5,6 трилиона долара, които са 8% от всички капитали, или 10% от световния брутен вътрешен продукт, са в офшорни зони. Това сочат данни на Националното бюро за икономически изследвания в САЩ. Класацията на световните региони по вложени в офшорни зони средства се води от страните от Персийския залив. Следват държавите от Латинска Америка, където авторитарни режими крият заграбените национални богатства в офшорки.
Русия е на трета позиция в класацията. Най-богатите руснаци държат в свободните зони активи на стойност 60% от БВП на страната си, което е около 1 трилион долара. Най-малко пари в офшорни зони държат Скандинавските страни - само 2% от техния БВП. Богатите от страните от Централна и Източна Европа държат в офшорки 15% от БВП.
В началото на декември, след година трудни преговори, европейските министри на финансите одобриха черен списък със 17 офшорни зони извън ЕС, сред които са Панама, Южна Корея и ОАЕ. "Приехме на ниво ЕС списък от държави, които не работят добре в битката срещу укриването на данъци. Черният списък включва 17 държави", коментира тогава френският финансов министър Бруно льо Мер.
|
|