Премиерът Бойко Борисов в понеделник не се бръсне, не си реже ноктите и не дава пари назаем; в определени ситуации е склонен да се завърти три пъти около оста си или да произвежда специални звуци - пароли, които уреждат отношенията ни с невидимия свят; освен това приема и предава астрологични съвети и съобразява политическите си решения с т.нар. ретрограден Меркурий.
В помощ на хората като него публикуваме експертно мнение по тия въпроси, копирано от интервю за агенция "Фокус".
***
Агенция "Фокус": Доц. Бакрачева, между 3 и 23 декември се наблюдава ретрограден Меркурий в Стрелец. Много хора смятат, че усещат ретроградния ефект на планетата. Влияем ли се от подобни явления и как те се отразяват на душевното ни състояние?
Доц. Маргарита Бакрачева, психолог: Влияем се. Има положителна и отрицателна линия в това влияние. Отрицателната е, че се получава самоосъществяващото се пророчество. Ако очакваме нещо непременно негативно и неприятно, се настройваме по този начин и то се случва, за разлика от обратния вариант. Доброто е, че по този начин хората могат да се успокоят в известна степен. Така те си обясняват неща, свързани с непредвидимостта и несправедливостта. Ретроградният Меркурий е много по-приемливо обяснение, тъй като не задаваме въпроси "Защо на мен?". Хората са устроени така да удовлетворят най-основната си потребност от сигурност и обикновено са склонни да приемат такъв тип обяснения за хубавите и за лошите неща. При някои от нас е възможно ретроградните периоди да са ни по-късметлийски. Така че можем да се надяваме да попаднем в тази категория.
АФ: При ретроградния Меркурий планетата обръща своя ход и се движи ретроградно. Това момент ли е да се обърнем към себе си и да направим равносметка в края на годината?
МБ: Да, стига тази равносметка да бъде с нещо положително. Обещанията, които си даваме обикновено, когато си правим равносметка, не трябва да бъдат много грандиозни, а да са съобразени с това, което би ни направило щастливи. Трябва да имаме реален времеви диапазон, в който искаме да осъществим обещаното. Най-важното е обещанията да бъдем по-добри с другите, да се харесваме повече, да се погрижим за себе си да не изчезнат около 3 януари. Нека бъдем последователни, за да не остават на думи само.
АФ: Според вас зачестяват ли депресиите в края на годината и на какво се дължат те?
МБ: Това се наблюдава при хората, които имат неудовлетворителни партньорски и семейни връзки. Факт е, че Коледа е семеен празник, а когато ти липсва семейството и достатъчно топлина, това може да бъде свързано с повече стрес и негативни изживявания. Вторият фактор за депресиите е, когато прекалено се концентрираме от външните неща. Ако, питайки се какво да изберем и какво да планираме, се водим от това какво ще кажат другите, повишаваме нивото си на стрес. Можем да бъдем галантни към себе си и да се направим по-щастливи, ако помислим какво би провокирало най-много искрици както в нашите очи, така и в очите на другите. Не трябва да следваме външни модели, а да направим това, което наистина ни е приятно, колкото и да е неразбираемо за околните.
АФ: През декември почти навсякъде вече е украсено, греят коледни дръвчета, светят лампички. Подобрява ли настроението ни коледната украса?
МБ: Идеята е, от една страна, украсата като нещо материално да ни насочи към същността, да ни напомни какво предстои и какво да очакваме, а от друга, да ни върне в реалността, че хубавите моменти са тук и сега и са навсякъде около нас. Виждайки украсата, можем да се усмихнем и да пуснем хубавите неща вътре в себе си.
Над смълчаните полета
пеят медени звънчета.
Писана шейна премина
бялата пъртина.
*
Зън, зън, зън, зън,
бялата пъртина.(2)
пеят медени звънчета.
Писана шейна премина
бялата пъртина.
*
Зън, зън, зън, зън,
бялата пъртина.(2)
https://www.youtube.com/watch?v=qqvSBBa9k1o