Цецка Цачева и Вера Йоурова са обсъдили с останалите участници в съвета екзотична тема - етичните проблеми около изкуствения интелект. |
Полският външен министър Яцек Чапутович обяви в петък във Варшава, че страната му няма подкрепи подобно предложение. "Не вярвам това да отговаря на принципите на ЕС. Структурните фондове не са благотворителност, а средство да се изравнят стартовите шансове, те се отпускат според доходите в дадена държава", каза той.
Идеята не се хареса и на българския правосъден министър Цецка Цачева. "Обвързването на европейските фондове с върховенството на закона не трябва да се счита за санкция. Аз очаквам с интерес какво ще бъде последващото развитие по тази тема от страна на ЕК", заяви тя.
И вчера Йоурова, която е в София за европейския съвет по правосъдие и вътрешни работи, заяви, че в момента се работи върху точната дефиниция на тази идея. Според нея изискването за върховенство на закона е заложено още в Договора за функциониране на ЕС.
На въпрос кои държави ще бъдат засегнати най-силно от подобна мярка, тя каза, че целта на ЕК не била да наказва отделните страни. "Искаме да видим съдебната система на България по-ефикасна в борбата с корупцията и организираната престъпност. Искаме да видим осезаеми резултати от българските реформи", заяви тя.
Темата не е била обсъждана по време на съвета по правосъдие. Участниците в него са се съсредоточили върху бъдещата европейска прокуратура, стана ясно от думите на Цачева. Идеята е тази служба да работи основно срещу злоупотребите с еврофондове. Според Йоурова обаче няма юридически пречки европейската прокуратура да се занимава и с други престъпления. "Това изисква единодушно решение на всички държави. Към момента няма конкретен план по този въпрос, но се водят дискусии", обясни тя.
ИЗКУСТВЕН ИНТЕЛЕКТ
"По време на работния обяд коментирахме една тема, която се оказа, че е изключително интересна и бе подкрепена радушно от ръководителите на делегациите, свързана с роботиката и изкуствения интелект. През всички призми и ъгли поставя този сложен въпрос за решаване. Като се започне от етични норми и правила, изработванено на регулация, така че да не се противодейства на иновациите и развиването на технологиите... Обединихме се около това, че роботите трябва да бъдат в услуга на хората, а не хората в услуга на хората", обяви изненадващо Цецка Цачева.