:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,803
Активни 433
Страници 17,733
За един ден 1,302,066

ЕК похвали управляващите за несъществуващи успехи

Според Брюксел организираната престъпност вече била по-малка заплаха за обществото. А борбата с корупцията върви, макар да няма нито една осъдителна присъда
СНИМКА: БГНЕС
Правосъдният министър Цецка Цачева употреби 4 пъти думата "положителен", за да опише евродоклада. Цветан Цветанов направо се влюби в документа, в който МВР беше посочено за пример за вдъхновение как се борело с корупцията в системата.
Като подарък за европредседателството управляващите получиха похвала от Европейската комисия (ЕК), че за година са успели да изпълнят цели 3 от общо 17 препоръки, дадени през януари. Българските власти бяха наградени с доклад, в който се говори за "непрекъснато политическо лидерство и решимост за постигане на напредък в реформата".

В захаросания документ ГЕРБ и коалицията му са похвалени за антикорупционния законопроект, който пробутват на Брюксел като предстоящ вече трета година. Въпреки липсата на осъдени за корупция по високите етажи и за организирана престъпност, въпреки продължаващите безнаказани отвличания и нагли обири на банкомати и коли за инкасо чиновниците по мониторинга правят абсурдния извод, че организираната престъпност вече била в средностатистическите за Европа граници. Наблюдавал се "спад на нивото на видимо насилие" и тя представлявала "по-малка заплаха за стабилността на обществото, отколкото в миналото".

Комисията хвали правителството за внасянето в парламента на антикорупционния закон и съставянето на "пътна карта за борба с корупцията", за която никой не е чувал. Личи си, че управляващите са диктували изречението, че ключов аспект щяло да бъде назначаването на ръководството на новата мегаагенция.

Критиката, че все още няма постигнати резултати в борбата с корупцията, присъства съвсем завоалирано, независимо че досега държавното обвинение не е постигнало нито една осъдителна присъда за корупция по високите етажи на властта. Например казва се, че България трябва също така да постигне трайни резултати срещу корупцията. Не са пропуснати други безрезултатни инициативи на държавното обвинение като прегледа на делата от 2013 г. насам, за да се види къде са грешките. "Пътната карта", която се оказва дело на прокуратурата, хем е похвалена, хем е описана като много обща. Голямата гордост на ГЕРБ - прехвърлянето на делата за корупция в спецсъда, е направено без консултации и е създало организационни трудности, установяват еврочиновниците.

Макар много от критиките срещу прокуратурата да са казани индиректно, те все пак могат да се видят в доклада. Например посочва се, че комисията е съгласна със заключенията на Венецианската комисия, че прокурори не бива да се месят при избора на съдии. Друга препратка към становище на Венецианската комисия е опасението, че с промяна в Закона за съдебната власт бе въведено задължение ВСС да отстранява от длъжност всеки магистрат с обвинение. В доклада бе записано, че така прокуратурата може да отстранява неудобни съдии. Друга критика беше, че няма механизъм за разследване на главния прокурор. За него властта остана глуха.

Трите изпълнени препоръки според Брюксел са: начинът, по който бе избрана съдийската квота в нов състав на Висшия съдебен съвет (ВСС), промените в закона за конфискация, механизмът на ВКС за отчитане на напредъка по дела срещу организирани престъпни групи.

Докладът не спестява критика за политическите договорки при избора на членове на ВСС от парламента: "В медиите и гражданското общество бяха изразени критики, че резултатът е бил предопределен чрез договорки между основните политически партии и че дебатът е бил повърхностен и не е отразил открито разглеждане на съответните качества на кандидатите. Конкретна критика бе отправена относно обстоятелството, че при проведеното по-рано публично изслушване в комисията по правни въпроси не е било предоставено време за разглеждането на съществени въпроси, повдигнати от гражданското общество, въпреки че тези въпроси са били получени и до тях е бил предоставен обществен достъп на уебсайта на НС".

Към парламента е насочена и друга сериозна критика на ЕК. Става дума за предложенията на управляващите от лятото, с които искаха да ограничат финансирането на неправителствени организации. Ударът бе насочен директно срещу критично настроения към властта Съюз на съдиите в България. Текстовете бяха оттеглени в последния момент след среща на премиера Бойко Борисов с американския посланик.

"Последните събития в НС отново привлякоха вниманието към въздействието от непредвидимия процес на вземане на законодателни решения. През юли пакет от проекти за предложения за изменения в Закона за съдебната власт беше включен в дневния ред на Народното събрание от народни представители без обществен дебат или консултация със заинтересованите страни. Проектоизмененията породиха множество критики, тъй като мнозина от магистратските среди и от гражданското общество видяха в тях непосредствено посегателство върху независимостта на съдебната власт. Макар че най-широкообхватните изменения бяха оттеглени преди окончателното гласуване, някои от приетите изменения бяха критикувани за това, че биха могли да доведат до накърняване на независимостта на съдиите, а според някои наблюдатели съществува възможност те да са противоконституционни", подчертава докладът.

Наблюдението ще продължи и през следващата година.

За първи път управляващите не обърнаха специално внимание на доклада. Обикновено представянето му е съпроводено с пресконференции на министрите, пряко отговарящи за наблюдаваните области. Тази година обаче вицепремиерът по правосъдната реформа Екатерина Захариева е в Кувейт, а министрите на правосъдието и на вътрешните работи Цецка Цачева и Валентин Радев са в САЩ. Премиерът по традиция не обели ни дума.



ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРЕПОРЪКИТЕ

1. Прозрачен избор на ВСС - значителен напредък.

2. Прозрачно назначаване на висши съдебни длъжности - някои елементи все още не са изпълнени.

3. По-добра работа на Инспектората към ВСС - някои елементи все още не са изпълнени.

4. Изменения на НПК и НК за корупцията - значителен напредък, но трябват още усилия.

5. Да се отчете съдебната реформа - предстои да се изпълни.

6. Да се разтоварят съдилищата - предстои.

7. Пътна карта по евроревизията на прокуратурата - предстои.

8. Пътна карта за изпълнение на препоръките на съда в Страсбург - предстои.

9. Нова нормативна уредба за борбата с корупцията и създаване на ефективен орган - все още не е изпълнено.

10. Реформа на вътрешните инспекторати - предстои.

11. План за отстраняване на слабостите при разследване на корупция по високите етажи - предстои.

12. Публично отчитане на напредъка по дела за корупция - предстои.

13. Външен контрол върху предварителните проверки на обществените поръчки - предприети стъпки.

14. Противодействие на корупцията по ниските етажи - предприети стъпки.

15. Публично отчитане на борбата с корупцията - предприети стъпки.

16. Публично отчитане на напредъка по дела за организираната престъпност - значителен напредък.

17. Изменения в закона за конфискацията - значителен напредък.



КРЪГОВРАТ

По ирония на съдбата докладът съвпадна с решение на правителството Жени Начева да заеме мястото на Кирил Ананиев като председател на Надзорния съвет на здравната каса. Начева е била шеф на бюджетната дирекция на касата и за кратко през 2010 г. неин директор. От поста беше свалена, след като прокуратурата й повдигна обвинения за престъпления по служба. До дело не се стигна, но правителството изтъкна случая пред Европейската комисия като пример как бори корупцията по високите етажи на властта.

Показен разстрел в Перник посрещна доклада от Брюксел

Възрастни хора дадоха 70 000 лв.на бандити и взеха полицаите за телефонни измамници
Показен разстрел на 25-годишен младеж в Перник стана часове преди мониторинговия доклад на Европейската комисия, в който се твърди, че организираната престъпност била по-малко видима.

Престъплението е извършено в самия център на Перник около 3 ч. през нощта. Жертвата и негов приятел пиели кафе, когато се чули изстрели и младежът паднал на земята. Убитият се оказа криминално проявен, познат предимно с притежаване и разпространение на наркотични вещества. Осъждан е и е изтърпявал две ефективни присъди за наркотици - едната 10 месеца, а другата 14 месеца. Убитият е спряган за близък до пернишки бандит, чиито приближени пък се издирват вече седмица заради обира на банкомат в Сапарева баня и още няколко други.

Възрастни хора в София пък станаха поредни жертви на голяма телефонна измама, като дадоха на бандитите 70 000 лв. 79-годишната жена и синът й са получили обаждане от измамници, представящи се за полицаи, и им дали над 20 000 лв., 19 000 евро, 2000 долара, голямо количество злато, а след това са дали и още 6000 лв. в брой. Измамените живеят в столичния кв. "Гоце Делчев".

При пристигането на полицаите от Четвърто РПУ майката и синът ги взели за телефонни измамници. Случаят идва след като само преди дни полицията се хвалеше, че е задържала престъпна група, взела близо сто хиляди лева от пенсионер в София.

Мутренските години бяха припомнени видимо и при побой на ъгъла на бул. "Скобелев" и "Цар Асен" в София малко преди 20 ч. във вторник. Мъж е бил нападнат и пребит от други двама, след като се притекъл на помощ на друг шофьор. Пострадалият разказа пред Нова тв, че луксозна кола засича автомобила пред него. Жената натиснала клаксона и излезли две "едри момчета". Потърпевшият се намесил, за да я спаси. Тя обаче побягнала и агресивните мъже нападнали него. Пострадалият има травма на ръката, на челюстта и по-лека на ухото.



ТРАДИЦИЯ

Дръзки престъпления бележат почти всеки доклад или мисия на експертите на ЕК в България по време на преговорния процес. Така още в далечната 2005 г. бе застрелян банкерът Емил Кюлев. Иван Тодоров-Доктора бе убит по време на партньорската проверка от ЕС. Златомир Иванов-Баретата бе прострелян през 2013 г. пред столичната Съдебна палата.

Еврокомисията каза добри думи и за Румъния

Еврокомисията намери добри думи и за Румъния, където от началото на годината управляващите упорито се опитват да променят законодателството така, че да вържат ръцете на съдебната система. В заключението на доклада за северната ни съседка еврочиновниците отбелязват напредък по някои от 12-те препоръки от януарския доклад. Записано е дори, че по някои от препоръките властите напредват добре. Отбелязва се обаче, че е изгубен темпът на реформите и дори има риск от връщане назад и откриване на пробойни по проблеми, които през януари 2017 г. са отчетени в доклада като решени. Предизвикателствата пред независимостта на съдебната система също създават повод за тревога, е отбелязано в доклада.

Едно от последните заключения в доклада за Румъния доста напомня това за България. То гласи, че според ЕК като цяло не може да се говори за задоволително изпълнение на която и да е от препоръките от последния доклад. ЕК остава на мнение, че при наличие на сътрудничество между държавните институции, на политическа воля за придържане към вече постигнатото и при спазване на независимостта на съдебната система Румъния ще бъде в състояние да изпълни в близко бъдеще препоръките на Механизма за сътрудничество и проверка.

Като цяло тонът към Румъния е по-хладен, отколкото към България, за разлика от предишните доклади и особено в сравнение с януарската оценка по механизма.

12
4501
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
15 Ноември 2017 19:53
С прегръки,целувки,страстни погледи и ДУПЕ-толкова.17 пъти -ядец.Ония искали Работа.А това не е далавера и Джанго и ордата му я мразят.
15 Ноември 2017 20:34
Евро- и транс-атлантически ценности, а?!
15 Ноември 2017 20:57
Колхозни отчетни пародии... Целиване му е майката.
15 Ноември 2017 21:13
За к`во е изписано толкова елмастило, след като заглавието на дописката изчерпва темата?
16 Ноември 2017 00:46
Що написаното в този доклад ми напомня на стила на вестниците от предните соц. години.
Много витиевати фрази и ... резулатът е показан в заглавието.
Ето пример на прочетено лично от мен съобщение във в. "Работническо дело":
"Вчера се състоя пленум на ЦК на БКП.
Пленумът взе съответните решения."
Край на цитата. Кратко, но пък за сметка на това... ЯСНО!
16 Ноември 2017 06:06
Наистина, тези доклади са безсмислица. Толкова за Евро обективността. Въпроса е, какво нашите се кефят на това. А бе Кой ги избира
16 Ноември 2017 09:26
По ирония на съдбата докладът съвпадна с решение на правителството Жени Начева да заеме мястото на Кирил Ананиев като председател на Надзорния съвет на здравната каса.
................................................
До дело не се стигна, но правителството изтъкна случая пред Европейската комисия като пример как бори корупцията по високите етажи на властта.


Кой ти гледа такива подробности.
Нали някои ще ни дойдат от януари. Не вярвам да не се сблъскат с неорганизираната престъпност. Но то пък за нея няма препоръка... "Предстои". Дали... вали?
16 Ноември 2017 09:30
Тея, че продължават да ни правят на дебили, продължават.

А и ние, че продължаваме да се пра'им, че на нищо не ни пра'ят, продължаваме.

Кръговрат некъф било?!

Тогава к'во искаме?!
16 Ноември 2017 09:34
Все се чудя - що за чудо е партийната квота при избор на съдии? Това поставя определени хора в тежка зависимост от други хора. Дава се възможност за пробутване във ВСС на некадърници (но партийно обвързани), за сметка на реално работещи, знаещи и можещи хора от системата. А докато ВСС е реално подвластен на партиите - нищо няма да се случи...
Същото е в Конституционния съд, където тепърва ще мъдрят оставката на Делян Добрев. Някой да се съмнява, че решението ще бъде взето на политическа основа вместо ня законова?
16 Ноември 2017 15:05
На странни констатации се радваме, то това ни остана
16 Ноември 2017 17:20
Все се чудя - що за чудо е партийната квота при избор на съдии?

Е те тва е най-порочното в цялата система!

Заедно с "Ти и го избра"!!!
16 Ноември 2017 18:54
Да не би и да ги е упрекнал за несъществуващи вини ?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД