:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,665,021
Активни 610
Страници 7,586
За един ден 1,302,066
Киприянова молитва

В този хубав ден - едно българско бижу от Бойкомен

"България е скритото бижу на Европа", е едно от посланията на европредседателството.

Освен скрити България има открити бижута - красавицата "Арена Армеец", Северната тангента, санираните сгради - обекти, открити от българския премиер.

Такова открито бижу е и реставрираната Желязна църква в Истанбул, открита от Бойко Борисов, един султан и двама патриарси (нарочно ги изреждаме в този ред, ще разберете защо по-надолу).

БНТ разпита Старозагорския митрополит Киприян, от чиято уста се отрони това "бижу на българщината".

***

Иво Никодимов, БНТ: Да започнем оттам, Ваше Високопреосвещенство - вие отпътувахте за Истанбул няколко дни по-рано. Каква беше целта, защо се наложи? Само подготовката на службата, на която станахме свидетели, ли беше причина за това?

Митрополит Киприян: Разбира се, това беше по предложение на Светия синод - по-рано да отпътувам, за да може да взема участие в организацията по откриването на църквата "Св. архидякон Стефан" в Истанбул. И все пак трябваше да се уточнят протоколните неща както от турска страна, така и протоколът на МС, така и църковният протокол, тъй като, хм, така, беше радост - и министър-председателят на България, и турският президент, и двамата патриарси да участват в откриването на църквата. И най-вече нашата задача беше да бъде организиран молебенът, така че да може двамата патриарси по достойнство да открият тази прекрасна църква, която е бижуто в нашата българщина в Истанбул.

ИН: Не само бижуто на нашата българщина, но и, така, основно място, което има значение за българската църковна независимост. (...) Тази дипломация обаче намери ли продължение сега, когато се успя с реставрацията, с възстановяването на тази светиня в българската история? (Превод след ефира. Всъщност водещият дърпа свещеника за широкия ръкав: айде бе, дядо попе, кажи добра дума за успехите и заслугите на българския Премиер! - бел. "После".)

К: Разбира се, че успя, защото все пак всички знаеме, че някъде около 3.5 млн. евро са отишли за реставрацията на тази църква. Като държавата, Министерският съвет на два транша отпуска 200 000 евро, след това 190 000 евро за подпомагане, за реставрация на църквата. След това Истанбулска голяма община, истанбулското правителство, фондацията на Българската православна църква. Българската екзархия също помага и вече е факт тази църква, реставрирана след 7 години неуморен труд на архитекти, на строители. Така че да може наистина да... все пак да бъдеме щастливи и да бъдеме, така, облагодетелствани и благодарни на Бога, че това се случи - и то в присъствието на двама патриарси, Вселенския патриарх Вартоломей Първи и Българския патриарх Неофит. И на българския премиер г-н Бойко Борисов, и на турския президент, и на турския премиер. Така че църквата събра една огромна дипломация, църквата събра едно множество народ, които са различни по вероизповедание, но все пак удовлетворени от това, че Златният рог на нашата българска църква съществува и ще я има и съответно, разбира се, трябва да се изкаже благодарност, както Българският патриарх изказа благодарност към Вселенския патриарх за опазването на нашите национални светини на територията на неговата епархия, на неговата юрисдикция. Изказа благодарност и на турския президент за това, че подпомогна и спомогна това да се случи. Изказа благодарност и на българския министър-председател. И да не забравяме, че все пак има една спогодба между турската държава и българската държава от 2004 г. за запазване на културните ценности - и всъщност оттогава започват процедурите по реставрация на църквата с издаването на нотариален акт, който вече е собственост на българската общност, на българската екзархия. И от 2011 започва вече централното ремонтиране на храма, докато завърши в благолепния си вид, който бе открит на 7 януари.
1254
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД