се оказаха законови празноти, които позволяват заобикалянето на ограниченията за кредитиране на свързани с банките лица.
Затова с новия проектозакон се прави опит да се разшири кръгът на свързаните лица, които може да окажат влияние върху дейността на банката и върху нейните акционери. За свързани вече ще се считат тези, които притежават непряко над 10% от акциите на една банка, както и тези, които упражняват контрол върху банката или акционери на банката, т.е. без да имат формална собственост. Освен съпрузи и деца като свързани лица вече ще фигурират и половинките, с които акционерите живеят на съпружески начала.
Предстои в специална наредба БНБ да определи конкретни критерии, по които се определя дали има свързаност. В тази наредба трябва да се опише и начинът, по който банките ще трябва редовно да докладват за всички видове сделки със свързани лица. Такива са не само условията, при които се отпускат кредити, но и различни придобивания на активи, сключване на договори, вземания за предоставяне на услуги, лизингови договори и др. Преди това всяка сделка задължително трябва да получи одобрение не само от управителния съвет, но и от надзорния съвет на банката. Освен това банките се задължават да уведомяват БНБ, ако установят "наличие на негативно въздействие" от страна на акционери, които притежават пряко или непряко над 20% от капитала.
При издаване на лиценз за банкова дейност се въвежда и допълнително условие за предоставяне на данни за действителния собственик на акционерите, които имат пряко или непряко повече от 10% участие в банката.
Междувременно днес на първо четене в правната парламентарна комисия влизат промените в Закона за банковата несъстоятелност, внесени от ДПС - депутатите Делян Пеевски, Йордан Цонев и Хамид Хамид. Три години и половина след фалита на КТБ те предлагат със задна дата извършените от квесторите и синдиците цесии и прехвърляния да бъдат обявени за нищожни. Предвижда се и всяко прехвърляне на акции и дялове от търговски дружества, извършено от длъжник на банката след поставянето й под специален надзор, да бъде обявено за недействително.