Премиерът Бойко Борисов и главният прокурор Сотир Цацаров отчетоха най-ниско ниво на цигарената контрабанда - 6%. |
Ще повдигна темата на предстоящия Европейски съвет. Как може контрабандата на цигари в България да е 6% и в същото време "който откъдето се появи, да ни пита борим ли се с корупцията", възмути се Борисов. И добави: "Един по един ще ги питам колегите. 23.7% е контрабандата във Франция и Гърция, в Полша, Естония, Литва, Латвия - огромни проценти. Когато говорим, че няма 10 милиарда евро в новия бюджет на ЕС, ако сметнем тези проценти колко пари са, ще отидат сигурно над 100-200 милиарда евро несъбрани приходи в нашия общ европейски бюджет", заяви Борисов. Според него това са "черни пари", които директно отиват някъде, а не влизат в бюджета.
Премиерът похвали изследването на инициатива "Срещу незаконната търговия" и го определи за най-точното. "Във всеки град се обръща кофа за боклук и се броят кутиите без бандерол и с бандерол. Това не е като социологическите проучвания преди избори. То показва не усещането, не имагинерната величина, а резултата от борбата с контрабандата на практика", каза Борисов.
Изследването на сивия сектор в пазара на цигари се извършва от 10 години у нас, като се събират празни опаковки в 20 големи града с над 47% от населението. Последните резултати показват, че все още в някои градове незаконната търговия с цигари без платен акциз остава на високи нива. През третото тримесечие на 2017 г. пръв в класацията е Хасково с дял от 21.3% при 20.7% през предното тримесечие. Нараснал е делът на контрабандата във Велико Търново до 16%, в Сливен - до 10.7%. Увеличение има също в Пловдив, Добрич, Плевен и Стара Загора. Интересен е фактът, че в доскорошния рекордьор - Свиленград, цигарената контрабанда се е стопила до 8% при 44% три месеца преди това.
Спрямо предното тримесечие незаконната търговия с цигари без платен акциз е намаляла с един процентен пункт. Друг анализ, публикуван наскоро от Института за пазарна икономика, показа, че пиковата година на цигарената контрабанда е била 2010-а, когато делът й е бил над 30%, и постепенно намалява до около 7% през миналата година.
"Тези 6% не бива да ни успокояват, защото маржовете са много големи по места", предупреди главният прокурор Сотир Цацаров. "Ако Хасково с най-високия процент го обясняваме географски, възникват въпроси за Велико Търново и Пазарджик", посочи той. Освен това главният прокурор подчерта, че болшинството от марките цигари и компаниите, притежаващи съответните търговски марки, остават едни и същи.
Цацаров обяви, че усилията и на прокуратурата, и на МВР са свързани не само с противодействието на незаконната търговия с цигари - това е само част от мерките срещу контрабандата. Той се похвали, че вчера са задържани 32 кг хероин. Провеждат се и операции срещу незаконния трафик на оръжие.
Над 50 млн. къса цигари са задържани през 2017 г., както и над 48 тона нарязан тютюн, съобщи министърът на вътрешните работи Валентин Радев. Проведени са 43 специализирани тематични операции и 1154 проверки на обекти. Радев отчете, че се засилва капацитетът на МВР в борбата срещу контрабандата на цигари и тютюневи изделия.
АКЦИЗИ
Над 2.3 млрд. лв. са приходите от акциза на тютюневи изделия през 2017 г. - с около 60 млн. лв. повече отпреди година. От 1 януари ставката за тютюневите изделия бе повишена, с което България достигна минималното ниво за ЕС. Не планираме до 2021 г. да променяме акцизните ставки, заяви вчера финансовият министър Владислав Горанов. Той увери, че правителството ще се придържа към целта си - стабилна финансова перспектива и добра събираемост на приходите. "България ще поддържа тезата, че е рано за нарастване на минималните акцизни ставки. Номиналните ръстове на приходите от акциз са удовлетворителни и смятаме, че това темпо може да бъде поддържано, смята финансовият министър.