Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) разследва Унгария за "сериозни нередности" със средства от еврофондовете, предадоха информационните агенции. Ведомството е установило нарушения и конфликт на интереси в договор за изграждане на улично осветление на унгарски общини, който е съфинансиран от ЕС. От ОЛАФ съобщиха, че на унгарското правосъдие е предаден доклад с констатациите от проверките на експертите. В него са посочени съмнителни практики при 35 проекта за подновяване на улично осветление под егидата на Министерството на околната среда и енергетиката. В него не са посочени имена, но според авторитетният в. "Уолстрийт джърнъл" повечето от тези търгове са спечелени в периода между 2011 г. и 2015 г. от компанията "Елиос иноватив", в която тогава значително участие е имал зетят на премиера на Унгария Виктор Орбан - Ищван Тиборц.
От унгарската главна прокуратура потвърдиха, че са получили доклада на ОЛАФ и той е предаден на компетентните магистрати. Говорител на унгарското правителство заяви, че Будапеща подкрепя разследване на търговете за улично осветление. Според него обаче те били организирани по време на управлението на предишното ляво правителство. Министър-председателят Виктор Орбан обаче е на власт от 2010 г.
Междувременно британски депутати призоваха да бъде разследвана системата за издаване на европейски здравноосигурителни карти, след като в. "Сън" показа колко е лесно да се издаде документ с фалшиви данни, съобщи електронното издание "Политико". Репортери на британския таблоид получиха здравни карти, като се представиха с имената Доналд Тръмп и Тереза Мей. Те предоставили и фалшиви осигурителни номера. Програмата позволява на притежателите на здравна карта да получат спешно лечение, когато пътуват или работят в рамките на ЕС, като разходите след това се погасяват от британската здравноосигурителна каса. Депутатът от управляващата Консервативна партия Джейкъб Рийс-Мог хвърли вината върху бюрокрацията в ЕС. "Както често се случва с евросистемите, и тази създава условия за измами", казва той пред в. "Сън". "Трябва да използваме Брекзит, за да направим по-ефективни тези системи".
|
|