Тайланд арестува бивш престъпен бос
на най-голямата в Япония престъпна групировка от Якудза - "Ямагучи гуми", който се укриваше в продължение на 14 години, съобщи в."Банкок пост". 74-годишният Синехару Сираи е арестуван в централната провинция Лопбури, където живеел с тайландската си съпруга. Според изданието Сираи е издирван с международна заповед от 2003 г. по обвинение в заговор, в резултат на който е бил убит ключов конкурент на "Ямагучи гуми" в японския престъпен свят. По следите на избягалия от Япония мафиот органите на реда попаднали благодарение на случайно публикувана във "Фейсбук" снимка на тайландски потребител преди година. На нея се вижда гол до кръста мъж с множество татуировки, характерни за членовете на Якудза.
Турският президент иска лична среща
с германския канцлер Ангела Меркел, за да затоплят отношенията помежду си, обяви пред германски журналисти турският външен министър Мевлют Чавушоглу, цитиран от ДПА. От изявлението му стана ясно, че Реджеп Ердоган би искал да покани Меркел в Турция, след като приключат преговорите за сформиране на ново германско правителство. Допускал и вариант самият той да пътува до Германия, каза Чавушоглу. Германско-турските отношения пострадаха тежко след опита за военен преврат срещу Ердоган през 2016 г. Турският лидер обвини Германия, че приютява поддръжници на живеещия в САЩ мюсюлмански проповедник Фетуллах Гюлен, който според него стои зад пуча. Оттогава Турция арестува редица германски граждани по обвинения, свързани с тероризъм.
Гърция задържа кораб с 410 тона експлозиви
и задържа 8-членния екипаж, съобщи Евронюз. Това е станало край остров Крит. Открити са 29 контейнера, пренасящи материали като амониев нитрат, детонатори и 11 празни резервоара за газ. Специалисти заявиха, че всичко това е достатъчно за производство на бомби и може да се използва за терористични цели. Корабът, плаващ под флага на Танзания, плавал официално за Турция, но след разпита на капитана е станало ясно, че му е било наредено да пристигне в Мисрата в Либия. Според ембаргото, наложено от ЕС и ООН, търговията с оръжие с Либия е забранена от 2011 г.
|
|