Новината, че световният онлайн гигант Алибаба идва в Сърбия, сложи край на спекулациите коя от страните в региона е най-сериозният кандидат за привличане на тази инвестиция. Представители на Alibabа водеха интензивни преговори с Хърватия, Унгария, Румъния и България, търсейки стратегически партньор. Китайците отдавна имат големи планове за тази част на Европа.
Alibaba е световен гигант в областта на електронната търговия и има над 800 милиона продукти в офертите си. Броят на активните потребители през септември достигна 549 милиона души, а дневният оборот е близо 1 милиард евро.
Накрая спечели Сърбия. Министерството на търговията на Сърбия официално заяви, че почти всичко е договорено и до 6 месеца ще се видят първите резултати. "Ще създадем оперативни екипи, които ще се занимават с приоритетните теми. Одобрени са три теми, две са предложени от Alibaba и те се свързани с електронното разплащане. Искахме да обсъдим откриването на дистрибуционен център. Всичко зависи от нас, от скоростта ни. Ние бяхме по-активни в сравнение с други страни от региона", съобщиха от министерството.
Сърбия спечели, защото Китай в момента има проекти в размер на 6 милиарда долара в Сърбия.
Засега е ясно, че Сърбия ще позволи масово на нейна територия да се плаща през приложението Аlipay. Тъй като то е широко разпространено в Китай, това означава, че китайските туристи ще се чувстват още по-добре в Сърбия, т.е., че ще има скок на броя на китайски туристи в Сърбия. Плащането през Аlipay означава и достъп на други китайски компании до сръбския пазар.
Изграждането на логистичен център в Сърбия е по-сложен въпрос. За това е необходима и инфраструктура, предимно в жп линията Белград - Будапеща. В ход са и преговорите за трансконтиненталната железница, която да свързва Ниш и град Ханджоу в югоизточната провинция Джъдзян, където е седалището на Alibaba
После се тръшкаме, че пенсиите са ни по ниски.