Пластмасите са в пълен контраст със зеления и чист живот, който днес се стремим да водим, но поради ниската цена и възможността да ги прилагаме в много области от десетилетия те се използват и със сигурност ще продължат да се използват. Спокойно, все повече хора работят по алтернативите на този замърсител и едно от възможните решения са... водораслите. Холандските химици Eric Clarenbek и Martie Drood са направили биопластмаса от водорасли. Важното в случая е, че с нея може да се работи с 3D принтери - и на тях да се произвежда всичко, което се произвежда от пластмаса - копчета, играчки и т.н. и т.н. Всички видове водорасли могат да бъдат използвани и новото вещество може би е алтернативата, която учените от цял свят търсят години наред.
Холандците са отгледали зелени водорасли в лаборатория - те растат бързо. След това водораслите се изсушават и обработват до течна биопластика, която се поставя в 3D принтер и от нея може да се сътвори всяка желана форма. Този иновативен процес може напълно да замести продуктите, произведени от изкопаеми горива.
Всъщност, не е ясно дали тези водорасли ще успеят да заменят пластмасата, но е ясно, че в света се произведени 8.3 милиарда тона пластмаса, а 6.3 милиарда тона са отпадъци. Т.е. 79% от пластмасата се намира в депа за отпадъци, където ще престои 600 години, докато се разпадне. 10 милиона тона пластмаса замърсяват океаните. Самият процес по производството на пластмаса е токсичен.
|
|