Великобритания и Полша се договориха
за съвместен проект за противодействие на "руските информационни операции" в региона, който бе оповестен вчера от британския премиер Тереза Мей, която бе на визита във Варшава, съобщи Би Би Си. "Великобритания ще отдели 5 млн. лири. Толкова ще даде и Полша", казаха от канцеларията на премиера в Лондон. Лондон и Варшава сключват споразумението в навечерието на посещението на британския външен министър Борис Джонсън в Москва. В рамките на проекта се планира Полша да финансира телевизионния канал Belsat, който подготвя за гражданите на Беларус "безпристрастни и честни репортажи". Двете страни ще подпишат също така договор за отбранително сътрудничество и ще засилят взаимодействието си в сферата на киберсигурността.
Поне 220 000 деца в Донбас са заплашени
от мини и други експлозивни устройства в раздираната от война Източна Украйна, едно от местата с най-много заложени мини в целия свят, се казва в доклад на ООН, цитиран от агенциите. Тези деца живеят, играят и ходят на училище в райони, в които има противопехотни мини и други смъртоносни експлозивни устройства, посочва Детският фонд на организацията УНИЦЕФ. Данни от януари до ноември т.г. показват, че седмично има средно по едно пострадало дете по протежение на фронтовата линия - 550-километрова ивица, която разделя воюващите страни и където сраженията между украинските военни и проруските бунтовници са най-ожесточени, пише в доклада. Над 10 000 души са загинали, а 24 000 са били ранени от началото на проруския бунт през април 2014 г.
САЩ са уведомили Русия за поредното
разширяване на списъка "Магнитски", предаде ТАСС. По-рано Министерството на финансите на САЩ добави в него петима руски граждани, сред които и лидера на руската Чеченска република Рамзан Кадиров, когото американската администрация обвинява в причастност към "извънсъдебни разправи, мъчения и други груби нарушения на международно признатите права на човека". "Черният списък" вече включва 49 имена на руски граждани, предимно приближени на Кремъл политици.
|
|